İmam Hatipli milletvekilinin söylediklerine kulak verin!

MAKALEYİ DİNLE

Aşağıda okuyacağınız ifadeler Prof. Dr. Yusuf Ziya İrbeçe ait.
İrbeç, 2007 seçimlerinde AKPden milletvekili seçildi, 21 Ocak 2011 tarihinde de partisinden istifa etti.
Yusuf Bey de, Başbakan Erdoğan gibi İmam Hatip Lisesi çıkışlı.
İstifa gerekçesinde, Türk milletinin varlığına yönelen tehlikelerin özünü ortaya koymuştu.
Unutuldu gitti.
İrbeçin istifa gerekçesini bugün tekrar köşeme alıyorum.
Dikkatle okuyun!
Bir eski AKPli, AKPyi bakın nasıl anlatıyor:
22 Temmuz 2007den beri milletvekilliği yapıyorum. Vatanına, milletine ve manevi değerlerine bağlı bir milletvekili olarak içinde bulunduğum partinin özellikle iç politikada takip ettiği stratejinin ülkemize getireceği zararlar konusunda endişelerim arttı. Çünkü takip edilen politikalar ile ülkemin ve milletimin sosyolojik, psikolojik ve coğrafik yönden bölünme sürecine sürüklendiğini üzüntü içinde görmekteyim. Bu endişelerimi, hem milletvekili arkadaşlarım arasında ferden, hem de parti toplantılarında defalarca ve alenen dile getirdim. Ancak yaptığım görüşmelerin ve konuşmaların, keza ikazların hiçbir fayda getirmediğini üzüntüyle müşahede ettim. Bu kaygılarıma sebep olan hadiselerin başında, Başbakanın her konuşmasında toplumu ayrıştırmaya yönelik söylemleri gelmektedir.
Şöyle ki Sayın Başbakan 4 Ocak 2011 tarihli grup konuşmasında aynen şu cümleleri kullanmıştır. Ama biz, bu ülkedeki tüm etnik unsurları, dedik ya, Türküyle, Kürtüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Romanıyla, aklınıza ne gelirse hepsiyle, bunlar birer alt kimliktir ve bunlar kesrettir ve vahdette biz bunları topluyoruz.
Sayın Başbakan bu tür söylemleri, milletimize verdiği zararları hesap etmeden alışkanlık haline getirmiştir. Davranışlarından da, bu alışkanlıklarından vazgeçmeyeceği açık bir şekilde görülmektedir. Buna karşın önceki başbakanlardan hiçbiri, devlet adamı sıfatı ve ciddiyetiyle, böyle bir söylemi benimsememiştir. Vatanına, milletine ve manevi değerlerine bağlı ve aynı zamanda milletin fertleri arasında hiçbir ayırım gözetmeyen bir milletvekili sıfatıyla, Başbakana şahsen şu soruyu yöneltmek istiyorum: Sizden evvel bu milleti kim böldü de, siz bütünleştirmeye çalışıyorsunuz?
Şahsen milletin ismini telaffuz etmekten kaçınan bir tutuma karşı tepki vermek zorunluluğunu hissediyorum. Ülkemizin anayasal adı Türkiyedir ve üzerinde vatandaş sıfatı ile yaşayan herkes Türktür. Bu bir alt kimlik değildir. Oysa Başbakan söylemlerinde milletimizi bütünleştirici bir unsur olan Türklüğü sürekli ve anlaşılmaz bir biçimde alt kimlik haline getirme çabası ve gayreti içindedir.
Ben, aynen Başbakan gibi İmam Hatip Lisesinden mezun olmuş bir kişi olarak Başbakanın benimsediği bu davranış ve söylemi sonucunda ortaya çıkan ayrımcılığın yüce dinimde de yerinin olmadığını ifade etmek istiyorum.
Şimdiye kadar, AK Parti içinde birlikte çalıştığım arkadaşlarımla ve AK Partiye oy vermiş vatandaşlarımızla hiçbir sorunum olmamıştır. Aynı endişeleri taşıyan çok sayıda milletvekili arkadaş ve vatandaşlarımızın olduğunu da biliyorum. Tepkim, parti yönetiminin endişelerimi tetikleyen birlik yerine bölünmeye taşıyan baskıcı politikalarınadır. Açılım politikalarının milletimizin yüreğinde Habur ve benzerleri ile açtığı yara, hepimizin malumudur. Seçim sonrası yapılacak anayasal değişiklikler ile milletimizin ve ülkemizin birlik ve bütünlüğünün bozularak, bu yaranın daha da derinleşeceği endişesini taşımaktayım.
Şu anda gösterilen yoğun çaba, halk oylamasına ihtiyaç bırakmayacak bir milletvekili sayısına ulaşmayı hedeflemektedir. Vatanın ve milletin bütünlüğü üzerinde hiçbir şekilde parti politikası kabul edilemez. Burada asıl olan, milletin birliğini ve bütünlüğünü korumaktır.
Bir eski AKPli olan Prof. Dr. Yusuf Ziya İrbeçin, AKP ile ilgili söylediği sözler ibret verici.
Eğer milletin birliği bozulursa, ortada devlet de, vatan da, din de kalmaz
Başbakan Erdoğan, etnik fitneyi ateşledi, ülkeyi parçalanmaya götürüyor.
12 Haziranda Türkiyenin bekası oylanacak.
Bunu böyle bilelim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR