Yeni hastane neden 200 yataklı

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Devlet Hastanesi kentin en eski sağlık kuruluşu.

1957’de yapımı tamamlanan hastanede o dönem 157 yatak bulunuyordu.

Aradan gecen onca yılın ardından Kocaeli Devlet Hastanesi yıkılarak yerine yenisi inşa ediliyor.

Yeni hastanenin inşaatı bitirildiğinde beklide tarih 2017 olacak.

Yari 60 yıl aradan sonra Kocaeli Devlet Hastanesi yenilenmiş olacak.

Çok daha lüks bir hastaneye kavuşacağız. 1957 yılında ihtiyacı karşılamakta zorluk çeken 157 yataklı hastane yerine 200 yataklı yeni bir hastane yapılacak.

1957’de 157 yataklı olarak inşa edilen hastane daha sonra yapılan ek binalar ve odalarla yaklaşık 400 yatak kapasiteli bir hastane haline gelmişti.

Şimdi ise bu sayı yarı yarıya indiriliyor.

Buna bir anlam veremiyorum.

Yeni bir hastane yapacaksan daha büyük yapmalısın.

Günümüzün nüfusu göz ardı edilerek 200 yataklı olarak inşa edilen yeni hastane binası 201. Hastayı kabul edemeyecek.

Oysa ki 2016’da sevk zincirinin uygulanmaya başlanacağı konuşuluyor.

Neydi sevk zinciri kısaca bir hatırlayalım.

Sevk zincirinde hasta önce bağlı bulunduğu Aile Sağlığı Merkezi’ne giderek kendi doktoruna görünecek.

Doktoru uygun görürse bir üst hastaneye sevk edecek.

Yani öyle kafanıza göre üniversite ve üniversite ayarındaki hastanelere gidemeyeceksiniz.

Bu da devlet hastanelerinin yoğunlaşmasına neden olacak.

Yani yatak bulmakta tedavi olmak ta daha zor olacak.

Özel hastanelerin ekmeğine yağ sürecek olan bu gelişmelerin gelecek yıllarda bizim hayatımızı nasıl etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz.

 

KOÜ’lü öğrenciler “Kadına Şiddete Hayır” farkındalığı yarattı

Kocaeli Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 2.sınıf 1.öğretim öğrencileri toplumsal duyarlılık dersi adı altında yaptıkları “Kadına Yönelik Şiddete Hayır “ projeleri ile toplumdaki duyarlılığı arttırmaya çalışıyor. Bu proje kapsamında yapılan afişleri, reklamları ve çeşitli projeleri kendileri hazırlayan 11 kişilik grup , ekip çalışması ve farklı reklam anlayışı ile kadına yönelik şiddete duyarlılığı yaratmayı başararak sosyal medyada ulaşabildikleri uç noktalardan tebrikler alıyorlar. Böylece kadınların her zaman toplumun aynası olduğu gerçeğini bir kez daha göstermiş oldular. Bu farkındalık için çalışan grup öğrencileri Kıymet Aydoğan, Fatma Koç, Sinem Çağla Kırbaş, Senem Başak, İzzetiye Sedanur Özbey, Sevgi Ebru Gezgin, Kevser Önal, Pınar Ülker, Furkan Çinkılıç, Furkan Kahraman ve Emir Berker Ok’u tebrik ediyorum.

 

Akçaray Güzergâh Tanıtım Filmi İzmitli Emre Yıldız tarafından hazırlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Tramvay Projesinin 2 yıldır yapılan alt yapı çalışmaları tamamlanarak güzergâh planı belirlendi.  Tanıtım toplantısına gösterilen film ise büyük ilgi gördü. Birçok ulusal medyada yer alan animasyon filminin altında İzmitli genç girişimci yani Emre Yıldız ve ekibinin imzası var.  Helikopterle yapılan hava çekimleri ile güzergâh planlaması en anlaşılır şekilde kurgulanmış, modellenmiş ve özel efektler ile desteklenerek montajlandığını ifade eden Emre Yıldız bu tarz tanıtım filmi çalışmaları için artık İstanbul'dan fahiş fiyatlarla destek alınmasına gerek olmadığını da belirtti.  1987 Kocaeli Doğumlu olan Emre Yıldız Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde halen yüksek lisans yapıyor. Sahip olduğu Okuu A.Ş. ile Türkiye’de ilk defa elektronik kitap okuyucusu üreten Emre Yıldız genç yaşına rağmen girişimcilere örnek oluyor. Kendisini tebrik ederim.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR