Kocaeli’nin Azerbaycan sevgisi

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye ile Azerbaycan Bir Millet İki Ayrı Devlettir. Bu ortak özelliği taşıyan dünyada başka bir örnek yoktur. Tarihten gelen bu dostluk ve kardeşlik her gün her alanda ileri boyuta taşınıyor.

Bu dostluk ve kardeşliğimize önem verip katkısı da büyük olan Kocaeli ilimizdir. Bu nedenlerle Azerbaycan’da herkes Kocaeli adını iyi biliyor. Kocaeli yaptığı jestlerle gazete ve televizyonlarda sık sık yer alıyor.

Bu hamleyi ilk başlatan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu oldu. Sekapark’ta Azerbaycan Kültür Evi’nin verileceğine dair karşılıklı protokol 2009 yılında imzalandı. Bu haber birçok kez Azerbaycan medyasında yer aldı. Nihayet 2012 yılında 23 Kasım günü her iki devletten bakan düzeyinde katılımla büyük bir törenle açılışı yapıldı. Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı yardımcısı da katıldı.

Kartepe Belediyesi’nin verdiği Haydar Aliyev Parkı 2010 yılının 31 Aralık Hemreylik (birlik, beraberlik) gününde yoğun bir katılımla törenle açılışı yapıldı.

Yine 2011 yılının 29 Ekim günü Derince Belediyemizin verdiği Haydar Aliyev Kültür Parkı yine aynı şekilde yoğun bir katılım ile törenle açıldı.

Bu jestler Azerbaycan’da büyük bir sevinç ve memnuniyet yarattı. Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, Kartepe Belediye Başkanımız Şükrü Karabalık, Derince Belediye Başkanımız Dr. Aziz Alemdar ve İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan Bakü’ye davet edilerek ağırlanıp kendilerine Bakan Nazım İbrahimov tarafından plaket verildi.

 

İZMİT BELEDİYESİ

İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan ile iki katlı bir tarihi binayı vermek üzere daha önceden protokol imzalamıştık. Bu protokolden vazgeçilerek 26 Aralık günü yeni bir protokol imzalandı.

Yeni imzaladığımız protokole göre İzmit Kaymakamlığımızın karşısındaki parka 1992 yılında 613 insanı hunharca katledip Hocalı Kasabasını işgal eden Ermenilerin mezalimini unutmamak ve unutturmamak adına Hocalı Şehitliği Anıtı yapılacaktır. Anıta 613 şehidin adları yazılacaktır. Ayrıca park Azerbaycan motiflerini taşıyacak şekilde çiçeklendirilecektir. Anıt açılışı 26 Şubat soykırım gününden önce açılışı yapılacak.

İkinci bir protokol ile de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev adına bir hatıra ormanı düzenlenerek tahsis edilecektir. Bu hatıra ormanının açılışı Azerbaycan Cumhuriyetinin kuruluş yıldönümü olan 28 Mayıs günü açılışının yapılacağı düşünülmektedir.

Bu iki protokol haberi Azerbaycan basınında geniş şekilde yer aldı.

Diaspora Bakanlığı ATV Televizyonunu tecrübeli ekibi ile göndererek görüntüledi. Başkan Dr. Nevzat Doğan ile bir röportaj yaptılar. Sekapark’taki Haydar Aliyev Kültür Evi’ni geniş bir şekilde görüntüleyerek röportaj yaptılar.

Bu arada Kartepe ve Derince Haydar Aliyev Parklarını görüntülediler. Televizyon ekibi ile Kocaeli Üniversitesi Rektörünü ziyaret edip üniversiteyi ve çevresini görüntülediler. Üniversitemiz ile önemli projeleri hayata geçirmek için konuşmalarımız oldu. Sonraki yazımızda etraflıca anlatacağım.

Azerbaycan İçtimai Televizyonu’nun talebi üzerine Türkiye’deki bir ulusal kanal tarafından da ayrı bir çekim yapıldı.

Azerbaycan’da memnuniyet yaratıp, ikili ilişkilerimizi arttıracak Kocaeli Belediyemiz ve Sayın Başkanlarımızın bu jestlerine Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonumuz adına minnet duygularımızla teşekkür ediyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR