Zakkum Ağacı Hakkında Önemli Bilgiler

MAKALEYİ DİNLE

Saygıdeğer Okuyucularım;

Öncelikli olarak, gazetemizin 42. Yıl Dönümü’nü kutlar; değerli hizmetlerinizin aynı şekilde devam etmesini dilerim.

Bu yazımda, Zakkum Ağacı ile ilgili bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşacağım. Zakkumun birçok değişik renkleri bulunmaktadır; ayrıca bir de katmerli ve yalınkat çeşitleri vardır. Zakkumun istenilen güzellikte ve sağlıklı olması için bol güneşli yerlere dikmemiz gerekmektedir. Ayrıca suyunu da çok fazla vermezsek; daha güzel olur ve daha fazla çiçek açar. En önemlisi de zakkum Çiçekleri döküldükten sonra salkım şeklinde uzunca tohumlar olmaktadır. Bu tohumları; üstünde bekletmeden hemen kesersek hem yerine başka çiçekler açacaktır, hem de ağacımız boşu boşuna kuvvet kaybetmeyecektir. Eğer zakkum yetiştirmek istiyorsak, çelikle ve tohumla yetiştirebiliriz. Ancak tohumla yetiştirdiğimiz zakkum, yalın kat (katmersiz) olacaktır. Çelikle yetiştirdiğimiz zakkumlar ise, aynısı olacaktır. Bunun tercihi sizlere aittir. Çelikle yetiştirmek istediğiniz zakkumları tepe dallarından alırsak, daha iyi olur. Bu çeliklerin boyları, 20 cm kadar olmalı; ayrıca çelik üstündeki yaprakların sadece tepesindeki üç – beş tanesini bırakıp geri kalanını makasla keserek atarız. Daha sonra bunları; su dolu bir cam şişeye koyup yirmi gün veya bir ay güneşli bir yerde bekletirsek, burada köklenmesini sağlamış oluruz. Burada köklenen zakkum çeliklerini çıkarıp mil ve gübre karışımı harca dikimlerini yaparız.

Çelikleri; Mayıs, Haziran ve Temmuz Ayları’nda yapabiliriz. Burada köklenen çelikleri, daha sonra saksılara dikeriz. Ayrıca bir de Zakkumlar’a has, sarı renkli, ufak ufak bitler oluşmaktadır. Bunları önlemek için de bit öldürücü ilaçlardan alıp bunları imha edebiliriz.

Bir de çok önemli konulardan birisi de zakkumların yerlerini değiştirmek gerektiği zaman, mutlaka bol topraklı söküp toprağını dağıtmadan bu şekilde başka yere dikimini yapmamız uygun olur. Aksi halde zakkumlarımız tutmaz ve kurur. Ayrıca yerden söküp başka bir yere dikim yapmamız gerektiğinde, Kasım Ayı’nın sonundan itibaren Şubat Ayı sonuna kadar en uygun dönemdir. Bu zaman dilimi dışındaki dikimlerde, kesinlikle değişim yapmamalıyız.

Bir başka bitkide ve yazımda buluşmak dileğiyle...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Tınaztepe - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR