Ehliyet yenilemek, deveye hendek atlatmaya benziyor

MAKALEYİ DİNLE

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ömür boyu ehliyet dönemini kapattı. Ehliyetler sınıfına göre 5 ile 10 yılda bir yenilenecek.

Türkiye, yeni ehliyet ve kimlik belgeleri ile tanışmaya hazırlanıyor. Yıllardır duyulan "Ehliyet Sistemi Değişiyor" söylemi artık gerçek oldu.

Ancak gelen şikayetlerden anlıyorum ki bu sistem vatandaşın başını bayağı ağrıtacak.

Özellikle E sınıfı ve üstü ehliyetlere sahip olanlar,  belgelerini yenilerken uzun bir uğraş vermek zorunda.

Bu uğraşları kolaylaştıracak alt yapı ise henüz yok…

Ben de henüz ehliyetimi değiştirmedim. Ama gelen şikayetlerden anladığım kadarıyla, bu işlem sürücü belgesi sahiplerini biraz yoracak.

Mesela gazetemizi arayan bir vatandaş şikayetini şu şekilde dile getirdi, “ Trafik şubesine ehliyetimi değiştirmek için başvurdum 15 TL para yatırmamı istediler. Bu paranın 12 TL’si bir yere 3 TL si başka bir yere yatacakmış.

Bu paraları yaktırmak için bankaya gitmem gerekiyormuş. Bankadan çıktıktan sonra başka bir vezneye daha uğramam gerekiyormuş.

İnsan bu işlerin trafik şubesinden halledilmesini sağlar. Valla ben hiç uğraşmadım. Varsın kalsın eski ehliyet” dedi.

Bir diğer şikayetin konusu ise ehliyet yenileme işlemi sırasında alınması gereken sağlık raporuyla ilgili.

B sınıfı ehliyet alacaksanız, sağlık ocağından alacağınız rapor yeterli oluyor. Ancak E sınıfı ve üstü ehliyeti olup ta  yenileyecekler bu kadarda şanslı değil.

Onlar tam teşekküllü bir hastaneden heyet raporu alması gerekiyor.

Bu heyet raporunu almak için Dahiliye, Hariciye, KBB, Göz, Psikiyatri ve nöroloji doktoruna görünmeniz gerekiyor. Bununda bedeli 280 TL…

Hastanelerde ehliyet belgesi için verilecek sağlık raporuyla ilgili yapılan bir düzenleme halen yok.

Ancak o raporu da almak o kadar kolay değil. Ya tek tek doktorları gezeceksiniz, yada heyet raporunu alabilmek için beklemelisiniz.

Neyse, uzun bir uğraş sizi bekliyor. Sizi bu yazıyla çok fazla meşgul etmeyeyim. İyisi mi siz bugünden işe koyulun…

 

Sağlık Ocaklarında aşı neden yok?

Bebeklerin periyodik aşı günleri çok önemli…

Bu günün bebekleri, geleceğin sağlıklı nesillerini oluşturabilmeleri için yapılan aşılar sağlık ocakları tarafından titizlikle ele alınıyor.

Aşı günün geçiren aileler sık sık telefonla ikaz edilerek aşıya davet ediliyor.

Ancak bebeklerin 18 aylıkken yapılması gereken üç aşının biri aylardır yok. Sağlık ocakları tükenen aşıların temin edilmesini bekliyor.

Hepatit A isimli aşı aylardır sağlık ocaklarına ulaştırılmamış. İlgililerin ilgisini artırarak bu sorunu çözmesini ümit ediyoruz.

 

Başkan ve Nicolau’nun resim sergisi salı günü açılıyor

Resim sanatçısı Vehbiye Başkan ile Ecaterina Nıcolau tarafındah hazırlanan eski ve yeni İzmit’i anlatan “Dünden Bugüne İzmit Yağlı Boya Resim Sergisi”  26 Ocak Salı günü açılıyor.  Daha önceleri de birçok defa sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren ikilinin merakla beklenen resim sergisinin açılışını ise Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yapması bekleniyor.

 

Meslek lisesinde ısınma sorunu

İzmit Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri sınıflarının soğuk olmasından yakınıyor. Okulun camlarındaki problemler ve zayıf yanan kaloriferler nedeniyle soğukta ders dinlemek zorunda kaldıklarını söyleyen öğrenciler, okul yönetimi ve milli eğitim müdürlüğünden yardım istiyor. Öğrenciler soğuk sınıfları ise sınıf içerisinde yaktıkları ders notlarıyla protesto etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

cenk - Valla, bizim resmiyetteki işler hep böyle oluyor maalesef ! Yani, iğnenin deliğinden çeperinizi boşatarak geçmek !

Hiç şaşırmadık hiç ! Umarız yeni kimlik kartlarının dağıtımında biraz daha az zorluk çekeriz !

Yanıtla . 0Beğen 21 Ocak 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR