Sendika başkanları, SP’li Mehmet Aras’ı aratmadı!

MAKALEYİ DİNLE

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ve Türk Büro Sen Şube Başkan Rıfat Oypan önceki gün ortak basın açıklaması yaptı…  AKP hükümetinin yaptığı zammı, ilginç bir yöntemle protesto etti. Çeker ve Oypan’ın uygulamalı açıklamaları bana Saadet Partisi eski İl Başkanı Mehmet Aras’ı hatırlattı. Aras da eline ekmek alır, terazi alır, v.b. basın açıklaması yapardı. Her açıklaması büyük ses getirirdi… Aras’ın ekmek, terazi açıklamaları zihinlerde yer edinirdi.

**

Çeker ve Oypan’ın ekmek-soğan çıkışı büyük yankı uyandırdığını düşünüyorum…

Sendika başkalarının soğanlı ekmekli fotoğrafını gazetemizin birinci sayfasından yayınladık. Çok olumlu tepkiler aldık. Sendika başkanlarının açıklamalarını manşete taşıdığımız için teşekkür aldık.  

**

“Memurun bir kısmına ballı kaymak, geri kalanına soğan ekmek” başlığıyla açıklama yapan sendika başkanları, AKP hükümetinin verdiği zamma şu şekilde tepki gösterdi.

**

  “Adaletini mumla aradığımız hükümetin terazisi şaşmış  durumdadır. Bu öyle bir şaşmıştır ki hak, hukuk ve vicdan yerlere çalınmıştır. Hepinizin bildiği gibi yandaş “Sarı” sendikaları ile kapalı kapılar ardından anlaşan hükümet 123 TL zamla çalışanları 2014’te sefalete mahkum etmiştir. Bu öyle bir anlaşmaydı ki malum “sarı” sendika memuru enflasyon karşısında koruyacak enflasyon farkını bile almak istememiştir. Aylar geçip enflasyon artığında da yaklaşık yüzde 5.2’ye denk gelen 123 TL’lik seyyanen zam ile memur enflasyon canavarına yenik düşmüştür.

**

Başbakan yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 9.4 olarak açıklamasıyla bir yılda yüzde 4.5 memurun maaş kaybı olacağı ortaya çıkmıştır. Ortada böylesine bir zulüm, böylesine bir mağduriyet ve büyük bir hak kaybı varken, Hükümetin Yandaşı, paydaşı “Sarı” Sendika memurun ekmeğine ve cebine el uzatılmışken tek çare Hükümetin tüm memurlara 2014 yılı için ek zam verilmesiydi. Fakat terazisini şaşıran hükümet önce hakim ve savcılara 1155 TL zammı öngörülen düzenlemeyi TBMM’ye sundu. Ardından akademik personele unvanlarına göre 725 TL ve 834 TL zam kararı aldı ve tasarıyı TBMM’ye sundu.

**

Son olarak ta millet sefalete sürüklenirken milletin vekilleri kendilerini de unutmamışlar 2015 Bütçesinde kendilerini unutmamışlar ve bu yıl 14 bin lira olan maaşlarının gelecek yıl 15 bin liraya yükselmesini bütçeye koymuşlardır. Bir aile resisi evlatları arasında nasıl ayrım yapamaz ise Devleti idare eden Hükümette Kamu çalışanları arasında ayrım yapamaz, yapılan bu haksızlığı da izah edemezler. Bu bir vebaldir. Kul hakkıdır.”

**

Bu zamlarla kamuda Bir kısım memura ballı kaymak verildiği apaçık ortadadır. Bir kısım memura böylesine bir ikramda bulunulurken  bir kısım memura yine yavan ekmeğin ve soğanın verilmesi kabul edilemez. 2014’te zarar eden, 2015’tede yüzde 3+3’e mahkum edilen memurun yüzü bu gidişle gülmeyecektir. Kamu çalışanlarının bir kısmına ballı kaymak ikram ederken 2 milyonun üstündeki memura da yavan ekmeği yeterli görenleri kınıyoruz.”

  **

Sendika başkanlarının açıklaması böyle…

AKP hükümetin, en az maaş alan ile en fazla maaş alan arasındaki makası daraltmayı taahhüt etmişti.  Ama son yapılan zamlarla, makasın biraz daha açıldığını söyleyebiliriz.

 

Park sorununa dubalı önlem

İzmit Belediyesi, kentteki gelişi güzel araç park sorununa dubalarla çözüm bulmaya çalışıyor. İzmit Belediyesi yetkilileri, bir süre önce asfaltlanan Alemdar Caddesi’nin plastik dubalarla bölünerek park ve trafik sıkışıklığına bir nebze olsun çare olduklarını söylediler. İlgililer, araç sürücülerinin daha dikkatli olmalarını istedi. Yetkililer haklı, öyle kazma sürücüler var ki, trafiği felç edecek derecede araçlarını gelişi güzel park ediyorlar. 

 

Zabıta iş başında

Kartepe’den geçen Sapanca Yolu ikileme çalışması kapsamında Acısu’da ulaşımı sağlayacak üst geçidin montajı, kablo deplase çalışmasının tamamlanması ardından başladı. Trafik akışının kontrollü şekilde sağlanması, montaj çalışmasının da aksamaması için Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekipleri güzergahta görev yaptı.

 

Bakan, Korukır’ı ziyaret etti

Tansu Çiller’in Başbakanlığı döneminde İçişleri Bakanı olan Mehmet Gazioğlu, Beşiktaş eski Başkanı merhum Süleymen Seba’nın yeğeni işadamı Oğuz Korıkır’ı, Seba’nın vefatından dolayı taziye ziyaretinde bulundu. Oğuz Korukır, özelikle Kocaeli’de yapmış olduğu Bonzai’nin kökünün kazınmasında etkin rol oynadı. Yaptığı bu çalışmalar ülke geneline yayıldı. Korukır’ın yaptığı bu çalışmalar toplumumuzda çok olumlu tepkilere neden oluyor, takdir topluyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR