Osman Kambur adına yapılan 8.Seka-Park güreşleri

MAKALEYİ DİNLE

Yağlı Güreşlerin başlangıç tarihi bir efsane olarak günümüze kadar gelmektedir. Selçukluların1071 yılında Anadolu’yu feth etmeleri , Marmara ve Ege kıyılarına, Rumeli’ye geçtiklerinde bu bölgedeki halkın yaptığı yağlı güreşin ;Türk-Müslüman geleneklerine göre adapte edilmesi ile bu günkü yağlı güreşin temeli atılmıştır.
İlimizde Yağlı güreş köylerde harman zamanı ve düğünlerde yapılırdı. Hemen her köyün yetişmiş ve ilerleyen yaşlarda hatırı sayılan pehlivanı vardı. İsimleri bugün unutulmuş yörenin namlı pehlivanları güreşlerde ödül olarak bazen  bir koç için güreş yaparlardı.
Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlarımız işte bu çayırda yetişen şampiyonlardı. Yağlı güreşin revaçta olması Karamürselli Aydın Demir ile başlar.
1976-1977-1978 yıllarında üç defa Kırkpınar Başpehlivanı olanaydın Demir’in ardından Karamürsel’de Yağlı güreşe rağbet artmıştır. Karamürsel yanısıra Kocaeli’nin bir çok yöresinden pehlivan yetişmeye başlamıştır. Yine Karamürselli Ahmet Taşcı’nın 9 defa baş pehlivan olması gençlerin güreş sevdalısı olmasına vesile olmuştur. 
2007 yılında Fuar Alanında yaptığımız Karakucak güreşlerinin ilgi görmesi üzerine2008 yılında komşu illeri de davet ederek yaptığımız Karakucak güreşleri beğeni kazanmıştır. Karakucak güreşlerinin halk nazarındaki ilgisi üzerine 2009 yılında Seka-Park Yağlı güreşleri yapılmaya başladı.
Her sene bir Şampiyon güreşçimiz adına yapılan güreşler Elbette Şampiyonlarımızın hatırlanması için olumlu bir düşüncedir. Her sene yapılacak Yağlı güreşlerde adını verecek inşallah yeni şampiyonlarımız çıkar veya  Yıldızlar,Gençler Dünya Şampiyonlarımızın, şampiyon güreşçilerin hocalarının, Güreş hayatı biten güreşçi-Pehlivanların adlarına güreş tertiplenir. Halbuki Şampiyon güreşçilerimizin adları yazılı pankart yapılsa ve her sene yapılan yağlı güreşlere KOCAELİ’NİN ŞAMPİYON GÜREŞÇİLERİ SEKA-PARK YAĞLI GÜREŞLERİ denilse isim bulma zorluğundan kurtulunur.
Bu sene Seka-Park’da adına güreş yapılacak Osman Kambur’da çayırda yetişmiş şampiyon güreşçimizdir. Bu gün 82 yaşında olan Osman Kambur ağabeyimizin güreş yamanını gören sayılı kişilerdenim. Osman Kambur uluslar arası müsabakalarda birinci olamamanın elbette ezikliğini yaşar. Fakat Osman Kambur  Dünya ve Olimpiyat şampiyonu olamamasına rağmen gönüllerimizin Şampiyonudur. Dünya ve Olimpiyat Şampiyonalarına gitmek her sporcunun idealidir. Bu müsabakalarda kürsüye çıkabilmek en büyük başarıdır. Osman Kambur bu başarıyı yakalayan nadir sporculardan biridir.  1954 Tokyo Olimpiyatları Dördüncüsü,1956 Dünya kupasında 62 kilo İkincisi olmayı başarmıştır. Kocaeli’de yapılan  japon ,İsveç ve Alman milli takımlarına karşı Kağıtspor’da güreşen Osman Kambur diğer takım arkadaşları gibi galip gelerek yabancı milli takımları kağıtspor kulübü güreşçileri olarak yenmişlerdir.
Osman Kambur şampiyonlara has mütevaziliği ve efendiliği ile saygın bir kişiliğe sahipti.
Osman Kambur’un kendine has çayırda Ters Paça, minderde ters sarma oyununu bu gün onun gibi tatbik eden yok. Minderde aşağıya indirdiği rakibini kasık ve omuzundan tutarak kaldırır, kafa istikametinde döndürürken ayakta ters sarmayı takarak yere indirir bastırarak yenerdi. Bu oyungüç isteyen parmakları ve kolları güçlü güreşçilerin yapabileceği bir oyundur. Bugün rakibini yerden kaldıramayan güreşçileri görmekteyiz. Aradaki farkı görün.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR