Yeni Türk Ticaret Kanunu’na hazır olalım

MAKALEYİ DİNLE

Yeni Türk Ticaret kanunu yasalaşmış olmasına karşın henüz uygulamaya girmedi. Ancak yasanın uygulaması dışında yeni yasaya uyum sağlanması için belirli konularda belirli tarihler tespit edildi. Belirlenen değişikliklerin istenilen tarihlerde yerine getirilmemesinin ağır yaptırımları bulunmaktadır.
Bu haftaki yazı konumuz uyum sürecini içeren bu tarihleri sizlerle paylaşmaktır.
 
01 Ocak 2012
1 Ocak 2013 tarihinden itibaren tüm şirketler artık finansal tablolarını Türkiye Muhasebe Standartlarına göre hazırlamak zorunda olacaklardır. Ancak Türkiye Muhasebe Standartlarına (TMS’ye) göre mali tabloların karşılaştırılmalı olarak hazırlanması gerekmektedir. Bu sebeple 31.12.2003 tarihi itibari ile karşılaştırılmalı olarak sunulacaktır. Ayrıca 2013 yılı muhasebe açılış kaydının TMS’ye uygun yapılması da diğer bir zorunluluktur. Bu sebeple ilgili tüm kesimler 1 Ocak 2012 tarihine kadar TMS’nin uygulanmasına yönelik hazırlıklarının yapılması yararlı olacaktır.
 
1 Temmuz 2012
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girecektir.
 
14 Ağustos 2012
Anonim şirketler esas sözleşmelerini, limited şirketler sözleşmelerini bu tarihe kadar yeni Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getireceklerdir.
 
1 Ocak 2013
Bu tarihten itibaren muhasebe kayıtları ve finansal tabloların TMS/TEFRS’ye göre düzenlenmesi gerecektir.
 
1 Temmuz 2013
Sermaye Şirketleri için internet sayfalarının hazırlanması ve yayımlanması için son tarihtir. Bu tarihten itibaren üç ay içinde internet sitesi kurma zorunluluğunu yerine getirmeyenler için ise çeşitli hapis ve para cezaları öngörülmektedir.
 
14 Şubat 2014
Anonim ve Limitet Şirketler, Türk Ticaret Kanununun yayımı tarihinden itibaren üç yıl içinde yani 14 Şubat 2014 tarihine kadar sermayelerini, kanunun 332 ve 580. maddelerinde öngörülen tutarlara yükseltmek zorundadırlar. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı bu süreyi birer yıl olarak en çok iki defa uzatabilecektir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR