Kocaeli’ye AMATEM lazım!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Son zamanlarda uyuşturucu ile mücadele arttı…

Sivil Toplum Örgütleri, daha duyarlı olmaya başladı…

Milletvekilleri de sürekli konuya dikkat çekiyor…

Uyuşturucu konusuna sürekli dikkat çekenlerden biri de CHP Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal Kaplan…

Kaplan, son zamanlarda sürekli uyuşturucu meselesini gündeme taşıyor…

Kaplan önceki gün de Sağlık Bakanlığına soru önergesi verdi.

**

Kaplan soru önergesinde; ‘’Kullanıcılar üzerinde ölümcül etkilerinin görüldüğü ‘’bonzai’’ adlı uyuşturucu maddesinin gençler arasında bu kadar rahat bir şekilde yayılması ve kullanılmasını önleme adına ne gibi tedbirleriniz var?’’ diye sordu.

**

Son dönemlerde ülkemizde ve özellikle Kocaeli bölgesinde sıklıkla ölüm ve intihar vakalarıyla gündeme gelen “bonzai” adlı uyuşturucu maddesine karşı İçişleri Bakanlığının ne gibi önlemler aldığını, geçtiğimiz hafta verdiği soru önergesiyle gündeme getiren Kaplan, işin peşini bırakmayarak bonzai adlı uyuşturucu maddesine karşı Sağlık Bakanlığının da ne gibi önlemler aldığını, AMATEM gibi alkol ve madde bağımlılarını tedavi etmek amaçlı faaliyete geçen, madde ve alkol bağımlılığını engelleme ile ilgili araştırmalar yapan merkezlerin sayılarının neden artırılmadığını sordu.

**

Kaplan, madde bağımlısı çocuklarını tedavi ettirmek için aylar hatta yıllarca AMATEM’de tedavi için sırada bekleyen anne ve babaları rahatlatacak bir adım atılması noktasında, Sağlık Bakanlığının harekete geçmesi gerektiğini vurgulayarak, bakanlığın bir an önce bu konuda çözüm üretip, uyuşturucunun pençesinde olan çocukların ailelerini rahatlatmalıdır’’ dedi.

**

AMATEM konusu daha önce de gündeme gelmişti…

Konuyla ilgili bazı dernek yetkilileri İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile görüşmüştü…

Doğan, konuyla ilgileneceğini söylemişti…

Ama bir sonuç çıkmadı…

İlimizde Kocaeli Üniversitesi nezdinde bir AMATEM kurulursa çok iyi olur…

Bu sayede uyuşturucuyla ve alkoliklerle mücadele daha iyi sonuç alınır…

 

 

Tüysüzler Mahallesi sakinleri

“UKOME sezimizi duy” diyor

İzmit Turgut Tüysüzler hattına hem Kent Konut’tan hem de Sepetçiler Tekke Köy’ünden  kalkan minibüsler çalışıyor. Bu minibüsler 20 dakikada bir kalkıyor. Ancak Sepetçiler’den gelen minibüs yolda özellikle akşam saatlerinde ve cumartesi günleri trafiğe takılıyor. Böyle olunca 20 dakikada Cumhuriyet Parkından kalkması gereken araç, 35 dakikayı buluyor ve kendisinden 20 dakika sonra Kent Konut’tan kalkan minibüsle peş peşe geliyor. Bu nedenle yolcularla ve minibüs şoförleri sık sık tartışıyor. Mahalle sakinleri semtlerine yalnızca Kent Konut’tan kalkan araçların çalışmasını istiyor. Tüysüzler semtinde 15 kişi yaşıyor. Mahalle sakinleri ulaşımdan şikayetçi. Biz buradan UKOMA yetkililerine vatandaşın sorunlarını ilettik. Umarız UKOME yetkilileri bu sorunu çözer. Çözmezse, mahalle sakinlerinin B planı varmış. Benden söylemesi…

 

Muhtarlardan, tırpan

çalışmasına teşekkür

İzmit Belediyesi ekipleri, kentin dört bir yanındaki parklar, yeşil alanlar, yol kenarları, kullanılmayan arsalardaki uzayan otlar tırpanla kesiliyor. Çalışma ile hem görsel kirliliğin önüne geçildiği hem de olası yangın olaylarının engellendiği bildirildi. Gündoğdu Mahalle Muhtarı Çetin Ersoy ile Ayazma Muhtarı Selami Şener, yapılan çalışmalar için başta İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

 

 

Doğan’ın emekli evleri

projesi örnek alınmalı

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Emekliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Doğan mesajında, hayatlarının en verimli ve hareketli çağlarını, devletine, milletine hizmet ederek geçirenlerin emeklilik dönemlerinde sağlıklı, huzurlu bir hayat sürmelerinin en doğal hakları olduğunu söyledi. Doğan, “İlçemizdeki otel konforundaki emekli evlerinden yararlananlardan tek kuruş ücret alınmıyor. Emeklilerimizin bilgi birikimleri, tecrübeleri bizler için çok önemli. Yaptığımız mekânlarda bu birikimler paylaşılıp dostluklar ve arkadaşlıklar gelişiyor. Emeklilerimiz başımızın tacı olmaya devam edecek” dedi. başkan Doğan’ın Emeklievleri projesi gerçekten örnek alınması gereken bir proje..

 

 

Odabaş, Cumhurbaşkanlığı

seçimlerini masaya yatırıyor

MARSİAD Başkanı ve Kocaeli Küçük Miller Meclisi Girişimcisi Bahri Odabaş, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ile ilgili açıklama yaptı. Halkın oyu ile seçilecek Cumhurbaşkanından isteklerde bulunan Odabaş şu açıklamayı yaptı; “ Türkiye küçük Millet Meclisleri olarak daha önceki seçimlerde uyguladığımız ve gelenekselleşen 10 İSTEK yöntemini Cumhurbaşkanlığı seçiminde de uygulayacağız. Şu anda toplantıları yürüttüğümüz 22 ilde katılımcı grafiğimiz şöyle: Toplam 56 meslek odası (İl başına 2,8 oda), toplam 103 sendika (İl başına 5,15 sendika), toplam 503 STÖ (İl başına 26,6 STÖ); Sonuç 672 katılımcı (İl başına 25,65).

**

16 Temmuz – 1 Ağustos: Bu tarihler arasında adayların bize randevu vermelerini şimdiden istiyoruz” dedi.  Odabaş, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine epeyce kafa yoruyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk tur 10 Ağustos’ta yapılacak. Bakalım Odabaş’ın yapacağı çalışmadan nasıl bir sonuç çıkacak.

 

 

 

Kartepe’de şafak asfaltı

 

Şafak operasyonları duyduk, ama şafak asfaltına pek şahit olmamıştık. Önceki gün Kartepe Belediyesi’nden bir haber geldi. Haberde sabahın erken saatlerinden itibaren Acısu yolunda asfalt yapıldığı, Başkan Hüseyin Üzülmez’in de bu çalışmaları denetlendiği belirtildi.  Üzülmez, özverili çalışmalarından dolayı personeline teşekkür etti.  Üzülmez, “Belediye olarak güzel havaları en iyi şekilde değerlendirmek adına halkımızın istek ve ihtiyaç duyduğu hizmetleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz” dedi. Bakalım Kartepe Belediyesi’nde şafak asfaltından sonra başka şafaklar da duyabilecek miyiz?

 

CHP’den Koç’a ziyaret

CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, yönetim kurulu üyeleri ve belediye meclis üyesi Yonca Yılmaz ile birlikte önceki gün Necati Çelik Devlet Hastanesi’ne başhekim olarak atanan Bahattin Koç’u ziyaret etti. İşeri ve beraberindeki heyet göreve yeni başlayan Bahattin Koç’a başarılar diledi. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR