Benzin fiyatının %68’i vergi

MAKALEYİ DİNLE

Bu ay gelirlerin beyan edildiği ay. Ancak devletin topladığı vergiler incelendiğinde beyana dayalı olarak toplanan vergilerin, toplam vergiler içindeki payı sanıldığının aksine yüksek değildir. Çünkü toplanan tüm vergilerin içinde %70’i dolaylı vergilerden oluşmaktadır. Yani harcama yaparken farkından olmadan ödediğimiz vergiler, beyan edilerek ödenen vergilerin iki katından bile fazladır.

Bunun yaşanan en tipik örneğini akaryakıt tüketimi üzerinden alınan ÖTV ve KDV’lerde görmekteyiz. Bir litresi 1,32 TL olan kurşunsuz benzinden 2,81 TL vergi alınmaktadır. Avrupa Birliğine dahil 28 ülke ile Türkiye’deki 95 oktan kurşunsuz benzin ve motorinin vergisiz fiyatları karşılaştırıldığında Türkiye, Avrupa Birliği 28 ülke ağırlık ortalamasının üstünde yer almaktadır.

Dünya petrol fiyatlarında düşme eğilimi nedeniyle Ocak ayının ilk yarısında fiyatlar aşağı doğru bir seyir izlerken ikinci yarısından itibaren tekrar yükselmeye geçti 95 oktan kurşunsuz benzinin ay boyunca vergisiz litre satış fiyatı 1,32 TL olurken, motorin litre satış fiyatı 1,46 TL olarak gerçekleşti. Demek ki vergiler olmasa benzinin 1,32 TL’den, mazotun 1,46 TL’den kullanılması mümkün görülmektedir.

Ancak işin içine vergiler girince aynı dönemde 95 oktan kurşunsuz benzinin son litre satış fiyatı 4,13 TL olurken, bu fiyatın 2,81 Liralık kısmını vergiler oluşturdu. Görüldüğü üzere toplam satış fiyatının %68’ini vergiler oluşturmaktadır. Akaryakıt kullanan tüm kişilerin gelirleri aynı düzeyde olmamakla birlikte aynı tutarda vergi ödemek durumunda kalmaktadırlar. O nedenle vergicilikte bu tür dolaylı vergilerin, gelir düzeyine bağlı bir vergi olmadığından adil bir vergileme olmadığı belirtilmektedir.

Ülkemizde ne yazık ki sağlıklı bir vergi bilinci oluşmadığından veya oluşturulması konusunda ciddi çalışmalar yapılmadığından ve harcamaların kaynağına yönelik incelemeler yapılamadığından beyana dayalı vergilerdeki oran %30’un üzerine fazla çıkmamaktadır. Devletin en önemli gelir kaynağı vergilerdir. Planlanan yatırımlar için beyana dayalı vergilerle yeterli kaynak sağlanamaması durumunda eksik kalan finansman için zorunlu olarak akaryakıt fiyatlarındaki vergilere başvurulmamakta veya KDV’lerin oranlarında artışlara gidilmektedir.

Bu açmazdan kurtulmanın ve adil vergilemenin yapılmasının tek yolu beyana dayalı (kazanca göre vergi) vergilerin yani dolaysız vergilerin toplam içindeki payını arttırmamız gerekmektedir. O nedenle "Vergilendirilmiş Kazanç Kutsaldır" özdeyişini sadece afiş olarak kullanmak yerine bunu yaşam biçimi haline getirmemiz gereken çalışmaları hep birlikte başarmamız gerekmektedir.

Yoksa daha uzun yıllar dolaylı vergilerin adaletsizliğine devam etmek zorunda kalırız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR