Torba Yasa soru ve cevapları 3

MAKALEYİ DİNLE

1. Yeniden yapılandırılan borçlarla ilgili haciz ve teminatların durumu ne olacaktır?
Ödenecek borçlarla ilgili olarak daha önce uygulanan hacizler, yapılan ödemeler nispetinde kaldırılacak ve buna isabet eden teminatlar iade edilecektir.
Buna göre, Kanun kapsamında borçları yeniden yapılandırılanların mal varlığına uygulanan hacizler, bu malların bölünebilir nitelikte olması ve haczin devam edeceği malların kamu alacağını karşılayacak değerde olması halinde, ödemeler nispetinde kaldırılacaktır.
Benzer şekilde, borçları Kanun hükmüne göre taksitlendirilenlerin teminat değişikliği talepleri de değerlendirilecek ve ödenen tutara isabet eden teminat iade edilecektir.

2. Kesinleşmemiş borçları yeniden yapılandırmanın avantajları özetle nedir?
Kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan kamu alacaklarında genel olarak
- Borç aslının % 50’si silinmekte,
- Cezaların tamamı veya bir kısmı silinmekte,
- Gecikme faiz ve zamlarının yerine, ödenecek borç aslı üzerinden TEFE/ÜFE oranına göre yeniden hesaplanan tutar ödenmekte,
- Ödenecek toplam tutar 36 aya varan bir süre için taksitlendirilmektedir.
Cezaların tamamen veya kısmen silinmesi de önemli olmakla birlikte, vergi aslının yarısının tahsilinden vazgeçilmesi ve enflasyon oranlarına göre oldukça yüksek olan gecikme faizi/zammının silinerek TEFE/ÜFE oranlarına göre yeni bir faiz hesaplanması çok daha önemli avantajlar sağlamaktadır.

3. Kesinleşmiş prim borçlarının yapılandırılması prosedürü nedir?
Yapılan düzenlemeye göre kesinleşmiş prim alacaklarının yapılandırılmasından yararlanmak için Kanun’un yayımını izleyen ikinci ayın sonuna kadar yazılı olarak başvurulması gerekmektedir.

4. Taksit ödeme süresinde tahakkuk eden primlerin ödenmemesi halinde yapılacak uygulama nedir?
Kanun’un 14. maddesinde yapılan düzenlemeye göre, sigorta primi borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep edenlerin, taksit ödeme süresince tahakkuk eden sigorta primlerini çok zor durum olmaksızın bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödememeleri halinde, yapılandırılan borçlarına ilişkin kalan taksitlerin ödeme haklarını kaybederler.

5. Sosyal güvenlik prim yapılandırılması bozulanlara ilişkin düzenleme ile getirilen olanak nedir?
Kanun’la, daha önce 5510 sayılı Kanun’un geçici 24 ve 25. maddeleri kapsamında borçları yeniden yapılandırıldığı halde, taksit ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemiş olmaları nedeniyle yeniden yapılandırma haklarını kaybetmiş olanlar için yeni bir olanak getirilmektedir.

6. Yeniden yapılandırma kapsamında hesaplanan prim borçlarının ödemesi nasıl yapılacaktır?
Kanun kapsamında ortaya çıkacak prim ve ferilerinin peşin veya taksitle ödenmesi konusunda borçlular tercih yapabileceklerdir. Tercihini taksitler halinde ödemek yönünde kullananlara 36 aya kadar vade tanınacaktır.
Öngörülen ödeme koşullarına göre

— Peşin ödemelerde ödenecek tutarda bir artırım yapılmayacak,
— Taksitle ödemelerde ise taksitler ödeme süresine bağlı olarak belli bir katsayıyla artırılacaktır. Açıklanan artış katsayıları şöyledir:
— 6 taksitte 12 ayda yapılacak ödemelerde 1,05
— 9 taksitte 18 ayda yapılacak ödemelerde 1,07
— 12 taksitte 24 ayda yapılacak ödemelerde 1,10
— 18 taksitte 36 ayda yapılacak ödemelerde 1,15

Taksit ödemelerine, ilk taksit Kanun’un yayımlandığı tarihi izleyen dördüncü aydan başlanacak, ödemeler ikişer aylık dönemler halinde yapılacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR