Kimler sorumluysa, Allah belasını versin!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Kömür işletmeciliğine başlandığı 1848'den bugüne kadar yaklaşık 400 milyon ton taş kömürü üretilen havzada maden işçileri, 3 vardiyada girdiği maden ocaklarında 8 saatlik üretim yolculuğuna yer üstünde nerede ve ne iş yapacaklarının belirlendiği "tertip edilmeyle" başlıyor.

**

Yüzlerce maden ocağının oluşturduğu yer altı şehirlerinde 160 yılı aşkın süredir kömür kazan madenciler, kendilerini bekleyen riskler nedeniyle sevdikleriyle vedalaşarak girdikleri ocaktan ''geçmiş olsun'' denilerek çıkıyor.

**

Kömür ocaklarında göçük, grizu patlaması, gaz zehirlenmesi, taş düşmesi gibi yüzlerce tehlike madencileri beklemesine rağmen, bölgede en çok istihdam maden sektöründe sağlanıyor.

**

Manisa Soma’da facia…

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında 787 işçi çalışırken trafonun patlaması sonucunda işçiler yerin 200 metre altında mahsur kaldı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, ölü sayısını en az 201 olarak açıkladı. bu sayı daha da artabilir. Zira içerde 400 kişinin olabileceği söyleniyor.

**

İşletmeden açıklama:

Maden ocağının sahibi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'den yapılan açıklamada “Alınan en yüksek ve sürekli denetim altında olan tedbirlere rağmen yaşanan kaza sonrasında anında müdahale gerçekleştirilmiştir" dendi, vefat eden çalışanların ailelerine sabır dilendi.

**

Eylem çağrısı

Soma'daki maden felaketi üzerine işçi konfederasyonları ve sendikalar da harekete geçti. DİSK(Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu)'ten bir heyet dün gece Soma'ya gitti. DİSK, KESK(Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu), TMMOB(Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği), TTB(Türk Tabipleri Birliği) ve Türk-İş Şubeler Platformu bu akşam saat 19′da yaşanan facianın sorumlularının bulunması için İstanbul Tünel Meydanı’nda toplanma çağrısı yaptı.Sendikalar Türkiye'nin diğer bir çok ilinde de eylem çağrıları yapıyor.

**Maden denetimi

Kazanın ardından Çalışma Bakanlığı yazılı basın açıklaması yaparak söz konusu madenin 2012 ve 2013'te ikişer kez, Mart 2014'te ise bir kez denetlendiğini belirtti. Bakanlığın açıklamasında "Yapılan denetimler sonucunda mevzuata aykırı bir duruma rastlanmamıştır" denildi.

**

CHP’nin önergesi reddedilmişti…

Soma'daki maden faciasından 20 gün önce, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, bölgedeki madenlerin durumunu Meclis gündemine taşımıştı ve madenlerdeki güvenliğin denetlenmesi için önerge vermişti. Ancak Özel'in önergesi Meclis'te reddedilmişti.Kürsüde elinde baretle milletvekillerine seslenen Özel, "Biz milletvekili olarak madenci cenazesine gitmekten bıktık" demişti.

**

Üç günlük milli yas!

SOMA'daki maden faciasının ardından Başbakanlık'tan yapılan açıklamayla üç günlük milli yas ilan edildi. Kararın ardından 19 Mayıs törenleri de iptal!

**

Camilerde Sela okutulacak

Soma'da maden ocağındaki yangında hayatını kaybedenler için Türkiye'nin tüm camilerinde sela okutulacak. Cuma namazından sonra vefat edenler için dua edilecek, cuma hutbesi de bu konuda olacak.

**

En son Denktaş'ın ölümünde yas ilan edilmişti

Türkiye daha önce, KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümünde ulusal yas ilan etmişti.Ocak 2012'de, Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada "14 Ocak 2012'den, Rauf Denktaş'ın naaşının toprağa verileceği tarihe kadar ulusal yas ilan edildiği" açıklamıştı.

**

1992’de 263 kişi can vermişti

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğünde, 3 Mart 1992'de 263 madencinin can verdiği grizu faciası, Türkiye'deki en fazla ölümlü iş kazası özelliği taşıyor.

 

**

Binlerce ölü ve yaralı

TTK istatistik verilerine göre, 1941'den itibaren ocaklarda meydana gelen iş kazalarında 3 bin 759 madenci hayatını kaybetti, 400 bin 173 işçi de yaralandı. Yıllar itibarıyla en fazla ölümlü iş kazaları 1992'de 276, 1983'te 145, 1955'te 122, 1947'de 121 ve 1942'de de 108 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı.

**

Yukarıdaki verileri ve madencilerin zorluklarını okudunuz…

17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu’nu biliyorsunuz…

Başbakan Erdoğan, oğlu Bilal’e paraları sıfırla diyor…

Bakan çocukları paraları evlerinde saklıyor…

Yatak odalarında para sayma makinaları bulunuyor…

Bir bankanın genel müdürünün evinde ayakkabı kutularında 4.5 milyon dolar bulunuyor…

Bir İranlı işadamı yaşı, 28-29, paraları amuduyla götürüyor…

Bakan çocukları ve İranlı iş adamı cezaevine giriyor, 1.5 ay içinde cezaevinden çıkıveriyor…

**

Madende çalışanlar da yerin 500 metre altında ekmek parası için çalışıyor…

Aldığı üç kuruş parayla çoluğunu, çocuğunu geçindirmeye çalışıyor…

Hayatını idame etmeye çalışıyor…

Böyle adalet olur mu?

**

Ne diyelim, Soma faciasına kim sebep olmuşsa, Allah belasını versin…

 

MADENCİDEN

İndim maden ocağına kara elmas diyarına
Yeryüzü sıcak olsun diye dost
Yıllar boyu kazma salladım suskunca bu zindanda
Çocuklarım gülsün diye dost
Oysa bizim evde gülen yok
**
Yürü derler yürü derler açlığa yürü derler
Kara elmas tabut olmuş gerekirse ölün derler
Günü gelir utanmadan ağlaşana gülün derler
Yalanlara artık sabrım yok
**
Bugün maden ocağına kara elmas diyarına
İnmedik selam olsun sana dost
Ölesiye ışık hasretiyle solmuş bu yüzlere
Grev grev güneş doğmuş dost
Artık kaybedecek bir şey yok
**
Yeraltında ezilenler yeryüzüne seslenirler
Madenler bizim derler gerekirse ölüm derler
Günü geldi grev derler dost
Artık kaybedecek birşey yok
**
Yerin derinliklerinden geldiler, ellerinde susmak bilmeyen bir yeraltı güneşiyle
ne kadar diplere bastırılsa o kadar boğulmak bilmez yankısıyla yüreklerinin ağır ağır geldiler...  Sonra her gün geldiler artarak geldiler. Kadınları çocukları ve alkışlarıyla
yoğurt mayalar gibi geldiler. Pişkin ekmekleri bölüp de paylaşır gibi, su gibi, ateş gibi her gün yeni ağızlar eklendi ağızlarına. Yeni yollarla tanıştı. Ayakları her gün yeni kabuklar çatladı, yeni kulaklar işitmeye başladı söylediklerini bir kent oldular sonunda ve adını değiştirdiler ülkenin.

 

Üzülmez, “Başımız sağ olsun”

 Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan ve tüm yurdu hüzne boğan maden faciasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Dün akşamdan itibaren üzüntüyle takip ettiğimiz maden faciasından dolayı Türk Ulusunun başı sağolsun. Bu yaslı günde bizde ilçemizde eğlence ve etkinlikleri iptal ettik ve bayrakları yarıya indirdik. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet kederli ailelerine de sabır diliyorum” dedi.

 

Doğan’dan başsağlığı!

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve ülkemizi yasa boğan maden faciası ile ilgili İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan bir başsağlığı mesajı yayınladı. Başkan Doğan mesajında şehit olan 200 den fazla madenciye rahmet yakınlarına da başsağlığı dileyerek” milletçe yüreğimizi yakan ve hepimizi acıya boğan müessif maden ocağı yangınında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı madencilerimize acil şifalar diler, kederli ailelerinin acısını yürekten paylaşırım. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR