Öfkenizi görmezden gelmeyin; Çünkü!..

MAKALEYİ DİNLE


Öfkenizi görmezden gelmeyin; Çünkü öfkeniz bir şeyleri işaret ediyor olabilir!
Doğumumuzdan beri bizimle olan ve yok sayılmaması gereken duygulardan “öfke”nin nedenlerini psikolog Gülşah Yahşi’den öğrendik…

Öfke aynı zamanda önemli bir işarettir!
• Öfke, bazen karşınızdakine kırıldığınızın, incindiğinizin ve üzüldüğünüzün göstergesi olabilir.
• Haklarınızın ihlal edildiğini anlatabilir. Hakların ihlali, sınırlarımıza girilmesi bizi öfkelendirir.
• Gereksinimlerimizin doğru bir şekilde karşılanmaması durumunda ortaya çıkabilir.
• Bazen sadece işlerin yolunda gitmediğini gösterebilir. Bu, aynı zamanda yolunda gitmeyen meseleyi görmenin güçlüğünü de ortaya koyar.
• Yaşamınızdaki önemli bir duygusal sorunu ihmal ettiğinizi anlatabilir. Çünkü kendimizle ilgili her şeyin her zaman farkında olamayız.
• İlişkinizde kendinizden çok şey feda ettiğinizin sinyalini verebilir. İnançlarımıza, arzularımıza ters düşen durumlar içinde olmak bizi öfkelendirir.
• Kendi gelişiminizi destekliyor gibi görünse de, bazen başkalarının bizim için çok fazla şey yaptıklarına; ‘Artık ben olmak istiyorum’a dair bir uyarı olabilir.
• Öfke, değişimin gerekli olduğunu da gösterebilir. Değişim bizde ya da karşımızdakinde olmalıdır. Değişimin güçlüğü bazen duygularımızı yok saymaya ya da meseleyi başka sebeplere yormaya yönlendirebilir.
• Öfkenin doğurduğu iyi sonuçlar da olabilir hayatımızda. Kimi zaman öfkemiz, başkalarının hakkımızdaki tanımlama şekline “hayır” ve kendi benliğimizin isteklerine “evet” demeye yönlendirir bizi. Öfkemizi kabul eder ve anlamaya çalışırsak, bu bizim için ruhsal anlamda ilerletici olabilir.
• **

Öfkenizi değil; Neden öfkelendiğinizi sorgulayın...
Çoğunlukla öfkemizden korkar, bu duygumuzu bastırmaya çabalarız. Bunlar hepimizin zaman zaman taşıdığı ortak kaygılardır. Öfke, onaylanmama tehlikesiyle bizi karşı karşıya getirir. Öfkemde haklı mıyım? Öfkelenmeye hakkım var mı? Öfkelenmemin ne yararı olacak? gibi öfke ile ilgili bazı sorularımız hayatımızı zorlaştırır tarzdadır. Öfkemiz haklı- haksız, yararlı-yararsız, gerekli-gereksiz, doğru-yanlış değildir. Öfke sadece vardır! Ve öfkenin yanlış ya da yetersiz kontrolünün sebep olduğu birtakım sorunlar baş gösteriyorsa, öfke sebebi ve sonuçlarıyla beraber anlaşılmalıdır. Önemli olan öfkeden kaçmak, onu yok saymak değil; bu duygumuzun sebeplerini anlamak, sonuçlarını kavramak ve öfkeyi uygun bir dil ile diğerlerine aktarmayı öğrenmektir.


Fazla mesai aptal yapıyor

Amerikan Epidemiyoloji dergisinde yer alan bir araştırmaya göre haftada 55 saat çalışanların diğerlerine göre daha az kelime dağarcığına sahip oldukları görüldü. Ayrıca zekâ yeteneklerinin sınırlanmış olduğu belirlendi. Araştırma çerçevesinde çalışanların beş yıl boyunca zekâ, kelime bilgisi ve dil yeteneği gibi alanlardaki durumları incelendi.

Bir başka araştırmada ise normale göre daha fazla mesai yapanların iş arkadaşlarına göre daha fazla hastalık geçirdiği görüldü. Bu kişilerin genellikle yüksek tansiyona sahip oldukları belirtildi. Ayrıca araştırmaya katılan uzmanlar, “Sürekli mesai ve fazla iş yükü binen çalışanlar, uzun vadede diğer çalışanlara göre düşük verime sahip oluyor” açıklamasında bulundu.

Gölcük aşka doydu

Gölcük Haber Gazetesi’nin organizesinde gerçekleştirilen Türk Edebiyatının yaşayan efsanesi Şair Cemal Safi’nin Gölcük buluşması muhteşem oldu. Ford Otosan Vehbi Koç Vakfı ve Gölcük Kaymakamlığının katkılarıyla vakfın Sosyal Yaşam ve Kültür Merkezi’nde icra edilen gece salonun tıklım tıklım dolmasına neden olurken, Cemal Safi hayranları bol bol hatıra fotoğrafı çektirip şiir kitaplarını imzalattı.

Aydınlar Ocağı
Tv 41’de tanıtıldı

Kocaeli Aydınlar Ocağı, tv41’de “Sevcan Tamer”le “Bakış Açısı” programına konuk oldu. Kocaeli Aydınlar Ocağının tanıtıldığı programa Başkan Av. Ruhittin Sönmez, İlim ve İstişare Kurulu Başkan Vekili Ahsen Okyar ve Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yunus Özen katıldı. Program Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Ruhittin Sönmez’in okuduğu “SAKARYA” şiiri ile sona erdi.

CHP’li Hamşioğlu’nun
engelliler samimiyeti

CHP Darıca Belediye Başkan adayı Cengiz Hamşioğlu, Engelliler Günü nedeniyle bir gününü özel olarak engellilere ayırdı. Eşi Tanja Hamşioğlu ile birlikte ilçede tespit ettiği engellileri ziyaret eden Cengiz Hamşioğlu, ulaşabildiği engellilerin gününü kutlayıp onlarla sohbet etti.

Kimse Yok Mu
Derneği’nden yardım!

Gölcük Kimse Yok Mu Derneği, muhtaç ailelere yardıma devam ediyor.Şube temsilcisi Ali Güngör, “Geçtiğimiz ay 25 aileye yardım sever işadamları ve esnaflarımızın desteği ile gıda, temizlik ve giyim yardımları veriyoruz. Tabi ki vatandaşlarımız da bundan memnun. Bizler de ilçemizdeki iş adamlarımıza ve esnaflarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Özel Adım, Etiler’de buluştu

İşletmeciliğini Gölcük’ten başarılı fotoğraf sanatçısı Berna Yıldırım’ın yaptığı İzmit Etiler Marmaris Cafe hizmeti ve sunumu ile kendini sık sık yenileyerek müşterilerini memnun etmeye devam ediyor. Son olarak Özel Adım Anadolu Sağlık Meslek Lisesi 9A-ATT sınıfı öğrencileri, "Aile Kahvaltısı" Etiler Marmaris' de yaparak aileleri, öğretmenleri ile bir araya gelerek keyifli saatler geçirdi


Şiir gecesi mest etti

Değirmendere Çağdaş Yaşamı Destekleme Şubesinin aylık olarak düzenlenen Şiir gecesinin bu ayki konuğu Gülçin Özen oldu. Özen okuduğu şiirler ile dinleyicilerini adeta mest etti. Dernek başkanı Nuriye Demirel katılımcılara teşekkür etti.


Eskişehirliler
Kamil’i sevindirdi!

Gölcük Eskişehirliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bülent Denlikol ve üyelerin katkılarıyla, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel olarak, Örcün’de ikamet eden engelli vatandaş Kamil Ada’ya tekerlekli sandalye hediye edildi.


Ali Demir’e geçmiş olsun

Değirmendere Uğur Mumcu İlköğretim Okulu Müdürü Ali Demir, önceki gün Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’nde sinüzit ameliyatı oldu. Demir, eşi Ayşe Demir ve kardeşi Ziraat Bankasında görevli İbrahim Demir’e hastane personeline teşekkür etti.


Turkcell’den yeni kampanya
Turkcell, herkesi uygun koşullarda 3G’li tabletlerle buluşturmak için cazip bir kampanya başlattı. 3G’li tablet festivali kapsamında, 4 markaya ait 15 farklı cihaz 24 ay kontratla, ayda 19 TL’den başlayan fiyatlara sunuluyor. Merakla beklenen iPad Air ve Retina ekranlı iPad Mini’nin de yer aldığı kampanyada fiyatlara farklı seçeneklere göre 250MB’den sınırsıza kadar internet de dâhil…


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR