İşte basının alınmadığı “akil insanlar” toplantısında konuşulanlar!

MAKALEYİ DİNLE

“Akil insanlar”, İzmit’ten de geldi geçti.
Ne umuyorlardı, ne buldular, bilmiyorum.
Ama aradıklarını bulamadıkları kesin!
İlk şoku İzmit merkezinde halkın arasına girmeye kalktıklarında yaşadılar.
Tepkilerin artması üzerine, önünden geçtikleri iş merkezine sığındılar, buradan da bir minibüse bindirilerek apar topar otele götürüldüler.
Böylece “halkla, esnafla temas programı” yattı…
Güvenlik konusunda sıkıntı ortaya çıkabilir diye, heyetin CHP, BDP ve Tabipler Odası ziyaretleri de iptal edildi.
Canlı TV programlarının biri de yapılmadı.
En ilginci, “akil insanlar” ın bir toplantısına “basın yasağı” nın getirilmesiydi.
Saat 14.00’te sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yapılan toplantıya medya mensupları alınmadı.
Daha önce duyurulmadığı için toplantıyı izlemeye giden gazeteciler salondan çıkarıldı.
Demek, toplantıda konuşulanları toplumun bilmesi istenmiyordu.
Gizlenen neydi?
Korkulan neydi?
Sorduk soruşturduk, “basın yasağı” akil insanların isteği üzerine alınmış.
Gerekçesi, komik…
Millet, gazetecileri görünce “şov” yapıyormuş.
İyi de, kamuoyunun olup biteni görmesi, öğrenmesi hakkı değil mi?
Basına sınırlama getirme, demokrasinin hangi kuralında var?
AKP iktidarının getirdiğini iddia ettiği “ileri demokrasi” bu mu?

İŞTE, TOPLANTIDA NELER KONUŞULDUĞUNU SİZLERE DUYURUYORUZ?
Yasaklanmasına yasaklandı, ama gazeteniz KOCAELİ, okurlarının haber alma hakkının peşine düştü.
Yapılan konuşmaları ve sorulan soruları, işte bugün burada sizlerle paylaşıyoruz.
Sekapark Özsar Restaurant’ta saat 14. 00-15.30 arasında planlanan toplantı, süre yetmeyince 35 dakika uzadı.
Toplantıya 90 civarında STK (Sivil Toplum Kuruluşu) temsilcisi katıldı.
Toplantının basına yasaklanması, Eğitim 2023 Kocaeli Temsilcisi Adem Ellialtıoğlu tarafından protesto edildi.
Toplantıda, “İmralı sürecine muhalefet edenler” baskındı.
Salonda bulunanların yüzde 65-70’i yürütülen sürecin aleyhine konuştular.
Toplantıya Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği ile Kamu Sen’e bağlı sendika temsilcileri damga vurdu.
Özellikle Türk Eğitim Sen Sosyal İşler Sekreteri Fatma Gülşen, dokunaklı konuşması ve akil insanlardan hesap sormasıyla dikkatleri üzerinde topladı.
Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği’nden toplantıya şu isimler katıldı:
Süleyman PEKİN (Dönem Başkanı), Ruhittin SÖNMEZ (Kocaeli Aydınlar Ocağı), Aygutşad SELÇUK (İzmit Türk Ocağı), Numan UYSAL (Kocaeli Kamu Sen), Yaşar ŞANLI (Türk Eğitim Sen), Fatma GÜLŞEN (Türk Eğitim Sen), Recep İMAMOĞLU (Türk Eğitim Sen), İbrahim ÇELEBİ (Türk Büro Sen), Turgut DURSUN (Türk Kültür Sanat Sen), İsmail ÇEVİKEL (Kocaeli Tuhafiyeciler Odası), Rasim TUZ (Gölcük Amasyalılar Derneği), Feyzullah DİVLİ (Selçuklu Düşünce Grubu), Mustafa ATALAY (Toplumcu Milliyetçilik Oluşumu), Tuğrul GÖK (Kocaeli Ülkü Ocakları), Eren ELMALI (Kocaeli Alperen Ocakları), Şener KESER(Ahmet Yesevi Ocağı Platformu), Murat PALA (Türk Eğitim Gelişim Akademisi), Şerif ÖZDEMİR (Kömen Dergisi), Recep SARISAKAL (Avrasya Eğitimciler Federasyonu), Ali ÇOLAK (Türk Haber Sen), Veysel AYHAN(Türk Tarım Orman Sen), Mehmet ÜNLÜ (Türk Tarım Orman Sen).
Toplantıda söz alan Ali Çolak, Numan Uysal, Yaşar Şanlı, Süleyman Pekin, Aygutşat Selçuk, Mustafa Atalay, Rasim Tuz ve Recep İmamoğlu, akil insanlara sorular sordular, İmralı süreciyle ilgili tepkilerini dile getirdiler.
Atatürkçü Düşünce Derneği’nin tavrı da netti.
Yaptıkları konuşmalarla süreci destekleyenler yok muydu?
Derince Cemevi Başkanı Hüseyin Gülseven, Eğitimsen Örgütlenme Sekreteri Cemal İlgün ve Tüm Bel Sen Başkanı Erdal Karakuş, KESK’in barış yanlısı olduğunu ve süreci desteklediklerini beyan ettiler.
İlginç konuşmalar da oldu…
Örneğin, MARSİAD(Marmara Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Başkanı Bahri Odabaş ile İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Feyzi Utaş, yaptıkları konuşmalarda “İmralı sürecinin mübarekliği” üzerinde durdular.
Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar ise hükümete övgüler yağdırdı, “Kibariye’yi de akiller heyetinde görmek isterdik” dedi.
Toplantıda, Fatma Gülşen’le Hülya Koçyiğit arasında, Numan Uysal’la Ahmet Gündoğdu arasında, Recep İmamoğlu ile Yücel Sayman arasında “atışmalar” yaşandı.
Başından sonuna kadar toplantının ses ve görüntü kaydı yapıldı.
Toplantının en ilginç yönü, Milli Kuruluşlar Birliği temsilcilerinin sorduğu sorulardı.
Sorulara cevap verilmedi, “Biz sizleri dinlemeye geldik, bir şeyler anlatmaya değil” denildi.
Akil insanlara sorulan soruları köşemde diğer sütunlarda bulacaksınız.
İlginç sorular…
Türk milletinin ardından çevrilen dolapları ortaya koyan sorular…
Dikkatle okuyun, kesip saklayın, ortada “boş sözlerle” dolaşanlara sizler de bu soruları sorun!
Bakalım cevap verebilecekler mi?


İşte Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği üyelerinin “akil insanlar” a sorduğu sorular!
*******
1-) TESEV’ci Can Paker (Güneydoğu Bölge Başkanı); “Barış sürecini Apo başlatmıştır” ve “Serbest olmalıdır” diyor. Siz de aynı fikirde misiniz?
2-) Sizin bu 63 kişilik Akiller, 7 coğrafî bölgemize eyaletvari bir şemayla dağıtılmış. Bölge başkanı, başkan vekili, sekreterlik ne anlama geliyor? Bu hiyerarşi niçin var?
3-) Aranızda bir sendikacı var. Ve bu kişi kamu çalışanlarını temsilen yetkili sendika olarak yazın toplusözleşme için masaya oturacak, karşısında da hükümet olacak. Hükümetin talimatıyla kurulan heyette 2 ay boyunca hükümetin emirlerini uygulayacak olan bir adam (Ahmet Gündoğdu) sonra bizim için hükümetten hak mı koparacak. Güldürmeyin bizi. Bu sizce de komik değil mi?
4-) 83’ten beri Türk-Kürt, çocuk-yaşlı, kadın-erkek, herkesin kanını dökmekten çekinmeyen bir terör örgütü niye silah bıraksın? a-Ya amacına ulaşma sözü verilmiştir b-Ya örgüt devlet yönetimine ortak olmuştur. Sizce hangi şık?
5-) Dış politik analizleri derinlik arz eden Deniz Ülke Arıboğan dış kurgulu böyle bir oyuna, adı “barış, çözüm” olsa bile nasıl gelir? Böyle bir ismin bölünmeyi hazmettirme sürecinde ne işi var?
6-) Özal’ın 1 koyup 3 alma hevesi gibi BOP çerçevesinde 4 parça Kürdistan’ı birleştirme koşuluyla federasyon olup Türkiye büyüyecek, hesap bu mu? Af buyurun yani elin şeyiyle gerdeğe gireceğiz ve çok kazançlı çıkacağız. Siz çocuk mu kandırıyorsunuz ya da halkı kandırılacak çocuk gibi mi görüyorsunuz?
7-) PKK’yı sınırlarımızın dışında Suriye ve İran operasyonlarında diyelim ki kullandınız. O ülkenin bölünmesi size ne kazandıracak? Sağımızda solumuzdakileri böyle böyle biz de bölünmeyi mi meşrulaştırma çalışıyoruz?
8-) 1860’lardaki feodal Bedirhan isyanından beri emperyalizm 150 yıldır Güneydoğu’da cirit atıyor. Kürtçe ilahi kitaplarını 120 yıldır Amerikalı misyonerler basıyor. Kürtçe diye bir dili Fransızlar ve Ruslar, Kürtlük diye bir olguyu İsrailliler inşa ediyor. PKK’da Hınçak ve Taşnakların farklı bir versiyonu olan Hoybun ve Asala’nın bir devamı. “Sevr’deki Ermenistan’ı veremedik, Kürdistan verelim”. Ve Ermenistan’dan rezerv İsrail olan Ürdün’e (Jordan) kadar uzasın. Apo dâhil BDP’lilerin ne kadarı Kürt kökenli, ne kadarı Ermeni asıllı, ne kadarı Türkmen ve Zaza? 1915 soykırımı masalının ihalesi önce Kürt aşiretlerineydi sonra Türkmen unsurlara. Müslüman Kürt’ü, Müslüman Türk’e kırdırarak Ermeniler, coğrafyadan silinmelerinin intikamını mı alacaklar? Siz de bu oyuna bizi razı getirebileceğini mi zannediyorsunuz?
Biz Ermeni’yi Rum’u da dışlamıyoruz ama terörle iş görmek isteyenlere de pabuç bırakmayız. 100–110 yıl önce Gregoryen Ermeniler emperyalizme karşı bizimle dövüştüler ama misyoner tezgâhından geçip de Protestanlaşan Ermeni çoğunluk gaza geldi ve bedel ödedi. Kürt vatandaşlarımızı etnik şehvete alıştırıp Türklerle bir iç savaşa sürmekten ne kazanmayı umuyorsunuz? Cin şişeden çıktı. 1–2 yıl sonra doğu da ayrı batı da ayrı kırımlar yaşanırsa sorumlusu bu akiller midir, hükümet mi?
9-) 2 ay boyunca gezme-tozma, yeme-içme, otel vesair masraflar kimin cebinden çıkıyor? Yolluk ve mesai ücreti var mı? İzmit günlüğünün faturası kime: Belediyeye mi, Valiliğe mi, MÜSİAD’a mı? Akil olunca insan maddi - manevi rahatlayabiliyor mu, merak ediyoruz.
10-) Bu Akiller sınıfı bu yıl içerisinde Anayasa Değişikliği referandumunda da hizmet verecek mi? Bizi sadece “PKK aslında bir terör örgütü değildir, KIZILAY gibi hayır kurumudur. APO’da aslında bebek katili ve ya terörist başı değildir, Rahibe TERESA gibi hayırseverdir hatta barışseverdir” noktasında mı iknaya geldiniz. Bu göz yaşartıcı hizmet sonraki Anayasa Sürecinde de Başkanlık için, eyaletler için, özerklik için, federasyon içinde devam edecek mi? Nerde durmayı düşünüyorsunuz?
11-) Osmanlıyı yıkan dış güçler Türkiye’ye neo-Osmanlıcılık yaptırıyorlar. Anadolu’ya yapılan son Haçlı Seferini gerçekleştirenler nerdeyse Halifeliği geri getirecekler? Emperyalizmin ağababası Amerika’yla ve terörist devlet İsrail’le gül gibi geçiniyoruz. Koalisyonlar döneminde eksik olmayan krizler 11 yıldır yok. Sizce de bir tuhaflık yok mu? Yoksa Türk insanının imanını Amerika mı kontrol ediyor? “Büyük Şeytan Amerika” diyen İslamcı kanat Amerika’yla gül gibi, karı-koca gibi geçinip gitmekten memnun mu?
12-) Yarın sizin de sayenizde silahla sonuç almak moda olacak. Önüne gelen Partiya Karkaren Lazistan, Çepnistan, Sapancaistan kuracak. Herkesle böyle tatlı tatlı müzakere mi edilecek yoksa tepelerine mi binilecek? Başbakan’ın bizi sokmak istediği etnik cehenneme girersek nüfusun ne kadarı kırılacak, haberiniz var mı? Dışımızda dünyanın zulmü varken bizi içimizde birbirimizle uğraşmaya kim döndürdü? Bu ihanet değilse nedir?
13-) Geroge Orwell “1984” adlı romanında diyor ki: “Parti’nin dünya görüşü, onu hiç anlamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu”. Şimdi sizde aynı işlevi yapmaya mı geldiniz?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR