Motosiklet kazaları ve ambulans

MAKALEYİ DİNLE

Soğuk ve yağışlı kış aylarından çıkıp yaza girerken herkes motosikletine sarıldı ve bugünlere kadar geldik. Şimdi kışa giriyoruz. Yağmurlar bizi selamlıyor ve yavaş yavaş motorları garajlarına doğru gönderiyoruz. Ama inatla motosiklete binmeye devam edenleri de selamlıyoruz.

 

Kuryeler, pizza ve ilaç dağıtıcıları, işine motoruyla gidip gelenler bu ara vermenin dışında bulunanlar, onlar her koşulda motosikletleri ile günlük yaşamlarını sürdürüyorlar.

 

Geçen akşam kulübümüzde yönetim kurulu üyesi bir arkadaşım aradı. Bir arkadaşımızın motoru ile kaza yaptığını, şu anda hastanede olduğunu muhtemelen hemen opere edilmesi gerektiğini anlattı. Ancak gidilen hastanede o an için bunun yapılamayacağı ancak pazartesi günü ameliyat edilebileceğini ama buna karşılık bu kişinin hemen ameliyat edilmesi gerektiği ifade ediliyor.

 

İlk bakışta her şey normal görünüyor değil mi? Bir kaza, bir yaralı (Kalça kırığı olduğunu öğreniyorum) ve hızla opere edilmesi gereken bir vaka. Bulunulan hastane bunu yapamıyor, iki gün sonra diyor ama acil olarak ameliyatın gerekliliğini söylüyor. Üniversite hastanesine durum iletiliyor. Hastanın sevk edilebileceğini, orada hemen opera edilebileceği bilgisi alınıyor.

 

Hasta yatakta. Ambulans aranıyor.  Mevcut hastanede ambulans yok ya da yatmakta olan bir hastayı transfer edemeyiz deniliyor.  Üniversiteden isteniyor, oranın da ambulans gönderemeyeceği ve yatan bir hastanın durumundan söz ediliyor. Belediyeden isteniyor, oradan da olumlu yanıt alınamıyor. 112 aranmış mı bilmiyorum? Sonra oraya yakın bir başka hastanede hemen opere edilebileceği ve hasta transferinin sağlanacağı bilgisi geliyor.

 

Gidilen yerde ameliyat yapılıyor. Üniversite hastanesi gerekli hazırlıkları yapıyor ve bekliyor. Hasta oraya götürülemiyor. Getirilse anında sonuçlanacak. Yatmakta olduğu yerde yapılamıyor. Yakındaki hastanede sorun çözülüyor.

 

Sağlık hizmetlerine her zaman ihtiyacımız oluyor ve olacak. Bir motor kazası geçirmiş kardeşimizin transferi bu kadar zor mu? İnanın, herkesin elinden geldiğini yapmaya çalıştığını sanıyorum ama açıklaması zor bazı kesitlerin bulunduğunu anlıyoruz sanırım.

 

Yıllar öncesi aldığım doktora derslerinden birinde kıymetli bir hocam şu tavsiyelerde bulunuyordu: “Çocuklar, gideceğiniz yol üzerinde mutlaka hastane olmasını planlayın. Gece mümkünse trafiğe çıkmayın.”

 

Kaza ne zaman oldu bilmiyorum ama yağmur varsa ve gece ise motor kullanmamak gerekiyor. Çünkü yollarımızın kabuğu her gün değişebiliyor. Dün düz ve güzel dediğiniz yol, ertesi gün çukurlara dönüşebiliyor.

 

Motor kullanıcıları için şu sloganı kullanmayı sürdürelim: “Ayakta ve hayatta olmaya devam!” Kazasız günler dilekleri ile…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder



Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR