Vergi indirimi başvurulmasında son hafta ve Türkiye’nin notu

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği üzere eylül ayında yayınlanan ve torba yasa olarak adlandırılan yasada yer alan vergi affı ile ilgili başvuru süresi 1 Aralıkta bitiyor. Yasayla ilgili detaylara ilişkin açıklamalar daha önceki yazılarımızda verilmeye çalışıldı. Esasen benzer uygulama 2011 yılında çıkarılan 6111 sayılı torba yasada da yaşanmıştı. Bu çıkarılan yasada tek fark yatırılan taksit tutarı kadar yasadan yararlanma olanağı getirilmiş olmasıdır.

 

Örneğin 12 taksitte ödenmesi tercih edilmesine karşın 8 taksit cari dönem ve taksitler düzenli ödendiğini ancak sonraki taksitlerde ve cari dönemde ödemelerin yapılmadığını varsayalım. Eski yasada (6111 sayılı yasada) yapılandırma tümden bozuluyordu. Bu yasada ise ödenen tutar kadar örneğimizde 8 taksit ödemeye isabet eden kısım yapılandırmadan yararlanmış olacaktır. Bozulan kısım sadece 4 taksite ait tutarda olacaktır.

 

MALİYENİN BELLİKİ ÇOK PARAYA İHTİYACI VAR

Maliye bakanlığı verilerine göre, maliye vatandaşların yapılandırmadan yararlanmaları sağlamak için önemli bir gayret içinde 7 Kasım tarihi itibariyle mükelleflere 5 Milyon mektup gönderilmiş. Ayrıca gelir idaresi başkanlığı çağrı merkezi aracılığı ile vatandaştan gelen aramalara cevaplar verilirken bir yandan da telefonla aramalar yapılmış. Bunlarla yetinilmeyerek 2.5 Milyon vatandaşa sms ler gönderilmiş. Bütün bunlar dışında yerelde de vergi daireleri tarafından yoğun bilgilendirme kampanyaları yapılmaktadır. Tüm bu çabalar gösteriyor ki hazinenin acil paraya ihtiyacı var. Aslında işin özü toplanan bu paraların nerede ve nasıl kullanılacağı.

 

16.3 MİLYAR YAPILANDIRMA TALEBİ

Yine maliye bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 7 Kasım 2014  tarihi itibariyle yapılandırmaya başvuranların yapılandırdıkları toplam borç tutarı 16 Milyar 277 Milyon TL olmuştur. Başvuru sayısı ise 1 Milyon 665 bin kişi civarındadır. Bu durumda 1 Aralık tarihine kadar yapılandırılan borç miktarının 20 Milyar TL’yi bulacağı anlaşılmaktadır.

Ancak yapılandırılan 20 Milyar TL’nin tamamının hazineye intikal edeceğini varsaymak mümkün değildir. Zira hem cari döneminin ödenmesi ve hem de taksitlerin ödenmesi mükellefleri zorlamakta sonuna kadar ödemeleri götüren mükellef sayısını önemli ölçüde düşürmektedir. Zira işlerde gerçekten her gün daha da olumsuz şekilde seyretmektedir. O nedenle hazine bu af nedeniyle % 50’sini toplasa bile başarılı sayılır.

 

TÜRKİYENİN GÖRÜNÜMÜ NEGATİF DURUMDA

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu standart poors 20.11.2014 tarihli açıklamasında Türkiye’nin kredi notunu BB+ olup görünümünü ise ‘’NEGATİF’’ olarak teyit etti. Gerekçe olarak ta TL’nin zayıfladığını ve iç talepte ciddi bir daralmanın olduğunu belirtmiştir. İç talepteki daralmanın sonucu olarak ta ithalattaki azalma ve cari açıkta 2015 yılında kısmi bir düşme beklendiği belirtilmektedir.

 

Şimdi hükümet kanadı bu kuruluşun yine fitneci olarak suçlayacaklardır. Belki de bir kısmı paralelcide diyebilir. Ancak gerçekleri de gizlemek kolay olmuyor. İşte dolar 2,30’ları zorluyor. Yüksek kur ithalatı zorluyor. Türk sanayisinin çok önemli bir bölümü montaj sanayisi hammadde olarak dışa bağımlı bu nedenle dış kaynak ihtiyacı kaçınılmaz görünüyor. İç piyasadaki daralmada bu olumsuzluklara eklenirse 2015 yılının sıkıntılı olacağı görülmektedir.

 

Bu durumun mükelleflerin yapılandırma taksitlerine de yansımaması mümkün değil. Biz yinede karamsar bir görüntü vermek istemeyiz. Ancak görünen gerçekleri de bilmek gerekir diyelim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR