TÜİK, en popüler kız ve erkek isimlerini açıkladı

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Çocuk 2014 Türkiye nüfusunu istatistiklerle açıkladı. Türkiye nüfusu 2014 yılı sonu itibariyle 77 milyon 695 bin 904 iken çocuk nüfus ise 22 milyon 838 bin 482 oldu.

Birleşmiş Milletler tanımına göre 0-17 yaş grubunu içeren çocuk nüfus, 1935 yılında toplam nüfusun % 45’ini oluştururken 2014 yılında toplam nüfusun % 29,4’ünü oluşturdu.

Çocuk nüfus yaş grubuna göre incelendiğinde, 2014 yılında çocuk nüfusun % 27,6’sını 0-4, % 27,7’sini 5-9, % 27,4’ünü 10-14 ve % 17,4’ünü ise 15-17 yaş grubu çocuklar oluşturdu.

Bu oranların hem yıl hem de cinsiyet bazında önemli bir değişim göstermediği görüldü.

**

Çocuk nüfus oranı illere göre incelendiğinde, 2014 yılında en yüksek çocuk nüfus oranına sahip olan iller % 47,8 ile Şırnak ve Şanlıurfa oldu.

Bu illeri % 45,7 ile Ağrı ve % 45,2 ile Siirt izledi. Çocuk nüfus oranı en düşük olan ilk 3 il ise sırasıyla Tunceli (%18), Edirne (%19,3) ve Çanakkale (%19,6) oldu.

Çocuk nüfus oranı İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 1. Düzey’e göre incelendiğinde, en yüksek çocuk nüfus oranı olan bölge % 43 ile Güneydoğu Anadolu, en düşük çocuk nüfus oranı olan bölge ise %21,9 ile Batı Marmara oldu.

**

Yeni doğan bebeklere konulan en popüler üç erkek ismi 2014 yılında sırasıyla;

Yusuf, Berat ve Mustafa oldu.

En popüler üç kız ismi ise sırasıyla Zeynep, Elif ve Hiranur oldu.

Çocuklar (0-17 yaş) arasında kullanılan en popüler üç erkek isminin sırasıyla Yusuf, Mehmet ve Mustafa, en popüler üç kız isminin ise sırasıyla Zeynep, Elif ve Merve olduğu görüldü.

Cinsiyete göre en popüler ilk 10 bebek ve çocuk ismi, 2014’te Çocukların %53,5’i sosyal medya ağlarını kullandı.

**

Sağlık Bakanlığının 2013 yılı verilerine göre, Türkiye’deki çocukların (7-8 Yaş) %2,1’i zayıf, % 75,5’i normal, %14,2’si kilolu ve %8,3’ü şişman (obez) kategorilerinde yer almaktadır. Obezite oranı erkek çocuklarda %10, kız çocuklarda ise %6,6 olarak gerçekleşti.”

**

Trafik karayolu kaza istatistiklerine göre 2013 yılında meydana gelen trafik kazalarında 413 çocuk yaşamını yitirirken, 48 bin 307 çocuk yaralandı. Kazalarda ölen çocukların %48,9’unu 0-9 yaş grubu, % 23’ünü 10-14 yaş grubu, %28,1’ini ise 15-17 yaş grubundaki çocuklar oluşturdu.”

**

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nın 2013 yılı verilerine göre (eşdeğer hane halkı kullanılabilir medyan gelirin % 60 kriterine göre), Türkiye’de yaklaşık 16 milyon 706 bin yoksul fert bulunurken, yoksul çocukların yoksul fertler içindeki oranı %44,3 oldu. İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması 1. Düzey’e göre incelendiğinde ise, yoksul nüfus içindeki çocuk oranının en yüksek olduğu bölgeler sırasıyla % 55,8 ile Güneydoğu Anadolu, % 54,3 ile Kuzeydoğu Anadolu ve % 49,6 ile Ortadoğu Anadolu olduğu görülürken, en düşük olduğu bölgeler ise sırasıyla Batı Marmara (%30,4), Ege (%34,3) ve Doğu Karadeniz (%36,3) oldu.”

**

Türkiye’de 2013 yılında ceza infaz kurumuna giren hükümlü sayısı 161 bin 711 iken, ceza infaz kurumuna giren 12-17 yaş grubundaki çocuk hükümlü sayısı 6 bin 132 oldu.

Türkiye’de, 2013 yılında 22 bin 464 çocuk yaşamını yitirdi. Bu ölümlerin %55,7’sini erkek, % 44,3’ünü kız çocuklar oluşturdu. Çocuk ölümlerinin toplam ölümler içindeki oranı Türkiye’de % 6 oldu.

İstatistiklerle Çocuk, 2014 böyle…

Görünün şu ki; Türkiye’de çocuk olmak zor…

Yaşamak daha da zorlaşıyor…

 

AKP’li Sami Çakır nerede yaşıyor?

AKP Kocaeli 7.Sıra milletvekili adayı Sami Çakır, önceki gün Gebze’de bir dizi ziyarette bulundu. Çakır, Türkiye için “özgürlüklerin ülkesi artık Türkiye” demiş. Çakır’ın konuşmasını birlikte okuyalım, “AK Parti Hükümeti olarak vatandaşlarımızın inanç, mezhep, köken, kültür ve gelir düzeyine bakmaksızın hizmetlerimizi sunduk. İnsanlarımızın ibadetlerini gizli saklı yaptığı, düşüncelerinden hapis yattığı dönemlerden özgürce inancını da düşüncesini de yaşayan özgür bir ülke inşa ettik. Halkımızın özgürlükler konusundaki ihtiyaç ve isteklerini kulak verdik ve halkımızın sesi olduk. Ülkemizin düşünce özgürlüğü ve inanç özgürlüğünde gelmiş olduğumuz bu nokta siz halkımızın sesine kulak veren bir hükümet oluşumuzdandır." Çakır, Türkiye için özgürlükler ülkesi diyor, ama sanırım basın özgürlüğünde dünyanın son sıralarında olduğumuzu bilmiyor. Basına yapılan baskıdan haberi yok sanırım. AKP’yi eleştirdi diye birçok yazarın işine son verildiğinden haberi yok sanırım.   

 

Nepal’e geçmiş olsun!

Kocaeli, 1999 Marmara Depremi’nde çok acılar çekti. Depremin ne olduğunu iyi biliriz. Nepal’de de 7.9 şiddetinde bir deprem oldu. Depremin ardından Nepal hükümeti yardım çağrısı yaptı. AKUT Arama Kurtarma Derneği de yardım çağrısı üzerine 20 kişilik operasyonel ekip ve 1,5 ton teknik malzeme ile birlikte Nepal’e gitti. Şimdilik ölü sayısının 2 bin 500 civarında olduğu söyleniyor. Umarım can kaybı daha da artmaz.

 

Turkuaz hayırlı olsun

Gölcük’ün dört tanınmış diş hekimi İbrahim Akgündüz, Ali Akçay, Selma Akçay ve Levent Taşkent ilçe yaptırılan Turkuaz Diş Hastanesi’nin açılışı için geri sayım başladı. 2 Mayıs’ta hizmete girecek olan hastane, ilçenin büyük bir sorununu giderecek. Turkuaz, ilçenin ilk özel diş hastanesi olma özelliği taşıyor.

 

 

Mehmet Aslan, iki sorunu dile getirdi

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Mehmet Aslan, bazı şikayetlerde bulundu. Aslan, Yüzbaşılar Mahallesi’nde Salı günü Pazar kurulduğunu, bazı esnafların sebze ve meyve atıklarını renize attıkları, bunun da denizi kirlettiğini söyledi. Aslan ayrıca ilçe merkezinde bulunan sokak köpeklerinin vatandaşlara, çocuklara ve öğrencilere saldırdığını, sokak köpeklerine karşı yetkililerin mutlaka önlem almalarını istedi. Gölcük Belediyesi, bu uyarıları dikkate alırsa iyi olur.

 

AKP’den Hacıbey Yıldız plaket

AKP Gölcük İlçe Teşkilatı’nın ilçede başlattığı “En Eski Esnaflar Projesi” devam ediyor. Proje kapsamında esnaf ziyaret edilerek plaket takdim ediliyor. AKP’nin 9.sıra milletvekili adayı Halit Çokan, önceki gün yaklaşık 42 sene önce Gölcük’e yerleşen, burada esnaflık yapmaya karar veren ve o günden beri ilçede esnaflık yapan Yıldız AVM sahibi Hacı Bey Yıldız’ı ziyaret ederek kendisine plaket takdim etti. Sanırım Gölcük’ten başlayan bu proje yakında AKP’nin genel projesi oluverir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR