CHP’li Kaplan, polislerin neden intihar ettiğini açıkladı!

MAKALEYİ DİNLE

İç Güvenlik Paketiyle ilgili tepkiler devam ediyor. Ama AKP hükümeti bu paketi çıkarmakta kararlı gözüküyor…

TBMM Genel Kurulu'ndaki İç Güvenlik Paketi görüşmelerinde konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, önemli konulara değindi.

Polislerin içinde bulunduğu sorunları dile getirdi…

Görünen o ki; Türkiye’de polis intiharları her geçen gün artıyor.

Bu ta teşkilatın ne kadar zor durumda olduğunu gösteriyor.

**

Kaplan, konuşmasında, “Birilerinin hükümete karşı, devlete karşı Türkiye Cumhuriyeti'ni küçük düşürücü bir davranışı varsa hukuku işletin ama onun dışında, savcıların, hâkimlerin, emniyet birimlerinin, amirlerin sık sık yerini değiştirmek vicdanlara sığmaz" diyerek tepkisini dile getirdi.

**

5 YILDA 157 POLİS İNTİHAR ETTİ

Kaplan, ″Ergenekon'un, Balyoz'un şimdiki paralelcilerin üst üste bindiği hadiseleri göz önüne getirdiğinizde, acaba paralelci kim?

Doğru yapan kim?

Devleti itibarsızlaştırarak, emniyet güçlerini itibarsızlaştırarak, vatandaşın emniyet güçlerine olan güvenini ortadan kaldırıyorsunuz.

Türkiye'de polis memurlarının ortalama çalışma süresi 48 saat.

Devlet memurları 40 saat çalışıyor.

Emniyet birimlerinin Avrupa'daki benzerleri 35 ve 40 saatin üzerine çıkmıyor.

Sayın İçişleri Bakanına sorduğumuz sorudan aldığımız yanıtlara bakın:

-1181 polis 17 Aralık’tan itibaren disiplin cezası aldı.

-150 polis meslekten ihraç edildi.

-Son beş yılda 157 polis intihar etti.

**

Bir şey hatırlatmak istiyorum, hekimim.

Yine son beş yılda 2.500 polis ruh hastalıkları nedeniyle -başvuru demiyorum- tedavi edildi, kayıtlarda var bunlar.

Şimdi size soruyorum:

Eğer emniyet güçlerinde iç güvenlik paketiyle Türkiye'de huzuru, barışı sağlamak istiyorsanız, bir, emniyet güçlerini bu kadar itibarsızlaştırmaya hakkınız yok.

Tekrar vurgulamak istiyorum.

Birilerinin Hükümete karşı, devlete karşı Türkiye Cumhuriyeti'ni küçük düşürücü bir davranışı varsa hukuku işletin ama onun dışında, savcıların, hâkimlerin, emniyet birimlerinin, amirlerin sık sık yerini değiştirmek vicdanlara sığmaz.

Bunların da aileleri var, bunların da çocukları var.

Siz de aynı konumda olabilirsiniz. Birilerinin bir ay içerisinde 4 defa soruşturmayla yerini değiştirmek doğru değil.

**

Ben Kocaeli Milletvekiliyim.

Kocaeli emniyet birimlerinin içerisinde müdür düzeyinde, bir ay içerisinde 7 defa yer değişikliğine uğrayan arkadaşımız var.

Ben bu konuda vicdanlara seslenmek istiyorum. Hukukun üstünlüğünü göz önünde bulunduralım.

Bunlar da Türkiye Cumhuriyeti'nin bir memuru.

Dolayısıyla, haksızlığa ve hukuksuzluğa izin vermeyelim diyorum.”

**

Kaplan’ın açıklamaları çok önemli…

Kaplan’ın açıklamalarına göre son 5 yılda 157 polis intihar etti.

Bu az buz bir rakam değil…

Anlaşılan İç Güvenlik Paketi çıkarsa, bu intiharların sayısı da artacak gibi…

 

SP’li Ekrem Öz’den sosyal patlama uyarısı

SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu, milletvekili aday adayı oldu. Yerine il başkan yardımcısı Ekrem Öz vekalet ediyor. Öz, önceki gün İl Seçim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada sosyal patlamadan söz etti. Öz yaptığı konuşmada, “ Ekonomiyi dolara bağlayan, bu şekilde idare edilen ülkenin maneviyatı tahrip edilerek sosyal patlamanın eşiğine getirilmiştir. İktidar mensuplarının, yandaşlarının refah seviyesi artarken işsizlik çoğalmıştır. Vatandaşımız devletimiz faiz bataklığına sürüklenmiştir. Sıfır sorundan sorunsuz komşu bırakılmamıştır. Ülke yapılanlarla bölünme eşiğine getirilmiştir” dedi. Öz’ün söylediği sosyal patlama olayı, önemsenmeli… Zira hükümet sözcüsü Bülent Arınç da yüzde 50 kesimin kendilerinden nefret ettiğini itiraf etmişti.

 

Şeker’in Ankara da temayül yorgunluğu

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AKP Genel Merkez tarafından İstanbul 2.Bölgeden Sorumlu vekil olarak görevlendirilmişti. Milletvekilleri Genel Seçimleri öncesi parti teşkilatların hafta sonu temayülde kullanmış oldukları oylar hafta başı itibarı ile Milletvekili İlyas Şeker tarafından büyük bir titizlikle genel merkez binasın da sayılmaya başlandı. Sayımların bitmesiyle vekiller yorgunluğu akşam yemeğinde bir araya gelerek attılar. Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Ankara Milletvekili Salih Kapusuz bir aradaydı. Şeker ve beraberindekiler sayım işlerini bitirmenin keyfini yaşadı.

 

118.536 Kocaelili il dışında yaşıyor

Kocaeli Bölge Müdürlüğü 31.12.2014 itibariyle Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi(ADNKS) Sonuçları açıkladı.  Buna göre Kocaeli ili nüfusuna kayıtlı toplam 655 604 vatandaşımız bulunmakta olup, bunlardan 118 536’sı (%18,1) Kocaeli dışında yaşamaktadır. Bir başka ifade ile Kocaeli ili nüfusuna kayıtlı her 100 vatandaştan yaklaşık 82'si kendi ili olan Kocaeli' de yaşarken, 18'i diğer illerde yaşamaktar. Türkiye toplamında ise 77 177 625 vatandaşın 31 426 307’si (%40,7) nüfusa kayıtlı olduğu ilden farklı bir ilde yaşamaktadır. Türkiye’de her 100 kişiden yaklaşık olarak 41’i nüfusa kayıtlı olduğu ilden farklı bir ilde yaşamakta.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR