Örnek bir Vali; “Hasan Basri Güzeloğlu”

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli’de göreve başladığı günden itibaren herkesin takdirini ve sempatisini kazanmış bir devlet adamı Hasan Basri Güzeloğlu.

Daha görev yerine gelmeden Kocaeli yerel basınına verdiği röportajlar ile kente kendini tanıtmış başka bir yöneticiye hiç şahit olmamıştık.
Kocaeli gibi kozmopolit bir kentte kısa zamanda gönüllere girmeyi başaran Vali Güzeloğlu’nu yalnızca bu sebeple bile tebrik etmek gerekiyor.
Üslubu ve yöneticilik anlayışı oldukça farklı.
Hitabeti ile insanları etkiliyor, çözüm odaklı çalışmaları ile anında sonuç alıyor.

Alışılagelmiş “bürokrat görünümlü vali”lerden değil yani.
Daha önce kendisiyle iletişim kuranlardan hep olumlu dönüşler aldığım Vali Güzeloğlu’nu, bu kez yakından dinleme fırsatı yakaladım.
Değerli Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun ilçelerde başlattığı “Değerlendirme Toplantıları”nın beşincisi, geçtiğimiz hafta Kartepe’de yapıldı.
Kendisinin başkanlığında yapılan toplantıda, kentin tüm dinamikleri ile Kartepeli Muhtarlar, STK temsilcileri ve ilçe protokolü de hazır bulundu.
Şimdiye dek takip ettiğim en keyifli toplantıydı diye özetleyebilirim.
Güzeloğlu’nun iş bitirici yaklaşımına, konulara olan hakimiyetine, dersine çok iyi çalışmasına, bölgeyle ilgili aldığı notlara, sergilediği tutum ve davranışlara hayran olmamak elde değil.
Konuşma üslubu ile bir bakanı andıran Güzeloğlu, problemlerin çözümü konusunda da otoriter bir devlet adamı görüntüsü çiziyor.
Muhtarlara “devletin temel taşı” gibi yaklaşan Vali, görevinde ihmal veya eksik gördüğü bürokratı da tatlı sert biçimde uyarmaktan geri durmuyor.
Bahsi geçen toplantıda olup bitenlere dilerseniz birlikte göz atalım...
Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’ndeki konferans salonu, ilk kez böylesi bir toplantıya ev sahipliği yaptı.
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlık ettiği toplantıda, Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş ile Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez de sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.
Burada, Kaymakam Durmuş’un sunumunu pek beğenmediğimi ifade etmeliyim.
Kaymakam Bey sanki göreve geldiğine pişman gibi bir görüntü çizdi. Niye buraya çıktım der gibiydi…
İlçeye hakimiyeti göz doldursa da, sunumu çok zayıf kaldı.
İyi niyetli olduğuna, hizmet etmek için gayret sarfettiğine şüphem yok.
Ancak, “artık emekli olsam da kenara çekilsem” havasından biraz çıksa fena olmaz.
Kaymakam Durmuş’un ardından Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez söz aldı.
Aslında böyle bir toplantıyı sözünü ettiği “yönetim modeli” gereği başkan Üzülmez’in düzenlemesini bekliyordum uzun süredir.
Tam da kendisinin sıklıkla ifade ettiği “birlikte yönetim” modeline uygun bir toplantıydı çünkü.
İlçedeki STK’lardan tutun, muhtarlara, bürokratlara, imamlara kadar herkes görüş bildirdi, çözüm aradı, taşın altına elini koydu.
Bu şekilde birseysel isteklerin değil, ilçenin dünü bugünü ve geleceğinin konuşulduğu platformlar sık rastlanır olmalı. Bu tip organizasyonlar düzenlemek için daha fazla zaman kaybetmenin anlamı yok.
Gelelim tekrar Üzülmez’in sunumuna…
Başkan Üzülmez, özellikle “41 Vizyon” projesinden bahsetti.
Bu projelerden bazılarının başladığını, bazılarının ise yakın zaman içerisinde başlayacağını söyledi.
Bunların dışında hayata geçirdikleri projelerden de bahseden Üzülmez, Kartepe’yi “Marka Kent” yapabilecek projeler üzerinde çalıştıklarını anlattı.
Eğitimden spora, turizmden alt ve üst geçitlere kadar yaptıkları icraatları anlatırken, “Seka Lojmanları’nın Restorasyonu” için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay geldiği müjdesini de verdi.
Noter, Adliye, Vergi Dairesi gibi resmi kurum binalarına ihtiyaç olduğunu söyleyerek, bu konuda kent büyüklerinden destek istedi.
Üzülmez’i dinlerken şunu gördüm ki; Kartepe’de vatandaşın ihtiyacına cevap verecek günlük işler aksamadan devam ediyor.
Makro düzeyde projelerin hayata geçirilmesi ve 2017 yılı içinde tamamlanması hedefi için de yoğun gayret gösteriliyor.

Bunlar ilçemizle ilgili pembe bir tablo çizmeye yetmez ama sahip olduğumuz önemli artılar.
Kaymakam Durmuş ve Başkan Üzülmez’in sunumunun ardından söz Kartepeli muhtarlara geldi.

Her mahallenin muhtarı, mahallesinin sıkıntılarını bizzat Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na aktarma fırsatı buldu.
“Dilekçe yaz, kayıt numarası al, işi takip et, sonucu bekle” gibi haftalar süren işlemlerin dakikalar içerisinde halledilebildiğini görmek hakikaten keyif vericiydi.
Bürokratik ağırlığın “by-pass” edilebilecek bir şey olduğu, işlerin bu kadar hızlanacağı doğrusu hiç aklıma gelmezdi.
Mahallesinde eğitim, sağlık, kültür ve spor, din hizmetleri, doğal afetler, imar ve şehircilik gibi konularda sorunlarını ifade eden muhtarların talepleri anında karşılandı.
Vali Güzeloğlu, bürokrasiye takılan işlemleri hemen çözerken, diğer problemlerin hızlandırılması için de talimatlar verdi.

Kocaeli Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nu bu önemli projeyi ciddiyetle hayata geçirdiği için bir kez daha tebrik ediyorum.
Burnundan kıl aldırmayan tüm bürokratların da “aslolan millettir” şuuruyla hareket eden Vali Güzeloğlu’nu örnek almasını can-ı gönülden diliyorum.
 

Gültekin Görüm vekil mi oluyor?

1 Kasım’da yapılacak olan seçim öncesi partilerde hareketlilik de başladı. Parti Genel Merkezleri’nde şu sıralar yeniden liste heyecanı yaşanıyor. 7 Haziran seçimlerine göre listelerde pek değişiklik beklenmese de, bazı partiler vekil sıralamasında yanlış yaptıklarını kabul ediyorlar. Örneğin, AK Parti’de Kocaeli listeleri hazırlanırken, doğu ve güneydoğu orijinli isimlere yer verilmeyişi parti tabanında bir hata olarak değerlendirilmişti. Bu hatanın bedeli de ağır oldu. 7 vekile sahip olan Ak Parti bir vekilini HDP’ye kaptırdı. Durum böyle olunca, yenilenecek olan seçimlerde doğu ya da güneydoğu bölgesinden de bir isme yer verilmesi bekleniyor. Kamuoyunun günlerdir konuştuğu bu senaryoda öne çıkan en kuvvetli isim ise, “Gültekin Görüm”. Halen Büyükşehir Belediyesi’nde Başkan Danışmanı olarak görev yapan Görüm, aynı zamanda Kent Konseyi’nde Genel Sekreterlik görevini de yürütüyor. Tüm Kocaeli’yi yakından tanıyan Görüm, STK’lar başta olmak üzere toplumun her kesimiyle sıcak diyalog kurmayı başarabilen bir isim. Her gün onlarca kişiyi makamında ağırlıyor. Gebze’den, Eşme Ahmediye’ye kadar sürekli STK’ların içerisinde. Tam da aday adaylarının kısa zaman içerisinde yapmayı planladıkları seçim kampanyası gibi… Gültekin Görüm’ün en büyük avantajı da bu zaten. Vekil adaylarının kısa zamana sığdıramadıkları bu ziyaretleri, Görüm zaten işi gereği yıllardır yapıyor. Bunun için ayrıca bir çalışma yapmasına gerek yok. Şayet Görüm aday olursa, sadece doğu ve güneydoğu kökenli seçmenden oy almakla kalmaz, her kesimden oy alır. Siyasi kariyerinde de herhangi bir “falso” barındırmayan Gültekin Görüm aday olur mu bilmem ama, olursa Kocaeli’ye çok şey kazandırabileceği kanaatindeyim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

serhat öztorun - ak partiye yakışan en iyi isim gültekin gömrümdür. ben oyumu bu kez vericem gültekin görüm aday olursa.

Yanıtla . 0Beğen 28 Ağustos 17:45
03

Ali kar. - Gültekin görümü destekliyorum iyi isabet ancak senide tebrik ediyorum böyle değerleri gün yüzüne çıkardığınızdan dolayı

Yanıtla . 0Beğen 28 Ağustos 17:45
02

osman aydın - gültekin görüm aday olsa listede kesin 5e girer.bunu nerden biliyorum derseniz şuan tam zamanı

Yanıtla . 0Beğen 28 Ağustos 17:45
01

kartepeden - hasan bey gültekin görümle ilgili yadıklarınıza katılıyorum.kartepede kendisi hakkında hep olumlu şeyler söyleniyor.enufak bir hile hurda işine karıştığını hiç duymadım.hatta düne kadar onu eleştiren insanlar bile kendisine hata yaptık diyorlar.insallah böyle adaylar akpartimizde yer alır.bizi layıkyla temsil eder.

Yanıtla . 0Beğen 28 Ağustos 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR