Bu ne yaman çelişki?

MAKALEYİ DİNLE

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Gebze’deki tehlikeli atıklarla ilgili soru önergesi verdi.
Ama gelen yanıtlar ayrı, gayrı…
Türkkan, “Hükümetin iki Bakanının söyledikleri birbiri ile çelişmektedir.
Avrupa’dan Kocaeli’ye sokulan tehlikeli atıklar, “Çevre ve Şehircilik Bakanı’na göre “tehlikeli atık”, Gümrük ve Ticaret Bakanına göre “bu eşyadır ve tehlikeli değildir”, ibaresi kullanılmaktadır.
Bahse konu eşya ile ilgili olarak ilgili kurumlarca sonradan yapılan incelemede, eşyanın tehlikeli atık olması nedeniyle ithalinin yasak olduğu anlaşılmıştır.” açıklamasında bulundu.

Türkan’ın Bakan Erdoğan Bayraktar’a soruları:
1-Kocaeli ilimize getirildiği iddia edilen bu tehlikeli atık konusunda Bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Bu tehlikeli atık maddesinin çevreye vereceği zararın önlenmesi ve getirildiği ülkeye geri gönderilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?
2-2872 Sayılı Çevre Kanunu ile Tehlikeli Atıkların Sınırlar Ötesi Taşınımının ve Bertarafının Kontrolüne ilişkin Basel Sözleşmesi’ne muhalefet suçundan araştırma ve soruşturma başlatılmasını düşünüyor musunuz?

Sn. Erdoğan Bayraktar’ın yanıtı:
1-2) Zonguldak Liman Sahasından giriş yapan eşya, Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalatına Dair Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği hükümleri çerçevesinde ilgili kurumlarca düzenlenen uygunluk raporlarına istinaden Dilovası Gümrük Müdürlüğüne sevk edilmiştir. Bahse konu eşya ile ilgili olarak ilgili kurumlarca sonradan yapılan incelemede, eşyanın tehlikeli atık olması nedeniyle ithalinin yasak olduğu anlaşılmıştır.
Suça konu tehlikeli atığın ithaline teşebbüs eden firma hakkında Gebze Cumhuriyet Başsavcılığınca yasal takibata başlanılmıştır.
Bununla birlikte, eşyanın mahrece iade işlemi, yetkili Mahkemece verilecek karar doğrultusunda gerçekleştirilecektir.
**
Türkan’ın Bakan Hayati Yazıcı’ya soruları;
1-80 bin TL değerindeki çinko cürufunun Kocaeli ilimize M.M. isimli bir firma adına Ukrayna'dan TIR'larla getirildiği iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise; Bu tehlikeli atık maddesinin çevreye vereceği zararın önlenmesi ve getirildiği ülkeye geri gönderilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?
2-Bu olayı gerçekleştiren şahıslar hakkında 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, 2872 Sayılı Çevre Kanunu ile Tehlikeli Atıkların Sınırlar Ötesi Taşınımının ve Bertarafının Kontrolüne ilişkin Basel Sözleşmesine muhalefet suçundan araştırma ve soruşturma başlatılmasını düşünüyor musunuz?

Sn. Hayati Yazıcı’nın yanıtı;

Kocaeli ilinden ithalat yoluyla çinko cürufu getirme talebinde bulunan iki firma tarafından, 2012/3 sayılı Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği hükümleri kapsamında Ukrayna menşeli 2620.19.00.00.00 G.T.İ.P. nolu "Diğerleri" adlı atık, Zonguldak Gümrük Müdürlüğünden yurda girişi yapıldıktan sonra Dilovası Gümrük Müdürlüğüne getirilmiştir.
**
Dilovası Gümrük Müdürlüğü' nde yapılan işlemlerde her iki firmanın da ithalatına izin verilmeyerek, konu Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne aktarılmış ve atıklardan numune alınması ve numunelerin tehlikelilik analizinin yaptırılması talebiyle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi laboratuvarına gönderilmesi sağlanmıştır.
**
Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz tarafından görüş talebiyle Bakanlığımıza gönderilen analiz sonuçları incelenmiş ve alınan numunelerin analizlerinin her iki firma tarafından beyan edilen 2620.19.00.00.00 G.T.İ.P nolu "Diğerleri" adlı atığa göre yapılmadığı, 2620.11.00.00.00 G.T.İ.P nolu "galvanizli matlara" göre yapıldığı, ancak, numunelerin içindeki ağır metallerin oransal dağılımının 2620.19.00.00.00 G.T.İ.P nolu "Diğerleri" tanımına uygun olduğu anlaşılmış olup, atıklarla, ithalat işlemlerinin tamamlanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
**
Her iki bakanın sorulara verdiği yanıtlara baktığınızda, biri atıkları tehlikeli buluyor, diğeri tehlikeli değil diyor.
Bu ne yaman çelişki sayın Bakanlar!


İSU çalışmaları Paşa Öksüz’ü mağdur etti

Kandıra Merkez Dağ Köyü’nde oturan Paşa Öksüz adlı vatandaş, gazetemize gelerek İSU’nun yaptığı çalışmalar yüzünden evinde hasar oluştuğunu, belirterek mağduriyetinin giderilmesini istedi. Kandıra köylerinde, F Tipi Cezaevi’nde, İSU su depolarının borularını değiştirme çalışması gerçekleştirdi. Merkez Dağ Köyü’ne verilen suyun borularla akışının sağlanmaması, suyun denetimsiz olarak aktığını bu yüzden de evine büyük hasar verdiğini iddia eden Öksüz, evimiz oturulmaz durumda diyerek İSU’dan şikayetçi oldu.
Öksuz, “Evimiz hasarlı olduğu için ahırda kalmak zorundayız. 2 çocuğum ise Çocuk Yuvası’nda kalıyor. Bu durumu muhtara da, İSU’ya da söyledim.
Fakat ben zarar gördükten sonra denetimsiz akan su sorunu çözüldü. Şimdi evimin eski haline gelebilmesi için yetkililere sesleniyorum” dedi. Biz de buradan İSU yetkililerini uyarıyoruz. Paşa Öksüz’ün bu uyarılarına kalak verin, mağduriyeti varsa giderin.


Protestanlar’dan Banu Avar’a cevap

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 4. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılan gazeteci yazar Banu Avar’ın katıldığı söyleşide emperyalistlerin misyonerlik faaliyetleri çerçevesinde İzmit’i pilot bölge seçtiğini, Türkiye’de 54 binin üzerinde Protestan ev kilisesinin olduğunu, bunun en büyük bölümünün İzmit’te bulunduğunu, ev kiliselerinin feci yayıldıklarını söylemişti.
Avar’a cevap Çukurbağ Mahallesi’nde bulunan İstanbul Pretostan Kilisesi Vakfı İzmit Temsilcisi Emre Karaali’den geldi. Karaali, Banu Avar’ın söylediklerinin asılsız olduğunu, söylemlerden büyük rahatsızlık duyduklarını, Avar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet başvurusunda bulunduklarını açıkladı.Zabıta Pazar denetiminde

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekibi pazarlarda denetimler yapıyor. Perşembe Pazarı’nda da denetimlerde bulunan ekipler, tezgah çizgilerinin aşılmaması, kiraya verilen yerler gibi konularda incelemelerde bulunurken olumsuzluk görülen konularla ilgili tutanak tuttu. Ekipler, ayrıca tezgah yerlerini kiraya verdiği tespit edilen 11 esnafa haklarında çıkan cezaları da tebliğ ettiler. Zabıta Müdürü Muhammet Ergin, vatandaşlardan pazarda gördükleri her türlü olumsuzluğu 318 00 20 numaralı telefona bildirmelerini istedi.

Tiyatrocular bugün toplanıyor
İlimizde profesyonel, yarı profesyonel, amatör (sivil toplum ve üniversite) tiyatro toplulukları bir araya geliyor. Toplantı bugün saat 13.00’te Sabancı Kültür Sitesi’nde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ait çok amaçlı eğitim salonunda gerçekleşecek. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Kocaeli Bölge Tiyatrosu, Kocaeli Birikim Tiyatrosu, KOÜ Tiyatro Kulübü, İzmit Oyun İstasyonu, İzmit Alternatif, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü – GYTE, Gebze Belediyesi GESMEK, Gebze BİLKAR, Gebze Armada Tiyatro Toplulukları ile topluluk kurma çalışması içinde olan Dilovası Gençlik Derneği katılacak.


Kastamonulular’a ziyaret!

AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu, AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel ve İlçe yönetim kurulu heyeti ile Kastamonulular Derneğini ziyaret etti. Dernek Başkanı Nazım Al ve denek yönetimi tarafından karşılanan Milletvekili Baştopçu, dernek çalışmaları hakkında bilgi aldı. Dernek yönetimi konuklara Kastamonu kır pidesi, tatlı ve ayrandan oluşan yöresel ikramda bulundu.

Günde 120 ton asfalt!

Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt şantiyesi günde bin 200 ton asfalt üreterek kent genelinde ve ilçe belediyelerde yapılan çalışmalarda değerlendiriliyor. Yapılmış olan asfalt yama ve serim programı çerçevesinde asfalt şantiyesinin 2012 asfalt hedefi ise180 bin ton olarak belirlenmiş.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Bir filin,hortumunun yaklaşık 40 bin kastan meydana geldiğini


KÖYLÜLER KARPUZLA BOWLİNG OYNUYOR


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR