Kıdem tazminat yazısı almada son değişiklik

MAKALEYİ DİNLE

Bilindiği üzere sigortalı olarak 15 yılını dolduranlar dilekçe vererek işyerinden kıdem tazminatı talebinde bulunabilmektedirler. Bunun için bu süreyi doldurulanların kıdem tazminatı alabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir.

Kurum istenilen yazıyı verebilmesi için;

- Sigortalıların kanunda öngörülen yaş dışındaki diğer koşulları (prim gün sayısı ve sigortalılık süresi) şartını yerine getirmiş olması,

- 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olanlara asgari 15 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3600 prim gün sayısı şartının oluşması,


- Diğer taraftan, sigortalıların gerek sigortalılık süresi, gerekse gün koşulunun tespitinde hizmet birleştirmeleri ile bu süreleri etkileyen faktörler (itibari hizmet süreleri, fiili hizmet süresi zamları… gibi) dikkate alınmaktadır.

- Ayrıca, SGK’ca sigortalılara kıdem tazminatına esas yazının verilmesi, daha öncesinden işten ayrılma koşuluna bağlı iken bu durum, SGK’ca 22.06.2013 tarihinde yayımladığı 2013/26 sayılı genelge ile kaldırılmış olup, bundan böyle sigortalılara kıdem tazminatına esas yazının verilmesinde kurumca sigortalıların işten ayrılma koşulu aranmayacaktır.

Buna göre, yukarıdaki şartlara haiz olan sigortalılar işyerlerinden kıdem tazminatı talep etmeden kıdem tazminatına hak kazandıklarına ilişkin yazı almak için en son çalışmalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmekte olup, ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinin de sigortalıların bu yöndeki talepleri üzerine söz konusu kıdem tazminatı yazsını vermeleri gerekmektedir.

Söz konusu yazı, sadece 4447 sayılı Kanun’un 45. maddesiyle 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinin birinci fıkrasına eklenen (5) numaralı bendine istinaden verildiğinden bu yazı 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi çalışanları ilgilendirmekte olup, Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri tarafından sadece mezkur Kanun’a tabi çalışanlara, gerekli şartları taşımaları kaydıyla verilmektedir.

Ayrıca, 5953 sayılı Basın İş Kanunu’na ve 854 Deniz İş Kanunu’na tabi çalışanlara, tabi oldukları kanunlarda bu yönde bir düzenleme yer almadığından söz konusu yazının verilmesi mümkün değildir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR