Azerbaycan’dan remzi davet

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Azerbaycan Kültür Evi’nin açılışı için gelen Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov ile birlikte protokol ziyaretlerinde bulunduk.
Konuk bakan randevu saatine göre önce Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret ettiler.
Karşılıklı samimi sohbetten sonra geleceğe dönük projelerden bahsettiler. Kocaeli ile Sumgayt şehirleri arasında kardeş şehir olmaları için iyi niyet protokolünü imzaladılar. Günün anısına karşılık olarak hediyeler verildi. Büyükşehir Belediyesi’nin Seka Park da verdiği Azerbaycan Kültür Evi nedeni ile teşekkür edildi. Başkan Karaosmanoğlu’nu Azerbaycan’a davet ettiler. Aradan bir hafta geçmeden Bakan İbrahimov 29 Kasım tarihli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na ve Kocaeli Valimiz Sayın Ercan Topaca’ya birer davet mektubunu iletmem üzere bana gönderdi.
Davet mektubunda Kocaeli ziyaretinde kendilerine gösterilen misafirperverlikten ve verdikleri Azerbaycan Kültür Evi için minnettarlıklarını bildirip arzu ettikleri bir zamanda kendilerini Azerbaycan’da ağırlamaktan onur duyacaklarını bildirmektedirler.
Ayrıca Azerbaycan Kültür Evi iki kardeş ülke arasında mevcut işbirliğini artırmada çok önemli bir gösterge olup bütün sahalarda işbirliğinin kuvvetlenmesi için köprü olacağını vurguluyor.

VALİ BEYİ DAVET

İkinci protokol ziyareti Kocaeli Valimiz Sayın Ercan Topaca’ya yapıldı. Burada da samimi söyleyişler yapıldı, karşılıklı hediyeler verildi. Vali beyi Azerbaycan’a davet ettiler. Bakan İbrahimov’un Vali beye gönderdiği davet mektubunda Azerbaycan Kültür Evi’nin açılışı iki ülke arasında iktisadi ve medeni köprülerin daha da kuvvetlenmesine hizmet eden önemli bir hadise olacağını ayrıca ilişkilerin bütün sahalarda artacağına imkan vereceğini belirtmekteler. Kendilerini en kısa zamanda Azerbaycan’da ağırlamaktan onur duyacağını belirtmekteler.
23 Kasım Cuma günü yapılan Kültür Evi’nin açılış merasimi ile ilgili etkinlik de Azerbaycan’dan gelen üç televizyon kanalı çekim yaptılar. Yapılan servisle tüm Azerbaycan kanallarında özel bir şekilde geniş olarak duyuruldu. Yine Azerbaycan da mevcut bütün gazetelerde yayınlandı. Kocaeli adı Azerbaycan da çok iyi biliniyordu. Bu sefer iyice hafızalara ve kalplere yerleşmiş oldu.
TADEF’İN III. KURULTAYI

2006 yılında kurulan Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu’nun başkanlığını kurulduğu günden beri yürütüyorum. Bir yıl öncesinden Bakü başta olmak üzere çeşitli platformlarda ve bu köşemde dile getirerek bu kurultayda aday olmayacağımı belirtmiştim. Sırtımda ki yükün onurlu olduğu kadar sorumluluğunun çok olduğunu takdir edersiniz. Hele iki devlet arasında yürütülen ilişkide çok hassas olup kılı kırk yarma mecburiyetindesiniz. Ekip arkadaşlarımız arasında bu görevi yürütecek birçok kişinin olduğuna inanıyorum.
Aday olmayacağıma dair kesin kanaatimi Bakan Nazim İbrahimov ile Cumhurbaşkanı temsilcisi Prof. Dr. Ali Hasanov’un ısrarları değiştirdi. Bakan bey “ Biz geçen yıl sana yaptığın başarılı hizmetlerin nedeni ile Cumhurbaşkanının onayı ile Devlet Madalyasını verdik. Bu görevi bir dönem daha yürütmeni istiyor ve rica ediyoruz. Şahsına ve temsil ettiğin kuruma her türlü desteği vereceğiz “ talep ve ısrarları ve oy birliği ile verilen karar sonucunda yeniden bu onurlu o kadarda zorluklarla dolu görevi iki yıl daha yürütmeye mecburum. Kurumumuza, Kocaeli’ne ve her iki kardeş ülkeye hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.
Prosedürleri tamamlamak için çalışıyoruz. Önümüzde ki günlerde görev taksimi yapıp Yönetim Kurulumuzu kamuoyuna tanıtıp, çalışmalarımız hakkında geniş bilgilendirmelerde bulunacağız. Destek veren kişi, kurum ve kuruluşlara içten teşekkür ediyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR