Faturayı halk ödüyor!..

MAKALEYİ DİNLE

Devlet yönetmek için; öncelikle “Devlet Adamı” kimliği gereklidir!

Bu kimlik, kolay kazanılmaz!

“Bilgi ister, akıl ister, kültür ister, deneyim ister, uzağı-geleceği görebilme yetisi ister.”

Bunlar da yetmez; “Deneyimli kişilerden yararlanmak-danışmak ve olaylara “tarih bilinci” ile bakmak bilinci ister.

Örneğin;

  • Son Rusya Krizi’nin ekonomizme getireceği zarar nedir? Bu zarar bu milleti nasıl etkiler? Rusya ile bir savaş çıksa ülkemiz ne hale gelir?

Bunları düşünmek yanlış mıdır?

Özellikle “sosyal medyada” görüyorum; birileri hayal dünyasında geziyor! Hamaset söylemleri, atıp tutmalar!.. Haydi, “Devlet yönetme” ve olaylara “Tarih bilinci” ile bakma bilinci olmayan “bilgi özürlü” ama çocuk yaşta “beyinsel tecavüze uğramış” ve kafaları şartlanmış olanların saçmalıklarını anlayışla karşılayabilirsiniz. İyi ama, koskoca bir Cumhurbaşkanının “gerekirse omuz omuza savaşırız” söylemlerine ne demeli? Artık “omuz omuza savaş” mı kaldı? Bu bir yana, Rusya gibi bir ülkeye böylesine tepkiler gösterebilecek durumda mıyız?

Gıda İhracatçıları Birliği’nin açıklamalarına göre, sadece gıda ihracatında aylık 1 milyon lira kaybımız var! Bu alanda çalışan TIR’lar ve gemiler sınırda bekleşiyorlar!

Türk işadamları Rusya’dan çıkarılıyor! Türklere “vizesiz giriş hakkı” sağlanmıştı. Şimdi bu anlaşma da yok hükmünde!

Ekonomi uzmanları, hatalı dış politikalar yüzünden Türkiye’nin İran, Mısır, Suriye ve Rusya’da yıllık 30 Milyar dolarlık zarara uğradığını açıklıyor. Türkiye, Bütçesi her yıl 50-55 milyar dolar açık veren bir ülke! 2015 yılı ilk 10 ayında 53 milyar dolar dış açık vermişiz! Nasıl kapatacağız? Yine yabancılara el avuç açacak, yeniden borç arayacağız!

Avrupa 3  milyar avro verecek diye, dünya emperyalistlerinin günahı yüzünden yurtlarından kaçan ve Avrupa’ya sığınmak isteyen Suriye ve diğer ülkelerin sığınmacılarını ülkemizde tutacak, hizmet vereceğiz! Onlara bu ülkede barınma, beslenme, eğitim ve iş bulma olanakları sağlayacağız!

Ya bizim işsizlerimiz ne olacak?

Bu da yetmiyor!  ABD’den sonra şimdi de Almanya ve Fransa Türkiye’den İncirlik Üssünden yararlanmak istiyorlar. Ne yapacaklar? Ortadoğu’daki emperyalist emelleri için kullanacaklar! Bizi de “İşbirlikçi” yapacaklar!

Ekmeğe yüzde 25 zam geldi bile!

Elektrik faturalarına son bir yılda “enerji bedeli” düşerken, “masraflarda” yüzde 68’e varan artışlar oldu! Haberiniz var mı?

Emekli, işçi, ve memura yapılan zam ne kadar? Yüzde 3-5. Yani, “sürekli fakirleşiyoruz.”

KUMPASLAR sonucu haksız yere tutsak edilen Engin Alan, 1 milyon 363 bin 650 lira tazminat almaya hak kazanmış. KİM ÖDEYECEK?

Devlet, yani BİZ ÖDEYECEĞİZ!  Bu kumpası kuranlar, bu kumpas numarasıyla siyasi rant sağlayanlar keyfine bakacaklar! HAK mı bu? ADALET mi?

Ama bu kargaşa içinde birileri, Liman Özelleştirmeleri, Termik Santral işleri ile kolay yoldan köşe dönmenin peşinde!

Gelecek yıl sonuna kadar İstanbul’da 106 yeni Alış Veriş Merkezi(AVM) daha açılıyormuş! Böylece, İstanbul’daki AVM sayısı 467’ye çıkacakmış!

İstanbul’da bir deprem olsa, çadır kuracak alan bırakmadılar!

Sözün özü; halkımız hazır olsun, bütün bu bedelleri halka ödetecekler!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

cenk - Syn.Küpçü,

Bugüne kadar hangi iktidar döneminde faturalar hak tarafından ödenmedi ki ?..

Var mı bir istisna ?..

Yok!

Şu halde itidarlar değil, bizatihi rejim, sistem sorgulanmalı diye düşünüyorum.

Yanıtla . 0Beğen 03 Aralık 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR