Sosyal Güvenlik Yasası’na bağlı değişiklikler

MAKALEYİ DİNLE

Son 5 yılda en fazla değişiklik olan yasa SGK yasasıdır. 2008 yılında yapılan köklü değişiklikler hala tam anlamıyla oturmuş değil.
Yayınlanan yönetmelik, tebliğ ve genelgeler çıkarılan yasanın katlar fazlası durumunda.
Yine TBMM’ye sevkedilen bir değişiklik gündemde.
Yeni değişiklikle ilgili Yaklaşım Dergisi’nin 240. sayısından yaptığımız derlemelere göre aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

Liseyi Bitiren Öğrenci 120 Gün Ana ve Babası Üstünden Sağlık Yardımı Alabilecek

Mevcut uygulamada lise ve dengi öğrenimini tamamlayanlardan (18 yaşını dolduran) aynı yıl içerisinde yükseköğrenimine başlayan çocuklar, liseyi bitirme tarihi ile yükseköğrenimine başlama tarihi arasındaki sürede (yaklaşık 3-4 ay) ana ve babadan sağlık yardımı alamıyor. Bu sürede genel sağlık sigortalısı olarak, prim ödeyerek (aile içinde kişi başına düşen gelir 313.50 TL’den az ise prim ödemeden) sağlık yardımı alabiliyordu.Yasa tasarısında yapılan değişiklikle, liseyi bitiren çocuk 120 gün ana veya babası üstünden sağlık yardımı alabilecek. Bu, üniversiteye giren çocuğun üniversitede okuması şartıyla 25 yaşını doldurana kadar kesintisiz olarak ana ve babası üstünden sağlık yardımı alacağı anlamına geliyor.

Terör Mağdurlarına Sevksiz ve İlave Ücret Ödemeden Özel Hastane İmkanı
Yapılan bir diğer değişiklikle de terör mağdurlarının özel hastaneye ulaşımı kolaylaştırılıyor. Terörle mücadele veya emniyet ve asayişin sağlanmasına ilişkin görevleri sebebiyle malul kalanlar ya da Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı Gazisi olarak şeref aylığı bağlanmış olanlar ya da bunların eşlerinden, özel hastaneye müracaatlarında ayrıca bir sevk usulü şartı aranmayacak. Ve hastane de ilave ücret ödemeyecek.

Bağ-Kurluların Gelir Basamağı Değişmeyecek
1 Ekim 2008 tarihinden önce esnaf Bağ-Kur veya Tarım Bağ-Kur sigortalısı olanların başka sosyal güvenlik kurumlarına olan hizmetleri veya çeşitli nedenlerle başlangıç tarihlerinin değişmesi durumunda, basamakları değiştirilerek yeni basamağa intibakları yapılıyordu. Basamak değişmesi, Bağ-Kurluya prim borcu getirdiğinden, çeşitli mağduriyetlere yol açıyordu. Yapılan değişiklikle, artık gerek sigorta başlangıç tarihinin değişmesi, gerekse başka sosyal güvenlik kurumlarındaki hizmet süreleri Bağ-Kurluların ilk tescil tarihinde seçtiği veya intibak ettirildiği gelir basamağını değiştirmeyecek.

Destek Primi Borçlarına Yeni Af
Emekli olup Bağ-Kur sigortalısı olmayı gerektiren faaliyette bulunan emeklilerin, sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekiyor. Ancak, onbinlerce emekli, tescilini yaptırmadığından destek primi borçlusu durumunda. Kamuoyu yeterince aydınlatılmadığından destek primi borcundan dahi habersiz olduğundan geçtiğimiz yıl çıkartılan Af Kanunu olarak adlandırılan Yasa’dan çoğu yararlanamadı. Yapılan değişiklikle, destek primi borçlularına Af Kanunu’ndan yararlanmaları için yeni bir imkan sağlanıyor. Borçlarını yeniden yapılandırarak taksit taksit ödeyebilecekler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR