Her şeyin temeli ana

MAKALEYİ DİNLE

Ana kelimesi çok kutsaldır. Varoluşumuzun sebebi anadır. Doğuran, büyüten, eğiten, besleyen ve hiçbir karşılık beklemeden ömrünü evlatlarına adayan analara bir gün değil, her günümüz feda olsun. Evlatları gülerken gülen, üzülürken ağlayan anadan başka bir varlık olamaz. Ana evin direğidir. Ana sevgidir, saygıdır, hoşgörüdür. Ana dündür, bugündür ve gelecektir. Analığın kutsallığını belirten önemli sözler vardır. Ana gibi yar, vatan gibi diyar olmaz. Ağlarsa anam ağlar kalanı yalan ağlar. Cennet anaların ayağının altındadır.
Ana kelimesi ve analarla beşikten, mezara kadar hep iç içe yaşanır. Toplumumuz her nedense yükün ağırlığını hep anaların omzuna yüklemiştir. Hem de öylesine yük ki analardan başka bir varlık asla kaldıramaz. Yöresel farklılıklar
olmakla birlikte kırsal kesimde tarlada çalışır, hayvan bakıcılığı yapar, çocuk yetiştirir, bulaşık ve çamaşır yıkar. Evin her türlü ihtiyacının temininde hep öndedir. Kentte de yükün ağırlığı yine anaların omzundadır. İste ev hanımı olsun, ister çalışan kadın olsun yükün ağırlığını hep onlar omuzlar.
Toplumumuzda vefakar analar hep sömürülmüş, ezilmiş ve istismar edilmiştir. Anaların hak ettikleri yere ulaşmamasında hepimizi derece derece kabahatli ve suçluyuz. Koşullar ne olursa olsun, bir tatlı söz, bir çiçek veya bir hediye ile ömür boyu eli öpülmesi gerekir o büyük anaların.
Bütün annelerimizin anneler günü kutlu olsun.

 

HIDIRELLEZ

Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır. Hıdırellez günü, Gregoryen takvimi (Miladi takvimi)ne göre 6 Mayıs, eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.

 

HIDIRELLEZ NEREDE KUTLANIR? 

Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Bu gibi yerlere bu nedenle Hıdırlık denildiği de olur. Hıdrellez'de baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Hıdrellez'de baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. 

 

HIDIRELLEZ GÜNÜ NELER YAPILIR? 

5 Mayıs günü (Nişanlılar arsında) oğlan evi, kız evine Hıdırellez Kurbanı, olarak süslenmiş bir koç gönderir.  Bu kurban Hıdırıllez günü kesilerek birlikte yenir. Yemeğe çağırılanlar, çarşaf, havlu yemeni ve gönüllerinden kopan armağanlar getirirler. Getirilen armağanlar ipler üzerinde sergilenir. Hıdırellez günü, erkenden kalkılıp kapılar açılır. Genç kızlar için hazırlanan sandıklar açılır. Bunun nedeni ise; eve bereket dolsun, genç kızımız da iyi bir evlilik yapsın. Hıdırellez günü, bazıları sabah gün doğarken kırlara, bağlara, bahçelere çıkıp buralarda Hızır’ın ayak izlerine basarak bolluğa ulaşmayı düşler. Hıdırellez günü, doğa ve insan sevgisi çok önemlidir çünkü Hızır ve İlyas, insanları, doğayı, iyiliği ve cömertliği seven, bereketin simgesi olan, kutsallıklarına inanılan dinsel varlıklardır.

 

HIDIRELLEZ AKŞAMI NE YAPILIR?

Hıdırellez akşamı bugün olduğu için dileklerinizi ve dualarını yapacağınız vakit ikindiden sonra başlamış olur.  Hıdırellez akşamında gül ağacının dibine isteklerinizi temsilen resimler çizebilir, gül dalına da dileklerinizi yazdığınız kağıtları bağlayabilirsiniz. Hıdırellez günü sabahında kağıda yazılan dilekler gül dalından alınıp denize atılır. Dibine gömülen para ise cüzdana konulur ve bir yıl boyunca harcanmaz. Bu paranın cüzdanı bereketlendireceğine ve paranızın hiç bitmeyeceğine yorulur.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR