MHP ve HDP’nin seçim başarıları üzerine

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinin iki başarılı partisi HDP ve MHP’dir. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyeleri “Emek ve Demokrasi Platformu” olarak, 2011 seçimlerine “Bağımsız adaylarla” girmiş ve 35 milletvekili kazanmıştı. Seçimden sonra 25 milletvekili BDP çatısı altında bir araya gelerek Meclis’te Gurup oluşturdular.

Daha sonra, HDP-Halklarının Demokrasi Partisi kuruldu ve BDP’li milletvekilleri bu partide yerlerini aldılar.

Biz, Türkiye’de yaşayan tün halkların ortak partisi olacağız.” diyorlar ve “emekten yana” bir siyasal çizgileri olduğunu belirtiyorlardı. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmuş ve beklenenin çok üstünde bir oy almıştı.

HDP, 7 Haziran 2015 seçimine parti olarak girmeye karar verdi. Kimilerine göre büyük riskti. Kimilerine göre “tehdit” idi! Meclis’e giremezlerse, PKK yeniden çatışmaya başlayacak, Türkiye karışacaktı. Hatta bir “İç Savaş” olasılığı bile vardı!

Sonuçta, HDP 2015 seçiminde müthiş bir atak yaptı ve yüzde 12. 78 oy oranı ile 79 milletvekiline sahip oldu.  Doğu ve Güneydoğu’daki illerde rakip tanımayan HDP, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinden de oy aldı ve 10 ilde daha milletvekili çıkarmayı başardı.

HDP’nin bu başarısında, “sol bir siyaset” izleyeceğine dair verdiği mesajların ve “barışa susamış” kitlelerin desteği önemlidir.

HDP, hem CHP tabanından hem de diğer sosyalist gruplardan ve Alevi kökenli yurttaşlarımızdan önemli bir “destek oyu” almıştır.

Selahattin Demirtaş; “Ödünç oylar” diyor.

Doğrudur. Barış ve demokrasiyi hedefleyen, ülkemizin bölünmesini istemeyen bir HDP, Kürt ve Türk halkları arasında bir “barış köprüsü” olabilirse, “Türkiye’nin Partisi” kimliğini hak edecektir. 

 HDP, TBMM’nin yasal bir partisidir. Önyargılarımızı bir kenara bırakarak, göstereceği siyasal eylemleri izlemeliyiz.

Her koşulda bu ülkenin en büyük ihtiyacı BARIŞ ve DEMOKRASİ’dir.

Bu ülkede kardeş kavgası bir daha olmamak üzere son bulmalı, zaten birbirine karışmış, akraba olmuş halklar ortak vatanımızda kardeşçe yaşamayı bilmeliyiz. Bölünmüş bir Türkiye’den çıkacak bir ayrı devlet Kürt halkının mutluluğunu sağlamaz, Ortadoğu’da ve Güneydoğu’da emperyalist emelleri olanlara hizmet eder! Kürt demokratları ve sosyalistlerinin bu gerçeği bildiklerinden eminim.

 

MHP’nin Başarısı

 

Türkiye’nin son 35 yıl içinde yaşadığı kardeş kavgası ve yitirilen canlar, bir yandan da “kin ve öfke” üretmiş, “Milliyetçi” duyguları kamçılamıştır.

Türk Milliyetçilerinin siyasal olarak toplandıkları MHP, 2011 Genel Seçimlerinde, 47 ilde milletvekili çıkaramamış, yüzde 12.9 oy oranıyla 53 milletvekili ile Meclis’e girmişti.

7 Haziran 2015  Genel Seçiminde, 33 ilde milletvekili çıkaramamış, yani 13 yeni ilde daha halkın güvenini kazanmış, oyunu yüzde 16.42’ye, milletvekili sayısını da 81’e çıkarmayı başarmıştır.

MHP, Kocaeli’de de 12 ilçede oylarını yükseltmiş bir parti. 2011’de 113 bin 357 olan oyunu 2015’de 160 bin 337’ye çıkarmış. Dolayısıyla da bir olan milletvekili sayısı Kocaeli’de 2’ye çıkmış.

MHP, bugünkü Meclis yapılanması içinde, demokrasinin bir gereği olarak, “İlkeli” ve “uzlaşmacı” bir tutum izlerse, olası bir koalisyon hükümetinin de saygın bir ortağı olabilir.

MHP’nin de katkısının olacağı bir “Barış” ise bu ülkede “Barış içinde birlikte yaşama irademiz” için sağlam bir temel oluşturacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR