İki yıl tren seferi yok

MAKALEYİ DİNLE

Hızlı tren projesini uygulamak için İzmit-İstanbul arasında yol yapımı nedeni ile 1 Şubat tarihinden geçerli olmak üzere iki yıl tren seferleri duracak. Bu durumun büyük bir sıkıntı yaratacağı kesindir. Bu sıkıntıyı asgariye indirmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bazı tedbirler alıyor. Derbent’den günde 10 otobüs ile sefer düzenlemekle işe başlıyorlar. İhtiyaca göre otobüs sefer sayısının artırılacağını söylüyorlar.
Derbent’ten kalkan otobüslere öğrenciler üç lira diğer yolcular beş lira verecekler. Belli saatlerde kalkacak otobüsler demiryolu istasyonlarına paralel 14 durakta yolcu indirip bindirecekler. Yetkililer bu proje tamamlanıncaya kadar otobüslerle mağdur olmadan seyahatlerini gerçekleştireceklerini söylüyorlar.
Hızlı tren çağın bir gereksinimidir. Bu amaca ulaşmak için de bazı sıkıntılara katlanmak gerekir düşüncesindeyiz. Asgariye indirilecek sıkıntılarla tez zamanda projenin tamamlanmasını dört gözle bekleyeceğiz. Hayırlı olsun.

BAŞKONSOLOSLUK TOPLANTISI
Ermeni- Rus işbirliği ile 20 Ocak 1990 da 35 bin kişilik bir güçle tankların desteği ile Bakü de Azerbaycan’ın bağımsızlık ve özgürlüğünü yok etmek amacı ile planlı bir saldırı düzenlediler. Her tarafı ateş altına alarak 134 insanı katlederek 600 insanı yaraladılar.
Bu sindirme ve yok etme hareketinin 22 inci yıl dönümü nedeni ile Dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde menfur olayı unutmamak ve unutturmamak için çeşitli toplantılar yapıldı.
Bir toplantı da Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğunun desteği ile gerçekleştirildi. Başkonsolos Hasan Sultanoğlu açılış konuşmasını yaptı. Daha sonra Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel başkanı olarak Federasyon adına günün anlam ve önemi üzerine ben konuşma yaptım. Daha sonra İstanbul Azerbaycan Kültür Derneği Başkanı ve TADEF Genel sekreteri Salih Bayraktar, Dernek Başkanlarından Sefer Karakoyunlu ve Erol Göllü birer konuşma yaptılar. O olayı anlatan bir film gösterimi yapıldı.
Hepimizin bilmesi gereken ve şimdiden başlamak üzere çok mücadele vermemiz gereken önümüzde 2015 yılı vardır. 1915 yılında Anadolu da sözde soykırım yapıldığına inanan Ermeni Diasporası 2015 yılında dünyaya Türklerin soykırım yaptığını ilan etmek üzere sıkı bir şekilde çalışıyorlar.
Bugüne kadar da 22 ülkede “ soykırım yapıldı “ kararını çıkarttılar. Türkiye olarak bu bühtan ( kara çalma ) ve karalama karşısında dersimize topyekûn çalışmamız ve kendimizi anlatmamız gerekir. Oyunu kurallarına göre oynamamız gerekir.
Tarih önünde bu karalama kampanyasının bedeli ağırdır. Tarihçilerin ve tarihi belgelerin söz sahibi olmadığı siyasetçilerin tarih yazdığı ve karar verdiği bu sıkıntılı dönemde büyük mücadele vermemiz gerekir.
TADEF olarak tarihi belgelere dayanacak bu mücadelemizde çok yönlü projelerle yoğun çalışma yapmamızın şart olduğunun bilincindeyiz.

TÜRK DÜNYASI VE AKRABA TOPLULUKLARI KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Kocaeli Valiliğimiz; Vali Yardımcımız Dağıstan Kılıçaslan başkanlığında çok ihtiyaç duyulan bir konuya ev sahipliği yapmaktadır.
Kocaeli’nde Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Koordinatörlüğü için İl koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Koordinasyon Kurulunda temsilci olarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü,
Sağlık Müdürlüğü, Ticaret Odası Sanayi Odası, Öğrenci Yurtları temsilcileri, aralarında Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonunun da bulunduğu Sivil Toplum Örgütleri bulunmaktadır.
İlk toplantı 23 Ocak günü Valilik de yapıldı. Şimdiden hayırlı, uğurlu olması dileği ile başarılar diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR