Atatürk’ün dine bakış açısı nasıldı?

MAKALEYİ DİNLE

Bugün 10 Kasım… Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 77.yıldönümü.  Bugünkü köşemi Atatürk’e ayırdım…  Önce hayatından başlayayım.

**

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğdu.

Ali Rıza Efendi babası, Zübeyde Hanım ise annesidir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı okullar baştan sona şöyledir; ilkokul eğitimini Mahalle Mektebinde ve Şemsi Efendi Okulunda, ortaokul eğitimini Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Selanik Askeri Rüştiyesinde, lise eğitimini Selanik Askeri İdadisi, üniversite eğitimini ise Harp Okulu ve Harp Akademisinde almıştır. 1893 yılında Askeri Rüştiye’de okurken matematik öğretmeni ona Kemal ismini verdi ve böylece  ismi Mustafa Kemal oldu.

**

1. Dünya Savaşı nihayete erdiğinde Mondros Ateşkes antlaşması imzalanması ile vatan topraklarını paylaşılacaktı. Fakat duruma el koyan Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadelenin temellerini attı.

23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin açılmasına önder olan Mustafa Kemal Meclis tarafından da Hükümet Başkanı seçildi. 5 Ağustos 1921’de yine Meclis tarafından Başkomutan seçildi. Sakarya Savaşı’nın kazanılmasındaki büyük emeklerinden dolayı Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile şereflendirildi.

29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu. 1934 yılında Gazi Mustafa Kemal’e meclis  “Atatürk” soyadını kayık gördü.

10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda hayatına veda etti. Tüm ülkeyi yasa boğdu. Ancak inkılapları ve ülkemize kazandırdıklarıyla kalbimizde sonsuzluğu ulaşmış bir liderdir.

**

Atatürk'ün dinî inancı hakkında onun söylemiş olduğu özdeyişler ile yaşamındaki sosyal ve politik uygulamalar esas alınarak farklı görüşler ortaya atılmaktadır. Kimi araştırmacılar bu durumun dönemsel olduğunu vurgulamakta ve Atatürk'ün din ile ilgili olumlu görüşlerinin 1920'lerin başlarıyla kısıtlı olduğunu belirtmektedirler.

Bir sözünde dini "lüzumlu bir müessese" olarak gördüğünü ifade eden Atatürk, başka sözlerinde de İslam için "bizim dinimiz" ve "büyük dinimiz" gibi ifadeler kullanmıştır. Ayrıca Kur'an için "şanı büyük" ve "en eksiksiz kitap", Muhammed için "peygamberimiz efendimiz hazretleri" ve "Allah'ın birinci ve en büyük kulu" demiştir. 1922 ve 1923'te yaptığı iki konuşmada "Allah birdir, büyüktür." demiştir. 1923 yılında kendisine armağan olarak Kur'an gönderilmesine "Bence kıymetini takdire imkân olmayan bu hediyeyi, en derin ve hürmetkâr din duygularımla muhafaza edeceğim." sözüyle teşekkür etmiştir. Kur'an'ın anlaşılarak okunmasına verdiği önemden ötürü Türkçeye çevrilmesi emrini vermiştir. Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe, onun savaşa giderken ellerini açıp "Allah'ım sen Türk milletini hiçbir zaman esir etme." diye dua ettiğini belirtmiştir.

**

Atatürk, Türk milletinin dinî inancı ile ilgili bir sözünde şu ifadeleri kullanmıştır: Türk milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime, bizzat hakikate nasıl inanıyorsam, buna da öyle inanıyorum. Bilince aykırı, ilerlemeye mâni hiçbir şey içermiyor. Halbuki Türkiye’ye bağımsızlığını veren bu Asya milletinin içinde daha karışık, sun’i, bâtıl itikatlardan ibaret bir din daha vardır. Fakat bu konuda yeterli bilgisi olmayanlar, bu âcizler sırası gelince, aydınlanacaklardır. Onlar ışığa yaklaşamazlarsa, kendilerini yitirmiş ve mahkûm etmişler demektir; onları kurtaracağız. (Alıntı)

 

Mustafa Kemaller TÜKENMEZ

Tükenir elbet,

Gökte yıldız, denizde kum tükenir.

Bu vatan, bu topraklar cömert,

Kutsal bir ateşim ki ben sönmez,

İnanın Mustafa Kemaller tükenmez.

**

Ben de etten kemiktendim elbet,

Ben de bir gün göçecektim elbet.

İki Mustafa Kemal var iyi bilin,

Ben işte o ikincisi, sonsuzlukta

Ruh gibi bir şey, görünmez;

İnanın Mustafa Kemaller tükenmez.

**

 

Hep kardeşliğe, bolluğa giden yolda,

Bilimin, yapıcılığın aydınlığında,

Güzel düşünceler, soyut fikirlerde ben.

Evrensel, yepyeni buluşlarda,

Geriliği kovmuşum ben, dönmez;

İnanın Mustafa Kemaller tükenmez.

**

Başın mı dertte, beni hatırla,

Duy beni en sıkıldığın an.

Baştan sona her şeyiyle bu vatan,

Sakın ağlamasın Kasımlarda.

Fatihler, Kânuniler ölmez;

İnanın Mustafa Kemaller tükenmez.

(Halim Yağcıoğlu)
 

 

DIŞ BASINDA ATÜTÜRK’ÜN ÖLÜMÜ İÇİN NELER SÖYLENDİ?

ALMANYA:

Gazeteci: Carel Sautman

Bugün Kemal Atatürk, yarattığı eserlerle bakıp pek haklı olarak kendisine başarıya ermiş bir kimse gözüyle bakabilir. Çünkü Atatürk, herşeyden üstün olarak, Türk Milleti'ne şimdiye kadar erişmediği bir mutluluk getirmiştir.

 

AMERİKA

General Mc Arthur

Asker-devlet adamı, çağımızın en büyük liderlerinden biri idi. Kendisi, Türkiye'nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hakettiği yeri almasını sağlamıştır. Keza O, Türklere, bir milletin büyüklüğünün temel taşını teşkil eden, kendine güvenme ve dayanma duygusunu vermiştir. Ben, Atatürk'ün sadık arkadaşlarından biri olmakla büyük bir iftihar duyuyorum.

 

AVUSTURYA

Nobert Von Bischoff

Eşsiz inkilaplarla Gazi'den milletine geçen büyük irade kuvveti uzun yıllar süregelecek bir gelişme ve olgunluğu birkaç yıl içinde gerçekleştirmiştir. Ve anlaşılmıştır ki Gazi'nin kendisine olan inancına, Türk Milleti Layıktır.

 

BELÇİKA

Kopenhag-Nasyonal Tidende Gazetesi

Atatürk, şecaat ve kabiliyetin en büyük sembolüydü. O, yirminci asrın en büyük gerçeğini yaratan adamdır.

 

BULGARİSTAN

Ankara Orta Elçisi: B. Pavlov

Savaş sonrası Avrupa'sının en dikkati çekici simalarından biri kayboluyor. Büyük Asker, cesaretli ıslahatçı ve müstesna devlet adamı "Atatürk" adını haklı olarak taşımış olan adam artık yaşayanlar arasında değildir. Yeni Türkiye'nin tarihi son onbeş yıl içinde, O'nun adına ayrılmaz bir surette bağlıdır. O, Osmanlı İmparatorluğu'nun en tehlikeli anlarından birinde politik sahnede gözükerek memleketin enerjisini canlandırmayı ve millî gelecek için iman ilham etmeyi başarmıştır.

 

ATATÜRK’ÜN EN SEVDİĞİ ESER YEMEN TÜRKÜSÜ

Makam: Hüseyni

Usul: Curcuna

Havada bulut yok, bu ne dumandır?

Mahlede ölüm yok, bu ne şivandır?

Şu yemen illeri ne de yamandır.

Ah o yemendir, gülü dikendir,

Giden gelmiyor, acep nedendir?

Burası  huş'tur, yolu yokuştur

Giden gelmiyor, acep ne  iştir?

Kışlanın önünde redif sesi var,

Bakın çantasında acep nesi var?

Bir çift kundurası, bir de fesi var.

Ah o yemendir...

Kışlanın önünde geziyor  kazlar,

Elim, kolum ağrır, yüreğim sızlar,

Yemen'e gidene ağlıyor kızlar.

Ah o yemendir...

Kışlanın önünde bir binek taşı,

Yoklama yapıyor bizim binbaşı,

Sefere giderler çavuş, onbaşı.

Ah o yemendir...

 

Atatürk tarafından kurulan kurumlar

Anadolu Ajansı
Ankara Hukuk Fakültesi
Ankara Orman Çiftliği
Anadolu Sigorta
Bursa Merinos Halı Fabrikası
Çocuk Esirgeme Kurumu
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi
Diyanet İşleri Başkanlığı
Demiryolları ve Limanlar Genel Müdürlüğü
Devlet Hava Yolları
Devlet İstatistik Enstitüsü
Elektrik İşleri Etüt İdaresi
Etibank
Halkevleri
İş Bankası
Maden Tetkik Arama Enstitüsü (MTA)
Merkez Bankası
Merkez Hıfzıssıha Enstitüsü
Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı
Sanayi ve Maadin Bankası
Sümerbank
Türk Dil Kurumu
Türkkuşu
Türk Tarih Kurumu
Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası
Türkiye Şeker Fabrikaları
Uluslararası İzmir Fuarı
Ziraat Okulları ve Yüksek Ziraat Enstitüsü

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR