Ey futbolcu!.. Sen mi büyüksün, kulüp mü?..

MAKALEYİ DİNLE

Ey yolcu!.. Dur!.. Bu yazıları Çanakkale'de görürsünüz ve 'Çanakkale geçilmez' denen dağların sembolüdür. Biz de öyle diyoruz:

"Ey futbolcu, dur!... Sen mi büyüksün. kulübün mü? Oynadığın yerleri çim saha deyip geçme tanı, düşün yıllar önce burada destanlar yaratanları!.. İncitme yazıktır 2 Türkiye Kupası kazanmış atanı!..

Maalesef kentimizin de bir spor hafızası yok. Bir kaç bilim insanının girişimi dışında, kentin bir spor müzesiyle ilgili çalışma yapılmıyor, Kulüplerin de hafızaları silinmiş. Biz birkaç gazeteci eskisi olarak "Dedem Korkut" misali yaşadıklarımızı anlatıyoruz ve bunlar tarih olarak kayda geçiriliyor. O kadar...

 

KOCAELİSPOR VE DİĞERLERİ İYİ ANLATILMALI!..

Kocaelispor gibi kentin diğer değerli kulüpleri de aynı mantık süzgeciyle anlatılmalı. Anlatılmalı ki, futbolcuların da nasıl bir kulübün formasını giydiğini unutmamaları sağlansın. Gidin İngiltere, İrlanda, İskoçya, Almanya, hatta hatta Romanya'ya. Orada kulüplerin tarihçesini yazan müzelerini mutlaka görürsünüz. Bizim ki hak getire. Resmi evraklar Bülent Özer ağabeyde, orijinal ilk lisanslar Nasut amcada, kulübün 50 yıllık maç tarihi Amigo İbrahim Alat'ın evinde. Bunlar bir araya getirilmeli, Kocaelispor müzesi kurulmalı ki, 90'lı yıllarda doğmuş olan şimdiki futbolcularımız, nasıl bir kulüpte olduklarını daha iyi kavrayabilsinler. Yine alt yapıda Aydın Günaydın hocanın elinde büyümekte olan çocuklarımız, kendilerini yarınlara iyi hazırlasınlar. Tribündeki taraftarlarımız da, kendilerini ve çocuklarını, nasıl bir kulübe üye olduklarının bilinciyle yetiştirsinler. Siler bugün varız, yarın yokuz ama bizim kişisel arşivlerimizle Kocaelispor müzesi kurulmaz. Kocaelispor'un anlı şanlı iki Türkiye Kupası'na haciz koydurulması ise tarihe kara bir leke olarak geçmiştir ve öyle devam edecektir. Bu kara lekenin silinmesi ise Kocaelispor müzesi ile olabilecektir.

Bu bağlamda, bizler gazeteciler olarak, futbolcu kardeşlerimizi her gördüğümüz yerde, onlara, nasıl bir kulübe geldiklerini anlatmaya çabalıyoruz. Onlar da ağzı açık bize bakıyorlar. Çünkü kimse nasıl bir kulüp olduğumuzu anlatmamış. Bazıları ise babalarından, ağabeylerinden öğrendikleriyle yetinmiş. Doğrusuyla yanlışıyla, futbolcularımıza şunu söyleyebilmeliyiz...

"Ey futbolcu, bulunduğun kulüpte yanlışlar şöyleydi, doğrular böyleydi, bu kulüp işte böyle bir tarihe sahiptir. Ona vefasızlık yapanın iki yakası bir araya gelmemiştir ve onun ahını alan bir daha belini doğrultamaz. En büyük kulüptür, futbolcu değil...

Hele hele bu kulüp Kocaelispor ise...

 

 

Sırp'lara olan borç Eylül'e ertelendi ve süre de doldu...

2 yıl aradan sonra 3.Lig'le yeniden profesyonelliğe adım atan Kocaelispor'u bu kez de Eylül'de Sırp tehlikesi bekliyor. Vali Hasan Basri Güzeloğlu girişimiyle Sırp'lara olan borç Eylül'e ertelenirken, üç hafta sonra nasıl tavır takınılacağı belli değil. Eğer borç ödenemezse, lige eksi puanla başlayabiliriz. Yine ödeme yapamazsak amatör liglere kadar düşürülebiliriz.

 

Kadro kurmakta zorlanan, transfer yasağı bulunan, geçen yılki kadrosundan 5 oyuncusunu da Ocak ayına kadar oynatamayacak olan Kocaelispor, talimatların değişmesi için TFF'ye başvurdu ama bu kez de Sırp'lar başının belası olmaya devam ediyor. Tutoriç, Jestroviç ve Andjelkoviç'e olan toplam 5 milyon lira tutarındaki borçların takside bağlanmasına rağmen ödenememesi, sıkıntıyı iyice artırdı. Kızılyıldız kulübü futbolcuların alacağı için FIFA'ya başvururken, araya giren Vali Güzeloğlu, erteleme sağlamıştı. Erteleme ise Eylül ayında doluyor ve taksitlerin bu tarihte ödenmesi gerekiyor. Taksitler de yaklaşık 300 bin avro tutuyor. Eğer Eylül ayında bu paralar ödenmezse, Kocaelispor'un puanları silinecek ve 3.Lig'e eksi puanla başlayacak. Yine ödenemezse, kurallar gereği Kocaeli 2.Küme'ye kadar düşürülebilecek. İşte bu ortamdaki kulübe sahip çıkılması, Başkan Bahri Yavuz ve arkadaşlarına maddi destek olunması gerekiyor. Bunun için de kent büyüklerinin harekete geçmesi isteniyor.

 

5 futbolcumuz için müjdeli haberi bekliyoruz...

Kocaelispor, transfer yasağı bulunan 5 oyuncusu için TFF'ye başvurmuştu. İshak, Ali Keten, Can Emre Yücel ve diğer oyuncular için başvuru yapıldı. Eğer yarınki (Pazartesi) toplantıda TFF bu kararı uygularsa, yasaklarımız kalkacak ve bu 5 oyuncumuz hemen A takımda oynayamaya başlayabilecek. Talimat değişikliği teklifimiz kabul edilmezse, Ocak ayına kadar forma giyemeyecek. İşin saçma olan tarafı, bu oyuncular geçen sezonun ikinci yarısında oynamıştı ve şimdi oynamayacak. Çünkü takım amatördü profesyonele çıkınca transfer yasağı yeniden geldi. Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak?..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hakan Yağcıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR