Limited şirketler de genel kurul yapmak zorunda

MAKALEYİ DİNLE

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile birlikte yeni uygulamalarda başladı. Bunlardan biri limited şirketlerin de genel kurul yapma zorunluluğudur. 2013 yıl başından itibaren 2012 yılı ile ilgili olarak Anonim Şirketlerde olduğu gibi Limited Şirkeler de genel kurul yapma zorunluluğu getirilmiştir. Genel kurulun senede en az 1 kez toplanması gerekiyor. Limited Şirketler bu genel kurulu yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiği hususunda bazı belirlemeler yapmaya çalıştık.

1 – Genel Kurula Davet Nasıl Olacak ve Genel Kurul Ne Zaman Yapılması Gerekiyor?

Limited şirketlerde olağan genel kurul toplantısının her yıl için hesap döneminin sona ermesinden itibaren üç ay içinde ve en az yıla bir defa yapılması zorunludur. Dolayısıyla, hesap dönemi takvim yılı olan limited şirketlerde olağan genel kurul toplantısının en geç mart sonuna kadar, özel hesap dönemi olan şirketlerde ise hesap döneminin bittiği günü izleyen ilk üç ay içinde yapılması gerekmektedir.

Limited şirketlere genel kurulu olağan toplantıya davet etme görev ve yetkisi kural olarak şirket müdürüne birden fazla iseler müdürler kuruluna aittir. Müdür veya müdürler kurulu, süresi dolmuş olsa dahi genel kurulu olağan toplantıya çağırabilir. Ancak, müdürler kurulunun devamlı olarak toplanamaması veya toplantı nisabının oluşmasına imkan bulunmaması yahut şirketin müdürünün olmaması durumunda, şirket ortaklarından biri mahkemeye müracaat edip izin almak suretiyle genel kurulu toplantıya çağırabilir.

2 – Genel Kurulu Davette Hangi Bilgiler Yer Alır?

Genel kurulun toplantıya çağırılmasına ilişkin ilanlarda ve ortaklara gönderilecek mektuplarda; “ Toplantı günü ve saati, toplantı yeri, gündem, gündemde sözleşme değişikliği var ise değişen madde/maddelerin eski ve yeni şekilleri, çağrının kimin tarafından yapıldığı, finansal tabloların, konsolide finansal tabloların, müdür/müdürler kurulu yıllık faaliyet raporunun, kâr dağıtım önerisinin şirket merkez ve şube adresleri belirtilmek üzere anılan adreslerde ortakların incelenmesine hazır bulundurulduğu” belirtilir. İlanda ayrıca genel kurul toplantısının kendisini vekil vasıtasıyla temsil ettirecekler için vekaletname örneğine de yer verilir.

3 – Genel Kurulda Bakanlık Temsilcisi Olacak Mı?

6762 sayılı eski Ticaret Kanunu, ortak sayısı yirmiden fazla olan limited şirketlerin genel kurul toplantılarında Bakanlık Temsilcisinin bulundurulmasını şart koşmaktaydı. Ancak yeni TTK böyle bir zorunluluğa dahi yer vermemiştir. Dolayısıyla limited şirketlerin genel kurullarında Bakanlık Temsilcisi bulundurulmayacaktır.

4 – Genel Kurul Davetsiz ve Toplantı Düzenlemeden Karar Alabilir Mi?

Evet alabilir. Ancak genel kurulun çağrısız olarak toplanıp karar alabilmesi için şirket ortaklarından hiçbirinin toplantının çağrısız olarak yapılmasına itiraz etmemesi gerekir. Çağrısız olarak toplanan bu genel kurulda, gündeme madde eklenmesi, toplantıya katılanların oybirliği ile alınır. TTK’ya göre genel kurul toplantı yapmadan da karar alabilir. Bunun için ortaklarının hiçbirisinin sözlü görüşme talebinde bulunmaması ve ortaklardan birisinin yazılı bir öneri hazırlayıp diğer ortakların yazılı onayına sunması gerekir. Elden dolaştırma yoluyla karar veya sirküler karar diye adlandırılan bu kararın gerçeklik kazanabilmesi için aynı önerinin tüm ortakların onayına sunulması gerekir. Çağrının doğuracağı maliyet ve zaman kaybı dikkate alındığında, ortak sayısı iki üç gibi az olan limited şirketlerde genel kurul toplantılarının bu usullerle yapılmasını önermekteyiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR