Bayram namazından çıkan karşısında polisi gördü

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Dün sabah bayram namazına gidenler, namaz çıkışı karşısında çevik kuvvet polisini görünce önce şaşkına döndü.

Polisin sabah saatlerinde mahalle ve sokak aralarında ne işi olduğu ise daha sonra anlaşıldı.  

Bayramın gelişini silah atarak kutlamak isteyenleri engellemek için uygulanan kontrol çalışması şehir merkezinde başarı kaydetti.

Kent merkezinde bayram namazı sonrası silah sesi duyulmadı. Ancak yine İzmit’e bağlı Yenidoğan Mahallesi’nde hem silah sesi vardı hem de çığlık…

Yenidoğan Mahallesi Vehbi Demirel Caddesi’nde atılan silah 47 yaşındaki Orhan Tunç’un göğsüne isabet etti.

Neyse ki Orhan Bey’in sağlık durumu iyiye gidiyor.

 

 

 

Başkan Doğan Hurda

araç görmek istemiyor

 

İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından kentteki hurda araçlar toplanıyor. 

Uzsun bir süredir devam eden uygulamadan mahalle sakinleri memnun. Hurda araçların kaldırılması iççin zaman zaman belediyeye şikayette bulunan mahalle sakinleri, konunun hassasiyetle halledildiğini söylüyor.

Belediye başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla çalışmalarını devam ettiren ekipler, mahalleleri tek tek dolaşıp hurda araçları tespit ediyorlar. Belediye görevlileri, ilk etapta hurda araç sahiplerine ulaşıp bunları kaldırmalarını isterken sahibini bulamadıkları araçları da çekici yardımıyla bulundukları yerlerden alıyorlar. Mahalle aralarında, yol kenarlarında bırakılan hurda araçların hem görsel kirlilik oluşturduğu hem de böcek, fare, haşarat gibi zararlıların çoğalmasına neden olduğunu söyleyen yetkililer, “İzmit Belediyesi olarak 3 yıldan beri hurda araçları topluyoruz. Şimdiye kadar mahaller aralarında terk edilmiş 400’e yakın hurda araç ya sahiplerince ya da belediyemizce kaldırılmıştır” dediler.

 

 

Sayaç değiştirme işlemi yeniden başladı

 

SEDAŞ tarafından eski ve analog olan elektrik sayaçlarının değiştirilme işlemi yeniden başlatıldı. Körfez Yarımca Mimarsinan Mahallesi’nde pek çok abonenin sayacı değiştirilmeye başlandı. Vatandaş pek istemese de sayaç değiştirme işlemleri, eski sayaçlar bitene kadar devam edecek.

 

 

Sami Dündar’ın kitabı çıktı

Kocaelili yapımcı ve Organizatör Sami Dündar, 16 Ağustos 1999'da "Gölcük Donanma Komutanlığı Devir Teslim Töreni" organizasyonunu tamamladıktan sonra, konakladığı Orduevi, gece 03.02 sırasında fay hattının içine gömülünce "27 saat göçük altında kalarak can çekişti"!

 

Göçükten çıkarıldığında ise "öldü sanılıp ceset torbasına konuldu". Kaldırıldığı hastanede gömülme sırası beklerken tesadüfen yaşadığı anlaşılınca, ailesi ve dostlarının yardımıyla İstanbul'a getirildi.

Uzun süren yoğun bakım döneminde bile direnmekten vazgeçmedi ve "iki kez daha ölümü yendi".

Sami Dündar "yaşama hakkı"nı kullanmakta kararlıydı. Amansız acılar içindeydi. Böbrekleri iflas etmiş, belden aşağısı neredeyse kullanılamaz durumdaydı. Ölüm kaçınılmaz görünüyordu. Hayatta kalması çok az bir ihtimal de olsa artık yürüyemeyecekti... Hiç değilse böbrekleri çalışsın diye herkes onun için dua ediyordu.

Böbrekleri kısmen de olsa çalışmaya başladığı an o günün "geri kalan hayatının ilk günü" olduğunu anlamıştı.

"Yürüyemez" raporuyla taburcu edildikten "üç ay sonra" bastonları ile doludizgin yaşama katıldı.

Sami Dündar’ın bu kitabı sadece "insanüstü bir direnişin kitabı değil" aynı zamanda "insanlar arası iletişimin, hangi mucizeleri yaratabileceğinin de kanıtıdır".

 

Bakan Işık, bayram namazını

Fevziye’de kıldı

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ramazan Bayramı nedeniyle, bayramın ilk günü Kocaeli ye geldi. Işık bayram namazını il merkezinde bulunan Fevziye Camii’nde kıldı. Namazın ardından camideki bayramlaşma etkinliğine katılan Işık, tüm cemaatle tek tek bayramlaştı.  

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR