Kocaeli’den umudu kesen Civelek’in umudu Ankara!

MAKALEYİ DİNLE

AKP’nin il kongresi 7 Şubat’ta yapılacak..

Kongreye sayılı günler kaldı…

Kongre öncesinde İl Başkanı Mahmut Civelek, yeniden il başkanlığına biraz “zoraki” de olsa aday olmayacağını söylemişti. Bunu söylerken perde arkasında yaşanan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu çekişmesi etkili olduğu da bir gerçek… Zira Karaosmanoğlu’da gittiği her yerde İl Başkanı Civelek’in yeniden aday olmayacağını dile getirmişti.

**

COŞKUN DESTEK VERİYOR

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında AKP içerisinde il başkan adaylarının isimleri gündeme geldi. Civelek, parti binasında yapılan her basın açıklamasında üst kapalı Ankara karar verecek derken yerinde kalmak istediğini aleni gösteriyordu. İl Koordinatör Milletvekili Temel Coşkun’un Civelek için yorulmuştu söyleminin altı çizilmesi lazım.

**

BİRDEN 3 ADAY ÇIKTI

AKP’de İl Başkanı Civelek’in aday olmayacağım açıklaması sonrasında başkanlığı düşünen il yönetim içerisinde Adem Koç, Şemsettin Ceyhan ve Halil Çokan aday olduklarını kamuoyuna açıkladılar. İl Başkanı Civelek ile birlikte poz veren adaylara destek Civelek’ten geldi. Civelek, dışarından gelecek adaylara sıcak bakmadığını “Onların adaylık formları hazır. Şemsettin Ceyhan, Adem Koç ve Halit Çokan il yönetimden çıkan il başkan adaylarımız yolları açık olsun. Bizden sonra il başkanlığı yapacak arkadaşın bizim yönetimimizden çıkması önemli bir onurdur. İnşallah  İl başkanı bizim aramızdan çıkar”  bu sözlerle ifade etti.

**

CEYHAN’IN DURUMU

Perde arkasın da neler yaşandığına bir bakalım. İl Başkanı Civelek’in yönetiminden çıkan adaylar arasında Şemsettin Ceyhan’a en büyük desteği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık veriyor. Ceyhan’ın en büyük sorunu İl Başkanı Civelek ile arasının iyi olmamasıdır. Uzun zamandır yapılan hiçbir programa Ceyhan katılmadı. Katılmak durumunda kaldıysa da uzak ta durmayı tercih etti. Ceyhan’a Bakan Işık’ın destek verdiğini İl Başkanı Civelek biliyor. Civelek ile Bakan Işık arasında çok da iyi olmayan bir durum var. Adı konmamış bu durumda siyaseten sorun yok mesajıyla geçiliyor.

**

CİVELEK’İN HAMLESİ

İl Başkan adaylarından Şemsettin Ceyhan’ın aday olarak çıkmasının ardından İl Başkanı Civelek, kendi il başkan adaylığında rakibi olan son dönemlerde arasında su sızmayan Av.Halit Çokan’ın aday olmasını sağladı. Çokan’ın iddialara göre AKP genel merkezinde beraber okuduğu arkadaşlarının da bulunduğu belirtiliyor. Civelek’in destek verdiği Çokan, adaylık çalışmalarına aylar öncesinde başladı. Çokan’ın dezavantajı ise parti içerisinde hiçbir avukatın siyaset yapmasına izin vermemesi. Bir şekilde siyaset yapan avukatlar parti dışında kalıyor. Bu durumunda Çokan için de geçerli olabileceği iddia ediliyor. Zira parti yönetiminde birçok avukat siyaset yaparken günümüzde hepsi kenara itilmiş durumdalar. 

**

SÖZ SAHİBİ OLMAK

Civelek tarafından yapılan Halit Çokan hamlesi, Bakan Işık’a mesaj olarak yorumlandı. Zira İl Başkanı Civelek, görevden ayrılması durumunda il yönetiminde söz sahibi olmaya devam etmek istiyor. Bundan dolayı da Çokan’ı destekliyor. Eğer Şemsettin Ceyhan’ın seçilmesi durumunda bu durum asla olmayacak. Bunu Civelek çok net biliyor.

**

KOÇ’UN DURUMU

İl yönetiminde yer alan Adem Koç ise eski bir partili. Belli bir zaman parti yönetiminden uzak olsa da son dönemlerde yıldızı parlayan isimler arasında yer alıyor. Koç’un avantajı yaşanan bu fırtına da tercihin kendisine dönmesi olabilir. Diğer taraftan parti içerisinde yaşanan bu gerilim sonrasında ortaya çıkacak olan kaosu nasıl yönetecek. Buna dikkat etmek gerekiyor.

**

ARAÇ - ERYARSOY

AKP’nin kurucular kurulu da boş durmuyor. İl Başkanı Civelek ile aralarında yaşanan sorunlar partiye yakın kaynaklar tarafından biliniyor. Kurucular kurulu il kongresine yıllar varken harekete geçtiler. Kurucular kurulu yaptıkları istişarelerin neticesinde İsmail Araç’ın aday olarak çıkmasını sağladılar. Kurucular kurulu bu dönemde sadece Araç’a destek vermiyorlar. Partiye yakın kaynaklar Av.Abdullah Eryarsoy’a da destek verdiklerini gösteriyor. Eryarsoy’a kurucular kurulunun yanı sıra genç siyasetçilerinde destek verdiği bir gerçek. Genç olması ve siyaset yapacak zamanının olması Eryarsoy’un elini güçlendiren durumlar arasında yer alıyor. Kurucular kuruluna yakın kaynaklar yeni dönemde İl Başkan adaylığına yeniden Civelek’in aday gösterilmesi durumunda partinden istifa edecekleri belirtiliyor. İstifa edecek isimlerin kentimizde ses getirmesinin yanı sıra Ankara’da bakışların buraya dönmesine sebep olacağı belirtiliyor.  

**

YILMAZ’IN DURUMU

İl Başkanlığı aday olan bir diğer isim Zihni Yılmaz. AKP’den milletvekili aday adayı olan Yılmaz bu süre zarfından partinin bütün çalışmalarına katıldı. İş adamlarının ve yeni vizyon isteyen siyasetçilerin destek verdiği Yılmaz’a ayrıca Adıyaman Cemaati tarafından destek verildiği belirtiliyor. Zihni Yılmaz’ın MÜSİAD geçmişinin olması Ankara bağlantılarının ciddi olduğu yorumlarını beraberinde getiriyor.   

**

CİVELEK DÖNEBİLİR

İl Başkan adaylarının durumları böyle… Biri seçilirse diğerlerine partinin kapıları kapanacak. Başka bir isim seçilirse partisinden ayrılacak. Her bir aday tarafından yeni hamleler yapılıyor. Oluşacak bu kaos ortamında İl Başkanı Civelek karşı çıkmak istiyor. 4 yıllık tecrübe 13-0 galibiyet, referandum başarısı derken, üye katılımında rekorlar… Bu durumlar Civelek’in elini güçlendiren unsurlar arasında yer alıyor. Ama Kent Konut’taki indirimli daireler alması, kendisine büyük darbe vurdu. Epeyce karizmasını çizdirdi.

**

SON HAMLE

Ankara yaşanan bu kaos ortamında hamleleri arasına yeni bir isim belirleyerek aday olan isimleri yönetim çatısı altında bir araya getirecek. Yada mevcut İl Başkanı Civelek ile yola devam edecek. İşte İl Başkanı Civelek’in kafasından geçen durum bu… Eğer Civelek bu düşüncesinde başarılı olursa Büyükşehir Belediyesi kapıları kendisine açılacak. Yok olmaz ise kendisinin destek verdiği adayın kazanmasını umacak. Bu sayede il başkanlığında elinin olmasını yanı sıra kendisine muhalif olanları parti binası kapanmış olacak.  AKP’de yukarıda ifade ettiğim gibi, herkes birbirini kolluyor.  Bakalım Genel Merkez nasıl bir karar verecek… Aday olan 6 isimden birini mi adayacak, yada da başka isimler mi isteyecek?

 

Bisikletle Yahya Kaptan Sekapark turu atıyorlar

Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki Hanımeli Kültür Merkezi önünde sabahın erken saatlerinde  bir araya gelen bisiklet severler, SEKA Park’a kadar gidip tekrar dönüyorlar. Tura katılan Bisiklet İl Temsilcisi Mehmet Bozdemir, bisiklet severleri her Pazar günü saat 09.00 da Yahya Kaptan’a beklediklerini belirterek,  “Bisiklet kullanmanın zevkini kelimelerle anlatmak mümkün değil.  Bisikleti bir defa kullanan bir daha başka araç kullanmaz. Sağlıklı ve uzun yaşamak için herkesi bisiklet kullanmaya davet ediyoruz” dedi. Bisiklet severlere duyurulur.

 

“Yaşlı bakımı kamu hizmeti olmalıdır”

Gölcük’ün başarılı esnaflarından Osman Ay, güzel bir öneride bulundu. Ay, yaşlı bakımının kamu hizmeti olması gerektiğini söyleyerek, “Yaşlı bakımının yalnızca ailenin değil, toplum ve devletinde sorumluluğunda olmalıdır. Evde bakım, genel sağlık sistemi içinde ve diğer sağlık sistemi içinde hizmet sunan kuruluşlarla bağlantılı bir kamu hizmeti olarak planlanmalıdır” dedi. Bu öneriye ben de katılıyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR