Osmanlı camileri 500 yıl, AKP camileri 3 yıl yaşıyor!

MAKALEYİ DİNLE

Saadet Partisi Derince İlçe Başkanı Halil Kayın, ilçede ana muhalefetliğe soyundu.

Derince’nin sorunlarıyla ilgili hem CHP, hem de MHP’den daha çok muhalefetlik yapıyor. 

SP’li Kayın, daha önce Derince Belediye Başkanı AKP’li Ali Haydar Bulut ile ilgili sert bir açıklamada bulundu.

Bulut’tan cevap gelmedi…

**

Kayın bu hafta da Derince Belediyesi’ni hedef alan açıklamalar yaptı…

Açıklamalar yine çok sert…

**

Birlikte okuyalım;

Ak Partili belediye Derince’ye hizmet yerine külfet getirmeye devam ediyor. Kent Meydanı Projesi kapsamında Derince Belediyesi tarafından yapılan Yeni Merkez Camii daha 3. yılını tamamlamadan tadilata girdi. Muhtelif yerlerinden su alan ve projesinde hatalar olan caminin tamirat ve tadilatı yaklaşık 1 trilyon tutacak. Daha dün yapılan caminin bugün tadilata girmesi de nerden çıktı? Yeni camiye yeniden bu masrafa yazık değil mi? Makyajcı AKP zihniyetinin yaptığı camiden daha ne beklenir ki.

**

Ejdadımız Osmanlı, cami yapıyor 500 yıl yaşıyor. Estetik, kullanışlılık ve sağlamlık açısından asırlar sonrasında dahi hizmet vermeye devam ediyor. AKP’nin Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut da “biz yenilikçi partiyiz, yüzümüzü doğuya değil, batıya dönüyoruz, Osmanlı İslam mimarisi bayatladı. Biz batı çizgileri taşıyan modern mimari tarzında köşeli cami yapacağız” diyerek Derince’nin görüşünü almadan proje çizdirdi. Nasıl proje ise koca camiye 7 tuvalet yeterli görülmüş. İnşaata başladı. Başarılı bulunmadığı için AKP yönetimi tarafından değiştirilen Haydar Bulut’un yerine başkan yapılan Aziz Alemdar caminin inşaatını tamamladı. Nasıl tamamladıysa! Cami 3 yılda su almaya başladı. Bu AKP’li başkanlardan ne çektin sen be Derince!

 

Deveye sormuşlar: Boynun neden eğri?

AKP Projesi, Derince  Yeni Merkez Camii’nin kusuru sadece su alması değil: Eski camide 18 adet tuvalet bulunmaktaydı. Yeni cami daha büyük yapılmasına rağmen sadece 7 adet tuvalet yapıldı. Bilim kurgu filmi gibi! Normal gıdalar yerine beslenme kapsülleri kullanan Derincelilerin tuvalet ihtiyacı olmadığı düşünülerek yeni camiye 7 tuvalet uygun görülmüş. Yeni Merkez Camii’nde bayanlara ait bir giriş bulunmamaktadır. Hatta bayanlara ait namaz kılma yeri bulunmamaktadır.

**

Cuma Namazı kılmak için cemaate çağırılan bayanlar erkeklerle aynı katta aralarında bölme olmadan namaz kılıyorlar. Ilımlı İslam projesine kendini fazla kaptıran AKP’ye göre bu da normal bir durumdur. İhalelerden komisyon almayı, hazine arazilerini yandaş ve yakınlarına satıp imara açmayı helal ve hak gören bir anlayıştan İslam’ın haremlik selamlık uygulamasını esnetmesini çok görmemek gerek.

**

Yeni Merkez Camii modern mimariye göre projelendirilmesine rağmen afet ve yangın durumları için kapılarının dışa açılması da düşünülmemiş. Cemaat yerine gelir ön planda tutulduğu için caminin altına ticarethane yapılarak, cami daha da yükseltilmiş. Yaşlı cemaate  merdiven çıkmak reva görülmüş. Bu 7 tuvaletli caminin açılışı 2 bakanın katılımı ile yapıldı. Bakanlarda projeyi kontrol etmek yerine sadece bakmakla yetinmişler. Deveye sormuşlar: Boynun neden eğri? Deve de nerem doğru ki diye cevap vermiş. Bu AKP camiinin neredeyse kusursuz bir tarafı yok. İhtiyar amcalar bile bir araya gelip mahallelerine cami yaptırmak için dernek kuruyorlar. Hem yardım topluyorlar, hem de tarihi dokuya uygun kusursuz cami yapıyorlar.

**

Derince’yi borçlu duruma düşüren marifetli AKP yönetimi Derince’nin sırtına 1 trilyonluk bir kambur daha yükledi. Seçmenimiz bize muhalefet görevi verdi. İş başındakilere de icraat ve hizmet görevi verdi. Hizmet yerine külfet getirmeyi bırakıp, imkan ve kaynakları çarçur etmesinler. Saadet Partisi olarak Derince’nin ve Derinceli’nin hakkını korumaya ve savunmaya devam edeceğiz”

**

SP’li Kayın’ın açıklamaları böyle…

Bakalım belediye başkanı Ali Haydar Bulut, bu suçlamalara cevap verecek mi?

 

Mahalli basın olarak ben niye otobüse binemiyorum?

Büyükşehir Belediyesi, yerel gazetelerde ve yerel televizyonlarda çalışan gazetecilere “mahalli basın” adlı bir kart veriyor. Bu kart, belediye otobüslerinde geçiyor, halk otobüslerinde geçmiyor. “Mahalli basın” kart sahibi bir arkadaşımız Hereke’de oturuyor. Hereke’den geçen belediye otobüslerine binememenin sıkıntısını yaşıyor. Arkadaşımız, sıkıntısını şu şekilde dile getirdi;

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın basın mensuplarına vermiş olduğu ‘Mahalli Basın’ seyahat kartını kullanmaktayım. Bu söz konusu kart ne hikmetse sadece Büyükşehir’e ait araçlarda geçerli… Hereke’de ikamet ettiğim için haliyle ‘200’, ‘300’, ‘400’ ve ‘405’ No’lu araçlarla ancak seyahat edebiliyorum. Ancak her gün sabah-akşam yukarda adı geçen otobüs şoförleriyle sorunlar yaşamaktayım.  Şoför arkadaşlar belki haklı olarak ‘ efendim biz Hereke’den yolcu almıyoruz, sadece Umuttepe…’ iyi hoş ama bunu söyleyen şoför arkadaşım,  aynı zamanda zabıta, polis ve belediye çalışanları rahatlıkla otobüse alabiliyorlar.

Acaba ‘Mahalli Basın’ olarak ben niye arabaya binemiyorum?

Bu sorunun cevabı önce çağrı merkezini arayarak bulmak istedim. Çağrı merkezini arayarak olanları anlattım. ‘Sizi anlıyoruz, sizi Çözüm Masası’na yönlendiriyoruz.’ Çağrı merkezi; ‘çözüm Masası’na, aynı şekilde ikinci defa bu sefer çözüm masasına anlattım. Çözüm masası; ‘sizi anlıyoruz, sizi Ulaşım Daire’ye, yönlendiriyoruz.’ Üçüncü sefer Ulaşım Daire’ye, anlattım olanları ve cevap bulması gereken soruları… Cevap beklerken Ulaşım Daire’den, Ulaşım Daire; Garaj Müdürü’ne sevk etti. Dördüncü sefer Garaj Müdürü’ne izah ettim. Garaj Müdürü; Vardiya Amir’ine yolladı beni… Belki son kez umuduyla beşinci kez Vardiya Amir’ine anlattım…

Vardiya Amiri,’ size döneceğim’ dedi. Beklemeye koyuldum.  Geri dönüş fazla sürmedi, ‘haklısınız, bir sıkıntı olursa önce çağrı merkezini sonra bizi arayın’ dedi.

Bekleyelim görelim, yarın ne olacak?”

 

Harun Karslı ve Mürvet Bozkurt, 10.yılı kutladı 

Nakliyeci işadamı Harun Karslı ile okul kantini işletmecisi Mürvet Bozkurt, arkadaşlıklarının onuncu yılını kutluyor. Bugüne kadar hiç sorun yaşamadıklarını, birbirlerini hiç kırmadıklarını belirten ikili, seviyeli bir arkadaşlık yaşadıklarını söylüyor. Arkadaşlıklarının aynı şekilde devam edeceğine inanan, Harun ve Münevver'i tebrik ediyoruz.

 

KOÜ’de çalıştay

Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan “16.  Ulusal Optik, Elektro-Optik ve Fotonik Çalıştayı” bugün saat 10.00’da Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Salon Anadolu’da gerçekleştirilecek.

 

İzmit’te personel mutlu

İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü şantiyesinde iyileştirme çalışması yapılıyor. Müdürlüğün Yeşilova’daki şantiyesinde çalışanların daha rahat ve sağlıklı ortamda görev yapabilmeleri için başlatılan yenileme çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Yetkililer, iyileştirme çalışması çerçevesinde banyo, wc ve  soyunma   dolaplarının yenilendiğini  söylediler. Yapılan çalışma  belediye personeli tarafından sevinçle karşılandı.

 

Şefkatiye Camii’nin çehresi değişti

Kartepe Belediyesi’nin, ilçedeki ibadethanelerin eksikliklerinin giderilmesi ve şık bir görünüme kavuşturulması yönündeki çalışmalarının bir ayağı da Şefkatiye Camii’nde gerçekleştirildi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Şevkatiye Camii girişine yaptığı sundurma ile camii yeni ve estetik bir görünüme kavuşturdu. Başkan Hüseyin Üzülmez’e sunduğu hizmetler için teşekkür eden camii cemaati, “Mahallenin evladı olarak mahallenin eksikliklerinin giderilmesinde sergilediği başarılı performansı için ekibine ve şahsına mahalle sakinleri adına bir kez daha teşekkür ederiz” dediler.

 

Milliyetçi ve Ülkücü camiaya davet

Türkmeneli’nde yaşayan soydaşlarımız için Ülkü Ocakları Genel Merkezinin“Türkmeneli’ne Türk’ün Elini Uzat” adlı kampanya kapsamında ilk olarak toplanan yardım malzemeleri toplanmıştı. Kocaeli’nden ilk yardım İl Başkanı İbrahim Özcan tarafından gerçekleştirildi. Özcan, sosyal medya üzerinden yaptığı yardımı paylaşırken bütün Milliyetçi – Ülkücü camiayı kampanyaya destek vermeye davet etti. Özcan, yazdığı mesajda; “Ülkü Ocakları'nın başlatmış olduğu Türkmeneli Yardım Kampanyasına 5 TL'lik destek için tüm Milliyetçi-Ülkücü camiaya meydan okuyorum” diyen ÖZCAN’ın meydan okumasına ilk gün içinde elli’nin üzerinde yardımsever TURKMAN yazıp 1079’a kısa mesaj göndererek cevap verdi.İlerleyen günlerde Kocaeli’nden çok daha fazla yardımseverin bu meydan okumayı kabul ederek Türkmeneli’ne yardımcı olması bekleniyor.


 

 

Cebeci’de deniz temiz

Büyükşehir Belediyesi tarafından Mavi Bayrak etkinlikleri kapsamında Kandıra Cebeci Halk Plajı’nda İtfaiye Daire Başkanlığı KOSKEM tarafından “deniz dibi araştırması” gerçekleştirildi. KOSKEM’den iki dalgıcın yaptığı 6 metre derinlikteki dalışta denizde dip pisliğine ve atık maddeye rastlanmadı. Yani Cebeci’de denizin dibi de temiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR