2015 yılından seçmeler… (1)

MAKALEYİ DİNLE

Her yılbaşı olduğu gibi sizin için geride bıraktığımız yılda yaşanan önemli olayların panoramasını hazırladım. İlk bölümünü bu hafta ilginize sunacağım panoramayı umarım beğenirsiniz.

 

>>> Kocaeli Satranç İl Birinciliği 07-11 Ocak 2015 tarihlerinde Saraybahçe Spor Kulübü Satranç Eğitim Merkezi (SASEM)’nde oynandı. Toplam 43 sporcunun mücadele ettiği birincilik İsviçre sistemi ile yedi tur üzerinden eşlendirildi. 90 dakika 30 saniye eklemeli düşünme temposunun kullanıldığı organizasyonda başhakemliği ulusal hakemlerimizden Ali Özer yaptı.

 

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda İnci Koleji Ankara Kıraç Eğitim Kurumları Genç Akademisyenler Eğitim Kültür ve Araştırma Kulübü sporcusu Kahraman Sobay altı puan ve averajla şampiyon olurken, Saraybahçe Spor Kulübü sporcusu Murat Baran averajla ikinci, Ankara Demir Spor Kulübü sporcusu Mehmet Tekin yine aynı puan ve averajla üçüncü sırada yer aldılar.

 

>>> Kocaeli Küçükler İl Birinciliği 17-18 Ocak 2015 tarihlerinde Derince Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde oynandı. Yedi yaştan on iki yaşa kadar kızlar ve genel olmak üzere toplam 12 kategoride eşlendirilen birincilikte 435 sporcu mücadele etti. Başhakemliğini ulusal hakemlerimizden Kurtuluş Cabbaroğlu’nun yaptığı organizasyon İsviçre Sistemi ile altı maç üzerinden oynandı.

 

Düşünme süresi olarak 60 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı birincilikte kategorilerinde şampiyon olan sporcuların isimleri ve elde ettikleri puanlar ise şöyle oluştu; 

7 Genel

ŞİMŞEK ABDULVEHHAB

6 puan

7 Kız

YILMAZ ZEYNEP

6 puan

8 Genel

EFE EMİR ALAETTİN

6 puan

8 Kız

SARICA ELİF

6 puan

9 Genel

AY KERİMCAN

6 puan

9 Kız

ÇİFTÇİ ZEYNEP

6 puan

10 Genel

SEL ALPEREN

5½ puan

10 Kız

NALCİ KÜBRA

6 puan

11 Genel

BAYLAV CAN

6 puan

11 Kız

YILDIZ IŞILAY

6 puan

12 Genel

ERGÜN BERKCAN

5½ puan

12 Kız

TUNCEL SILA

4 puan

 

>>> Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası 24-30 Ocak 2015 tarihlerinde Antalya Manavgat’ta düzenlendi. 63 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden gelen toplam 1559 sporcunun mücadele ettiği şampiyona birçok etkinliğe de ev sahipliği yaptı.

 

Sporcuların İsviçre Sistemi ile 9 maç üzerinden eşlendirildiği organizasyonda 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı ve başhakemliğini İzmir’den uluslararası hakem Oğuz Cem Akın yaptı. Yedi yaştan on iki yaşa kadar kızlar ve genel olmak üzere toplam on iki kategoride eşlendirilen birincilikte ilimizi temsilen 31 sporcu yarıştı.

 

Prof Turgay Biçer ve Sunay Akın’ın katıldığı söyleşilerin yanı sıra şampiyona da sporcularla ilgilenen psikolog Aytaç Ongun, ses sanatçısı Çelik ve kondisyoner Oktay Kurt antrenör, veli ve sporculara yönelik bilgiler verdiler. Ayrıca Çelik, Defne Sade isimli sporcu ile bir gösteri maçı yaptı ve ödül töreninde de yer aldı.    

 

Şampiyona sonunda kategorilerinde birinci olan sporcular ise şöyle sıralandılar;

7 Genel

PEHLİVAN Mert

SAKARYA

7 Kız

DURMAZ Eflin

KIRKLARELİ

8 Genel

SARIDAĞ Ömer Melih

BURSA

8 Kız

ENÇ Nilsu

ÇANAKKALE

9 Genel

AKIN Yağız Çınar

İSTANBUL

9 Kız

KESKİN Elif

İSTANBUL

10 Genel

CM CAN Işık

İSTANBUL

10 Kız

CAN Işıl

İSTANBUL

11 Genel

ANGÜN Batu

İSTANBUL

11 Kız

DURAN Esma Doğa

İSTANBUL

12 Genel

KARAAHMETOĞLU Ege

ANKARA

12 Kız

ÇELİK Eylül

İSTANBUL

 

Şampiyonayı, ilimizin sporcularından Can Baylav 11 yaş genel kategorisinde beşinci, sekiz yaş kız kategorisinde Elif Sarıca ise yedinci sırada tamamladılar.

 

>>> Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF) yurtiçi etkinlik programında yer alan Türkiye Kupası 31 Ocak - 07 Şubat 2015 tarihlerinde Antalya/Manavgat’ta oynandı. Toplam 411 sporcunun mücadele ettiği kupa İsviçre Sistemi ile on bir tur üzerinden eşlendirildi.

 

Düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanılan organizasyonda başhakemliği Kahramanmaraş’tan uluslararası hakem Ulaş Demirci yaptı. Final sıralamasına göre ilk dokuz sporcunun Türkiye Şampiyonasında oynama hakkı elde ettiği kupada ayrıca iller sıralaması da yapıldı.

 

İlk dokuz sporcu ise şöyle sıralandı;

Sıra

 

SOYADI ADI

İLİ

Puanlar

1.

 

EMİNOV ORKHAN

ANKARA

2.

GM

HAZNEDAROĞLU KIVANÇ

İSTANBUL

3.

IM

ERDOĞDU AZİZ MERT

İSTANBUL

9

4.

 

YELKEN MUSTAFA

ANKARA

9

5.

CM

ÖZEN BAHADIR

İSTANBUL

9

6.

FM

ARAT UFUK SEZEN

ANTALYA

7.

IM

ATAKİŞİ UMUT

İSTANBUL

8.

CM

YARAN ŞİAR

KAHRAMANMARAŞ

9.

 

KÜÇÜK DOĞAN

ISPARTA

 

İller sıralamasında ise ilk üç dereceyi elde eden iller ise şöyle sıralandılar;

Sıra

İL

Toplam Puan

1.

İSTANBUL

27½

2.

ANKARA

26½

3.

ANTALYA

25

 

Kupada ilimiz altı sporcuyla temsil edildi. Kahraman Sobay 8 puanla 14., Efe Mert Kılıç 7,5 puanla 43., 5,5 puanla Sinem Çağla Gündoğan 211., Metin Hatipoğlu 225., Kerim Uraz 227., Hasan Kırali ise 5 puanla 264. sırada tamamladılar. İller sıralamasında ise Kocaeli 25. sırada yer aldı. 

 

>>> Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası 24 Şubat - 08 Mart 2015 tarihlerinde İsrail’in Kudüs şehrinde oynandı. 33 ülkeden 250 sporcunun yarıştığı şampiyonada başhakemliği İsrail’den IA Almog Burstein yaptı. 113’ü GM (büyük usta) olmak üzere toplam 169 unvanlı sporcunun yarıştığı organizasyonda düşünme süresi olarak 90 dakika 40 hamle devamında 30 dakika ilk hamleden itibaren 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

 

İsviçre Sistemi ile on bir tur üzerinden eşlendirilen şampiyonada 8,5 puanla Rusya’dan GM Najer Evgeniy şampiyon olurken 8 puanla Çek Cumhuriyet’inden GM David Navara ikinci yine aynı puan ve averajla üçüncü Polonya’dan GM Bartel Mateusz dördüncü Rusya’dan GM Khismatullin Denis.

 

Ülkemizin toplam dokuz sporcuyla temsil edildiği şampiyona da GM Alexander Ipatov 7,5 puanla yedinci olurken aynı puan ve averajla GM Emre Can 26. sırada yer aldılar. Sporcularımızın durumu ise şöyle:

ELO

Puan

Sıra

GM

Ipatov Alexander

2592

TUR

7,5

7.

GM

Can Emre

2555

TUR

7,5

26.

GM

Yılmaz Mustafa

2570

TUR

6.0

86.

GM

Solak Dragan

2607

TUR

6.0

89.

GM

Esen Barış

2571

TUR

6.0

92.

IM

Sanal Vahap

2460

TUR

6.0

99.

IM

Fırat Burak

2486

TUR

5,5

123.

IM

Yılmazyerli Mert

2465

TUR

5,5

126.

IM

Kanmazalp Oğulcan

2457

TUR

5,5

133.

 

Şampiyona ülkemiz adına sevindirici bir sonuçla tamamlandı. Alexander Ipatov ve Emre Can elde ettikleri sonuçla Dünya Kupasında oynama hakkı kazandılar. Daha önce oynamayı garantileyen Dragan Solak’la birlikte satranç tarihimizde ilk defa Dünya Kupasında üç sporcuyla temsil edilme hakkı elde ettik.

 

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından düzenlenen “2015 Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası” 08-14 Mart 2015 tarihlerinden Gaziantep’te oynandı. İzmir’den WGM Betül Cemre Yıldız 8 puan ve eşitlik bozma maçının sonucuyla şampiyon olurken, Kahramanmaraş’tan WIM Khayala Isgandarova ikinci, Ankara’dan WFM Yulia Gökbulut 7 puanla üçüncü oldu. 

 

>>> Kocaeli Çocuk ve Yıldız Ligi maçları 28-29 Mart 2015 tarihlerinde Körfez Öğretmenevinde oynandı. Dört sporcudan oluşan takımların mücadele ettiği liglere, Çocuk Ligi A Grubunda 13, B Grubunda 13, Yıldız Liginde 4 olmak üzere toplam 30 takım katıldı.

 

İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden oynanan Kocaeli Çocuk Ligi A Grubunda, Batu Angün (2015 11 Yaş Genel Türkiye şampiyonu), Özgür Deniz Dinçer (2015 10 Yaş Genel Türkiye yedincisi), Bora Baykal, Sıla Kaya’dan (2015 9 Yaş Kız Türkiye onuncusu) oluşan Altın Çocuklar A Takımı oniki puanla şampiyon olurken, Alperen Sel, Can Taşan, Hayrettin Kara, Anıl Gökçe ve Deniz Barlas’tan oluşan Atafen Beyaz Piyonlar on puanla ikinci, Ege Çetin, Umut Şiar Demir, Efe Erdoğan, Berk Öz ve Onur Can’dan oluşan Altın Çocuklar Genç Yetenekler sekiz puanla üçüncü oldu.

 

Yine aynı sistem ve tur sayısı ile oynanan Kocaeli Çocuk Ligi B Grubunda, Can Baylav, Berkcan Ergün, Sait Sarıca, Kıvanç Ege Dinç ve Elif Sarıca’dan oluşan Kağıt Spor Küçükler-1 oniki puanla şampiyon, Umut Turan, Ilgın Leycan İnce, Yusuf Demir ve Sudem Yıldız Özer’den oluşan Derince Turgut Reis A Takımı dokuz puanla ikinci, Ali İnal, Kübra Nalci, Süleyman Efdal Aslan ve Berkcan Akçair’den oluşan Hisareyn sekiz puanla üçüncü oldu.

 

Çift turlu berger sistemle (iki devreli lig usulü) oynanan Kocaeli Yıldız Liginde, Efe Mert Kılıç, Sinem Çağla Gündoğan, Kerem İlter, Abdullah Kerim Uraz ve Talha İnan’dan oluşan Kağıt Spor Yıldızlar-1 oniki puanla şampiyon, Sena Duman, Bilal Sinan Çıldır, Hayri Atahan Olgun, Caner Boran ve Yusuf İncik’ten oluşan Derince Turgut Reis sekiz puanla ikinci, Tugay Çolak, Servet Hakan Altay, Emre Çaykara ve Ensar Yağız Gönenç’ten oluşan Kağıt Spor Yıldızlar-2 dört puanla üçüncü oldu. 

 

Satranç dolu günler dileğiyle.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Aykut İlker Mete - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR