Ermeni meselesi paneli

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Üniversitesi ile Türkiye Azerbaycan Dernekleri federasyonu olarak 20 Nisan günü Anıtpark Yerleşkesinde Ermeni Meselesi Paneli gerçekleştirdik. Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof.Dr. Haluk Selvi, Azerbaycan’dan Doç Dr. Akif Nağı ile benimde konuşmacı olduğum panelde yaşanan olayları ele alıp sebep ve sonuçları ile geniş bilgilendirmede bulunduk. Her üç konuşmacının ortak görüşü olarak Ermeni iddialarının tamamen asılsız ve mesnetsiz olduğu açıklandı. Ermenilerin Osmanlı İmparatorluğu’nun sadık vatandaşları olarak yaşadıkları örneklerle izah edildi. Osmanlı’da vali, genel vali, bakan gibi birçok önemli noktalarda bulundukları anlatıldı.

Ermeni meselesi 1877-1878 Osmanlı- Rus savaşları sırasında başladığı ileriye sürüldü. Rusların Ermenilere Büyük Ermenistan Devleti vaat ederek kışkırttıkları mekân, zaman belirterek açıklandı. Daha sonraları ise Osmanlı savaş içinde iken İngilizlerin ve Fransızların değişik vaatleri ile Ermeniler tekrar kışkırtılarak ve desteklenerek Osmanlı’yı arkadan vurarak isyanlar çıkarttıkları geniş bir şekilde anlatıldı.

Ermeniler yıllarca iyi komşuluk ilişkileri içinde oldukları Türkleri samanlıklara doldurup yakarak hunharca öldürdükleri örnekleri ile yer ve zaman belirtilerek anlatıldı. Ağrı, Kars ve Erzurum’da 110 bin insanı öldürdükleri tarihi arşiv belgeleri ile açıklandı. Ermeniler ve destekçileri emperyalist güçlerin sorunu Türkler ile İslamlık arasında cereyan ediyor.

Doğanın açıklamalarından sonra Avrupa Parlamentosunun destek açıklamaları da üretilen senaryonun devamı olduğu izah edildi. Azerbaycan topraklarının işgali Hocalı ve çevresinde yaptıkları katliamların tamamı soykırım tanımı ile bire bir örtüşüyor.

Burada yaptıkları zulüm ve kıyımı unutturmak için 1915 olaylarının gölgesine sığındıkları izah edildi.

 

SAKARYADA ERMENİ YALANLARI PANELİ

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu, Sakarya Üniversitesi Öğrenci Topluluğu ve Üniversite desteği ile ikinci panel 21 Nisan Salı günü Sakarya Üniversitesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Konuşmacı olarak Prof. Dr. Recai Coşkun, Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Doç. Dr. Akif Nağı ve ben konuşmacı olarak katıldık. Aynı konular geniş şekilde anlatıldı. Burada öğrencilerin ve katılımcıların sordukları sorular cevaplandırıldı. Üç saate yakın tarihin içinde yer alan olaylar detaylı örneklerle açıklandı. Oturumu Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu yöneterek kendi kişisel görüşlerini de açıkladılar.

 

HOCALI ŞEHİTLER ANITININ AÇILIŞI

İzmit Belediyesi ile Türkiye Azerbaycan Dernekleri arasında yapılan protokol neticesinde İzmit Kaymakamlığının karşısındaki parkta Hocalı Şehitleri anıtı 22 Nisan Perşembe günü yağmura rağmen geniş katılımlı olarak görkemli şekilde açılışı yapıldı. İzmit Belediyemize ve Başkan Dr. Nevzat Doğan’a teşekkür edip kutluyorum.

Azerbaycan Diasporadan sorumlu Devlet Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev bir heyetle katıldılar. Azerbaycan İstanbul Başkonsolosluğu, Azerbaycan’dan Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ile birlikte üç televizyon kanalı katıldılar.

Sakarya Üniversitesinde okuyan 150 civarında öğrencilerde iştirak ettiler. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Başkan Danışmanı Nermin Tol, İzmit Kaymakamı, Kamusen Kocaeli Başkanı Veysel Uluman, siyasi parti temsilcileri, Akparti yöneticilerinin büyük çoğunluğu, kalabalık basın mensuplarının katılımı ile açılış gerçekleştirildi.

Başkan Dr. Nevzat Doğan’a Diaspora Bakanı adına plaket takdim edildi.

İstanbul Başkonsolosu adına Konsolos Reşat Ayvazov bir Azerbaycan halısı takdim ettiler.

Açılış aynı günün akşamı Azerbaycan Televizyonları kanallarında duyuruldu. Azerbaycan basını geniş bir şekilde haber ve resimlerle halka duyurdular.

Aynı gün Cephanelikte önceden dikilen fidanlara ilaveten protokol yeni fidanlar diktiler.

Dikilen fidanların tamamı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Hatıra Ormanı olarak kayıtlara geçti.

İzmit Belediyemiz ile orada eş değer bir belediye arasında kardeş belediye protokolünün gerçekleştirilmesi için sözlü mutabakat gerçeklerştirildi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR