Unutulmaz Viyana, Prag ve Budapeşte turu

MAKALEYİ DİNLE

Sağlık sorunları ve referandum kargaşasının bunaltması nedeniyle sıkıcı geçen bir aydan sonra moral amaçlı ve ortamdan uzaklaşmak için 199 Euro fiyatla yapılan bir Viyana, Prag ve Budapeşte turuna katılarak yola çıktık. Viyana'ya kadar uçakla, ondan sonra otobüsle yedi gün ve yol güzergahında bulunan Slovakya'nın başkenti Bratislava’ya da yarım gün uğrayarak tekrar Viyana üzerinden geri döndük. Bu kadar ucuza yapılan turun sırrı şöyle. Orada her gün iki tane paralı ekstra tur veya eğlence yapılıyor, katılmak mecburi değil. Onlardan kazanılan para, tur firmasının karını oluşturuyor.

 

İKİ SAATTEN AZ BİR  ZAMANDA ULAŞTIK

Avusturya’nın (Nemce) iki kez kuşatıp ta alamadığımız başkenti Viyana'ya iki saatten az bir zamanda ulaştık. 8.5 milyon nüfusu ve 66 bin Euro kişi başına milli geliri olan bir ülkedeyiz. Bizde ise 10 bin 800 dolar, Euro değil. Sanayi alanındaki imalatları yanında, Avrupa’da petrol üretiminde 4. sırada. Şehrin dokusu hiç bozulmamış. Burada tarihi figür Maria Teresa şatoları var. Genelde Leichtenstein Şatosun'da oturmuş, ikisi ölü, ikisi erkek 16 çocuk dünyaya getirmiş. Şimdilerde bu şato büyük paralarla seçilen taliplere kiraya verilebiliyor. Elton John trilyonlar ödeyerek düğününü burada yapmış. Viyana'nın pastaları, kekleri ve turtaları ünlü ve yaygın.

ŞEHİR TERTEMİZ

O asrın becerikli kraliçesi, kızı Maria Antuanette'yi Fransa kralıyla evlendirip kraliçe yapmış, o da nereden bilsin pastanın ekmekten pahalı olduğunu, ihtilal zamanı halka ‘Ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin’ demiş. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'dan şehri kurtaran generalleri için görkemli bir anıt dikmişler ve kral da Belveder Sarayı'nı ona vermiş. Şehir ve kırsal kesim tertemiz, poşet veya kağıt bir çöp bulamazsınız. Fayton arabaları kullanılıyor.

 

KAPLICALARI GEZDİK

Baden Kaplıcalarını ziyaret ettik. Mozart ve Beethoven'nin evlerini gördük. Tuna balığı yedik, lezzetliydi. Yurt dışında iken benim sistemim bir İtalyan lokantası bulmaktır. Zira diğerlerinde domuz eti istemeseniz de, aynı mutfaktan çıktığından bizim midemiz kabul etmiyor. Kırsal kesimde kızılcık ağaçları sarı çiçeklerini açmış, bahar gelmiş, hava sıcak. Kızılcık ve aluç ormanları dikkati çekiyor. Onların marmelatlarını yapıp satıyorlarmış. Şifalı meyveler olduğunu çocukluğumdan biliyorum. Nitekim rehberimiz de ‘Kimse bunların kızılcık olduğunu fark edip sormamıştı’ dedi.

SONRAKİ DURAK PRAG

Sonraki durağımız Çekya'nın başkenti Prag'tı. Prag'ta simge meydandaki guguklu saat ve her yerde adı geçen 4.Karl Köprüsü. Köprü üzerindeki bir anıtta dimdik duran, iri gövdeli, kamçısını arkasına saklamış, pala bıyıklı Murtaza Paşa. Tuna'ya bakarak düşüncelere dalmış, yanındaki kafeste yatan kişileri kurtarmanın çaresini arıyor gibi bir hali var. Önceleri bu heykeli bir yeniçeri diye tanıtırlardı, şimdi Murtaza Paşa olmuş. Kıyafetine ve durumuna bakıldığında sıradan bir yeniçeri olmadığı anlaşılıyor. Heykelin heybeti o devirde Çek'lerin Türk'leri nasıl tahayyül ettikleri açısından önemli.

 

CHASKY'YE DE UĞRADIK

Diğer ünlü yer bizim Karlspat olarak bildiğimiz Karlovi Vari Kaplıcaları. Atatürk orada otelde bir ay kalmış, kendisini ziyarete gelen bir paşa ondan çok etkilenmiş, onu misafirhanesine götürmüş ve orada iki ay misafir etmiş. Buradaki hatıralarını anlatan seksen sahifelik bir kitabı da varmış, ben okumadım. Latin harfleri uygulama çalışmalarını burada yaptığı söylendi. Başkente gelirken yolda Shiller'in kasabası Chasky'ye de uğradık. Engizisyon zamanı suçluları bir sandığa koyup kale surunun tepesinden atarlarmış. Hıristiyanlıkta mezhep savaşları uzun ve kanlı geçti ama hortlamayacak şekilde son buldu darısı başımıza. Çekya'da nüfus 9 milyon 600, işsiz sayısı 2 bin 500 kişi. Bizim kullandığımız Skoda arabaları, stayer traktörleri, lokomotif-vagonları ve silahları ile tanınıyorlar.

BRATİSLAVA'YA DA UĞRADIK

Slovakya'nın nüfusu 5 milyon, milli geliri 18 bin Euro. Nüfusun yüzde altmışından fazlası dinsiz. Kafka'nın evi ve müzesi aynen korunuyor. Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya da birkaç saatliğine uğradık, beş milyon nüfusu ve 18 bin Euro milli geliri olan hızla kalkınan bir ülke durumunda. Maria Teresa burada taş giymiş ve altı yaşında iken Mozart burada ona konser vermiş. Büyüyüp kızı ile fazla samimi olunca gözden düşmüş.

 

SON DURAK BUDAPEŞTE

Son durağımız atalarımızın 148 yıl egemen olduğu Macaristan'ın başkenti Budapeşte. Orta Asya'dan ikisi Türk sekiz kavim (bazılarına göre on kavim, üçü Türk) Tuğrul kuşunun rehberliğinde yola koyuluyorlar, orası senin burası beni derken sekizinci asırda bu topraklara geliyorlar ve yerleşiyorlar.  Ortasından Tuna nehrinin bütün görkemiyle aktığı Buda ile karşısındaki Peşte'de şehir kuruyorlar. Sonraları Türklerin yerleştiği Obuda ve Buda ile birleşip tek kent oluyorlar. Buda'nın Atilla'nın kardeşi olduğu rivayetler arasındadır. Türk kavimlerinin yerleştiği taban denen alanın tepesinde Tuğrul kuşunun heykeli dikilmiş, aynen kartala benziyor.

YÜZ ELLİ KADAR TÜRKÇE  KELİME LİSANLARINDA

Tuna Nehrinin üzerindeki Elizabeth köprüsünün Peşte tarafından nehrin kenarında aynı adı taşıyan bir kilise var. Önceleri cami imiş ama şimdi kilise görevi yapıyor. List önemli bir figür, evi ve rölyefleri ile anılıyor. Burada gulaş yemeği dana eti ile yapıldığından sıkıntı çekmedik. Biberleri ünlü olduğundan bizim et yahnisine benzeyen bu yemeği biraz acılı, daha sulu yapıyorlar, gulaş çorbası oluyor. Yüz elli kadar Türkçe kelime halen lisanlarında kullanılıyor.

Kısa süreli gezdiğimiz dört Orta Avrupa ülkesinin başkentlerinde gördüğümüz ve genelleştirdiğimiz dikkate değer özellikler;

-Hepsi ortak pazar üyesi, Avusturya hariç diğerleri Euro'ya geçememiş, onlar fakir ülke kapsamında.

-Diğer Avrupa ülkelerinde de olduğu gibi trafik ışığı olmayan yerlerde karşıya geçerken üstünlük yayalarda, araçlar hemen durup size yol veriyorlar.

-Yollarda, kırlarda, park ve meydanlarda atılmış kağıt, naylon veya çöp göremezsiniz, her yer tertemiz. Çöp toplama alanlarında dört ayrı cins çöp atılan konteynerler var. Alışveriş yaptığınızda naylon poşetler size parayla veriliyor, onun için de genellikle herkes poşetini yanında getiriyor. Böylece bir poşet defalarca kullanılmış oluyor. Bizde de 2018'den itibaren uygulanacakmış.

-Arazi tabak gibi, ormanlarda, ovalarda ceylanlar cirit atıyor.  Ayrıca eklem ağrıları için atkestanesinden bir pomat yapılmış, ona hücum var, adı (markası) Pferdesalbe.

-Çarşı pazarda telefon ve aksesuarı satan hiçbir yer görmedik desem yalan değil. Ayrıca metroda, otobüste elinde telefonla konuşan kimse de yok. Taksi, kuaför, eczanede de çok az görülüyor.

-Her ülkede bir veba felaketi anıtı var. Zira 12. asırda 72 milyon insan vebadan ölmüş. Dikkat etmeme rağmen hiçbirinde sokakta sahipsiz köpek veya kedi göremedim. Tabii Suriyeli vs. gibi mülteci de yok.

-Gündüz veya gece toplum içinde disiplin sorunu yaratan, suç işlemeye meyilli çoluk çocuk yok. Polisi pek göremezsiniz. Bizim en önemli sorunlarımızdan birisi de sahip çıkamadığımız yarının suçluları olacak olan sokak çocuklarıdır. Devlet onlar için yeterli destek sağlayamamış ve yatırım da yapamamıştır. Sokağında sahipsiz köpeği olmayanın sahipsiz çocuğu da olmaz.

-Avusturya hariç Avrupa'nın fakiri denen bu ülkelerde fert başına milli gelir 15-18 bin Euro, dolar değil. Bizde 10 bin 800 dolar. Böyle fakirliğin darısı başımıza.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Feridun Güray - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

Feridun - Cevap:

Mart ayı kampanya turları. Hemen hepsinde var, biz Cafe Tur'u seçtik. Ayrıca pasaport özel yani yesil değilse 120 euro da vize parası gider.

Yanıtla . 0Beğen 06 Nisan 13:00
01

hasan - bu turu hangi firma düzenledi ve buna nasıl ulaşabiliriz üstad

Yanıtla . 0Beğen 06 Nisan 13:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR