İsmail Baran…

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti’de adaylık süreci tamamlandı. Kimilerinin beklemediği, kimilerinin de mutlaka olacağını düşündüğü bir şekilde hali hazırdaki belediye başkanlarından altısı değişti. Körfez, Kandıra, Kartepe, Çayırova, Dilovası ve Derince’de mevcut başkanlara yeni bir şans daha verilmedi.

Diğer ilçelerde ise mevcut yapı korunarak görev yapan belediye başkanlarının devam etmesi istendi. O ilçelerde zaten bir sorun bulunmuyordu…
Ancak bugün kamuoyuna bir sorsanız, değişen başkanlar içinde en çok hangi isim sizi şaşırttı diye bir sual yöneltseniz, alacağınız yanıt bellidir…
Körfez Belediye Başkan adayı İsmail Baran…
Ben dahil böyle bir adaylığı bekleyen insan sayısı muhtemelen çok azdı. Gerçi son iki anket sonucunun kendisini ümitlendirdiğini biliyorum. Hatta ümitlenmenin de ötesinde özellikle son bir haftalık dönemde kendinden son derece emin bir anlayışla çevresine umut dağıttığını da zaten görüyorduk.
Ancak yine de o kadar kelli felli isim arasından sıyrılabileceği açıkçası benim aklıma gelmemişti. Bu durum sadece, “Ummadığınız taş, baş yarar” sözü ile izah edilebilir. Neticede kendisine bu adaylığının ve gireceği seçim mücadelesinin hayırlı olmasını diliyorum…
İsmail Bey, AK Parti’ye sonradan ilave olanlardan. Saadet Partisi’ndeki geçmiş siyaseti, 2004 sürecindeki Körfez adaylığı derken kendini birden bir büyük cenderenin içinde buldu. İşinin kolay olmadığının sanıyorum İsmail Bey de farkındadır. Alacağı sonucu açıkçası çok merak ediyorum. Gerçi kendisi yüzde altmışlardan falan bahsediyor ama, bu sözleri daha çok çevresini ve partisini motive edebilmek için kullanılan özenle seçilmiş ifadeler olarak tanımlıyorum.
Çünkü Başbakan Erdoğan liderliğindeki AK Parti ile bile olsa, Körfez’de bugün için yüzde altmışları bulacak bir ismin olabileceğine açıkçası ben inanmıyorum.
Peki bu hedefinin dışında başarılı olabilmesi için Baran’ın neler yapması lazım…
Öncelikle sağlıklı bir ekip kurması gerekir. Bunun için de mutlaka meclis listesini iyi belirlemeli. Bu kentin dilinden anlayan, kişiler üzerinde hakimiyeti olan, belediye yönetimine katkı sunabilecek, rant peşinde koşmayan bir anlayışla hareket edecek bir meclis yapılanması oluşturulmalı.
Dolayısıyla işin en zor kısmı burası. Çünkü Körfez’de her zaman meclis listeleri bir takım pazarlıkların tek mevzusu olmuştur. Baran burada hata yapmaz, hem oy sahibi, hem de nitelikli beyin gücünü meclise yerleştirebilirse işini kolaya alabilir diyebiliriz. Bu konuda ben kendisinin mutlaka milli görüş geleneğinden istifade edeceğini düşünüyorum. Bu hem kadro, hem de yönetimsel açıdan böyle olacaktır. 
Ayrıca meclis dışında da, farklı bir ekip anlayışını belirlemelidir kendisinde. Yani seçimlerin kazanılması durumunda köşe başlarını tutmak isteyecek olan bazı çakallara müsaade etmemeli, işi oluruna bırakmamalıdır. Bu durum kendisinin başkanı olduğu kurum üzerindeki hakimiyetini de sağlayacaktır. Aksi halde İpin ucu en başta kaçar ki, sonrası beraberinde çok daha büyük sıkıntıları getirir.
Bunların dışında mutlaka akla mantığa uygun projeler geliştirilerek sorunlara çözüm üretilmelidir. Öyle uçuk kaçık masallarla bu seçim süreci geçmez. Gereksiz maceraya girmeye gerek yok zira.
Kısacası İsmail Baran 30 Mart sürecini, ekip ve strateji anlamında sağlıklı geçirirse, sorun yaşamaz diye düşünüyorum. Zaten bu ekip oluşurken kendisinin mi, yoksa perde arkasına saklanmış gölge bir başkanın mı Körfez Belediyesi’ni yöneteceği ortaya çıkar. Zira böyle bir yapıyı kendilerine tek çıkar yol olarak gören bir dünya isim biliriz AK Parti’de…
Bunların dışında ayrıca siyasi faktörlere de dikkat etmek gerekir. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, ayrı bir konu, ancak bu memlekette bir MHP ve Salih Şirin adı var bir şekilde destek gören. Dahası CHP de Reşat Hoca koordinesinde çok iyi çalışıyor. Dolayısıyla bu iş İsmail Baran açısından baştan sonra ciddiye alınması gereken bir konu.
Dolayısıyla ‘Amman dikkat’ diyerek uyarıda bulunmaktan başka bir söz söylemeyi, bugün için gereksiz görüyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR