İşte Metro projesi!

MAKALEYİ DİNLE

Çağımızın en önemli ulaşım araçlarından metronun ilimize gelip gelmeyeceği konuşulurken, GYTE Öğretim Üyesi Numan Akdoğan tarafından 4 yıl önce örnek proje hazırladığı öğrenildi.
Projede güzergah ve istasyonlar hazır.
**
Son birkaç ayın Gebze bölgesi için en çok tartışılan konulardan biri Metro.
Kartal-Kadıköy Metrosu’nun hizmete girmesi ve Kaynarca’ya kadar uzatılması yönünde karar alındıktan sonra, metronun Gebze’ye kadar gelmesi için başlatılan tartışmalarla birlikte Gebze ve Kocaeli ile ilgili proje taslağı ortaya çıktı…
**
Trafiği yer altına çekecek ve rahatlatacak olan proje GYTE’de öğretim üyeliği yapan Doç.Dr. Numan Akdoğan tarafından hazırlandı.
Dilovası’nın Çerkeşli köyünden olan ve fizik alanında Doçent olan Numan Akdoğan, 2020 yılı Metro Projesiyle örnek bir çalışmaya imza attı.
İstasyonların tek tek belirlendiği bu projeyi Büyükşehir Belediyesi 1 kuruş proje masrafsız hayata geçirebileceği iddia edildi.
**.
Gelişmiş ülkelerin bir numaralı ulaşım tercihlerinden olan metro ile ilgili Akdoğan birkaç haç projesi çizdi.
Bu hatlar Gebze-İzmit, İzmit-Karamürsel, İzmit-KOÜ, Kurtköy-Gebze, GYTE-Darıca-Gebze, GOSB-Gebze Merkez, Eskihisar-İmes Çerkeşli, Fatih-Çayırova-Gebze güzergahlarında.
2008 yılında bu projeyi hazırlayan Numan Akdoğan, günümüzün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde projesini bitirdi.
Akdoğan projenin değerlendirmeye alınmasını beklerken, kamuoyunun da metro beklediği şu günlerde bunun için bir adım atılıp atılmayacağı merak ediliyor
**
Metro, yıllardır hep Kocaeli’nin gündeminde…
15 milyonluk İstanbul metrosuna kavuştu…
Hem de birçok yerde…
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 8 yıldır ulaşım sorunu ile ilgili somut bir adım atmadı…
Atacağa da benzemiyor…
Cumartesi günü bir düğün için Bursa’ya gittim…
Bursa Büyükşehir Belediyesi Metro çalışmalarına çoktan başlamış…
Çevre düzenlemesiyle sürekli göz boyayan AKP’li Büyükşehir Belediyesi, bakalım ulaşım sorununa ne zaman kalıcı bir çözüm bulacak….
Tabi ömürleri yeterse…

39 köyde, 900 çiftçiye müjde!

İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, önceki gün bir müjde verdi…
Aslında şu sıralar iyi haberlere, müjdeli haberlere şiddetle ihtiyacımız var.
Karaaslan, Bakanlar Kurulu’nun bu yıl içinde doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarını bir yıl süreyle ertelediğini söyledi. Geçen bahar aylarındaki fırtına ve doludan İzmit, Başiskele, Gebze, Karamürsel, Gölcük ilçelerimize bağlı 39 köyde 900 çiftçinin ekili alanlarında zarar meydana geldiğini ve 1200 adet seraların kullanılmaz duruma gelmişti. Karaaslan zarara uğrayan bütün üreticilerin bu karardan yararlanabileceğini açıkladı…

Değirmendere’de 2. Etap!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gölcük Belediyesi ortak çalışmalar kapsamında Değirmendere 2 etap olarak belirlenen Yüzbaşılar sahiline yapılan asfaltlama, aydınlatma ve sahil düzenlemesiyle birlikte, Yüzbaşılar sahili yeni bir kimliğe büründü. Yüzbaşılar sahilinde sahil caddesinin 450 metrelik kısmı asfaltlandı ve trafiğe açıldı.
Kocaeli’nin inci gerdanlığı olarak kabul edilen Değirmendere Yüzbaşılar sahili, yapılan son çalışmalar ile adeta çehresi değişti. Tabii ki bu durum en çok bölgede ikamet eden vatandaşları sevindirdi.
Caddenin asfalt düzenleme çalışması için 1200 ton asfalt kullanılırken, yol boyunca sağlı sollu 900 metre bordür döşendi. Aydınlatma sistemleri ve yürüyüş yollarının da tamamlanan cadde asfaltlamayla birlikte modern ve estetik bir görünüm kazandırıldı. Caddenin asfaltlamasıyla birlikte sahil boyunca rahatça ilerleyebilen vatandaşlar sahilden daha fazla yararlanmaya başladı

İzmit’te asfalt seferberliği

İzmit’te asfalt seferberliği devam ediyor. Alt yapı çalışmaları yüzünden bozulan yollar İzmit Belediyesi tarafından asfaltlanıyor. Asfalt çalışmaları kentin dört bir yanında büyük bir hızla devam ediyor. Fen İşleri Müdürlüğü Yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Şirintepe Mahallesi Şirin Sokak’taki 200 metrelik yol için 350 ton, Kozluk Mahallesi Orhan Veli Sokakta 150 metrelik yol için 220 ton, Serdar Mahallesi Burak Sokakta 500 metre yol için 800 ton, Kadıköy Mahallesi Taşer Sokakta 80 metrelik yol için de 100 ton asfalt kullanıldığını söylediler. İzmit’teki bozuk bütün yolların yıl sonuna kadar yapılacağı öğrenildi.

Ellibeş’ten Çal’a ziyaret

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, İlçe Jandarma Komutanı olarak göreve başlayan Yüzbaşı Cevdet Çal’ı makamında ziyaret ederek görevinde başarılar diledi. İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Cevdet Çal, Başkan Ellibeş’e yapmış olduğu bu nazik ziyaretten dolayı teşekkür etti. Başkan Ellibeş’e ziyaretinde Genel Koordinatör Nihat Abiş eşlik etti.

Çayırova ve Darıca’da
CHP dayanışması…


CHP Çayırova İlçe Örgütü, yeni binalarında hizmet vermeye başlayan CHP Darıca İlçe Örgütüne hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette İlçe Başkanı Rasim Meriç, “ Bizler CHP birer neferleri olarak CHP’ye ve tüm CHP’lilere hizmet etmekten büyük gurur duyuyoruz. Tüm partililerimize ve halkımıza daha iyi bir ortamda hizmet etmek adına geçtiğiniz yeni binanız hayırlı olsun. Yapacağımız özverili çalışmalarla Çayırova, Darıca ve Gebze’yi her şekilde alacağımızı bu genç, dinamik ve özverili örgütlerimiz oldukça fazlasıyla göstermektedir” dedi.

İhsaniye’de okulda
kanalizasyon sorunu
İhsaniye Ticaret Meslek ve Anadolu Meslek Lisesi’nin kanalizasyon sorunu devam ediyor. Yağmurlu havalar, okul için kabus dolu anlar yaşatıyor.Yağan yağmurlardan dolayı okulun bodrumuna su basmasından sonra yetkililer isyan etti. Her yağmurdan olumsuz etkilenen lisenin okul yönetimi durumdan şikayetçi. Okul yönetimi İSU yetkililerinin bir an önce okulun kanalizasyon sorununu çözmesini istiyor.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

-Domuzların vücut yapılarından dolayı hiçbir zaman başlarını yukarı kaldırıp gökyüzüne bakamadıklarını.

KONUŞAN FOTOĞRAF# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR