AK Parti’de “İç Disiplin” sorunu

MAKALEYİ DİNLE

Tek başına iktidarın kaybedilmesinin ardından, Ak Parti içinden muhalif sesler birbiri ardına yükselmeye başladı. Sanki şimdiye kadar hiçbir sorun yokmuş da hepsi şimdi ortaya çıkmış gibi… Özellikle hak etmediğini düşündüğü kişilerin partide önemli konumlarda olmasını hazmedemeyenlerin çıkardıkları bu seslere dikkat kesilmek gerekiyor. Her ne kadar yaptıkları eleştirilerde haklılık payları olsa da, parti disiplini çerçevesinde değerlendirildiğinde hiç alışık olmadığımız davranışlarla karşılaşabiliyoruz.

Bu davranışlardan bazılarını da bir süredir Kartepe’de gözlemliyoruz. AK Partili meclis üyesi Orhan Akyüz, birkaç haftadır yaptığı çıkışlar ile partisinin yöneticilerini adeta topa tutuyor. Akyüz geçtiğimiz günlerde kişisel sosyal medya hesabı üzerinden Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Murat Sabri Çakır’a yüklenmişti. Sorunlarla ilgilenilmediğinden, Maşukiyespor stadının halinin içler acısı durumda olduğundan bahsetmişti. Akyüz söylemlerinde haklı olabilir. Neden stadın o halde olduğunu sorgulaması kadar doğal bir şey elbette olamaz. Keza, sokak köpeklerinin çocukları tehdit ettiği ve önlem alınmadığı eleştirilerinde de sonuna kadar haklı…

Ancak bir meclis üyesinin eleştirilerini sosyal medya hesabından sıraladığı nerede görülmüş? Diyelim ki söylediklerini kimse dikkate almıyor, bu işin yolu yordamı bu mudur? Nerede kaldı parti disiplininiz? Şu ana kadar meclis üyelerinden hiçbirinin bu şekilde Belediye Başkanını ya da kendi partilisini vatandaşa şikayet ettiğini görmedim. Birçok yönetici, hizmeti vatandaşın ayağına getirebilme pahasına, kapılar kapılar ardında ciddi kavgalar ediyor. Bunu da göz önünde bulundurursak, Orhan Akyüz’ün yaptığı paylaşımların popülizmden başka bir amaç taşımadığını düşünüyorum.

Zaten dikkat ederseniz, Akyüz bir önceki paylaşımıyla adeta test ettiği belediye yönetimine bu sefer meydan okur gibiydi. “Millet tasarruftu demeyecek…” şeklinde yazı yazarak hedefi büyütmüş ve başkan Üzülmez’e dokundurmuş. Bir meclis üyesinin de belediye başkanını ya da partisini eleştirme hakkı elbette vardır. En büyük gelişim de bu şekilde sağlanır. Ancak bu toplumun gözü önünde mi olmalı? Hele ki bu sorun ustalık döneminde olan bir ilçe başkanının mahallesi ile ilgiliyse, edilecek laflar bir kez daha tartılıp cümleler seçilerek kurulmalı.

Orhan Akyüz’ün son günlerdeki bu çıkışları, Maşukiye’nin yıllardır devam eden temel sorunlarını aklıma getirdi. Meydan düzenlemesi, doğalgaz sıkıntısı, dere ıslahları gibi birçok önemli sorun çözülmeyi bekliyor yıllardan beri.

Vatandaşın derdiyle dertleniyorsa, bir önceki belediye başkanı döneminden beri süregelen ve herkesi bezdiren bu sorunlar karşısında hep aynı tutumu neden göstermedi Akyüz? Geçmişte de bu konularda aynı dozda eleştiri yapsaydı kesinlikle hak verir, “Evet çizgisini bozmamış, dün neyse bugün de oymuş” derdik. Fakat şimdiki bu çıkışlar samimi olmadığını düşündürüyor. Vatandaş da haklı olarak, geçtiğimiz dönemki yönetimin eksiklerine ses çıkarmayıp, bugün üstelik de “neden sosyal medyadan” eleştiri yaptığını merak ediyor. İster istemez amacının “Üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek” olduğunu düşünüyor insan. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR