Rahmetli de sollardı!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Yaz geldi…

Okullar tatil oldu…

Sırada tatil var…

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG) Başkanı İhsan Memiş, tatile gideceklere önemli uyarılarda bulundu.

27 milyonu aşan sürücü belgeli yol kullanıcılarının tümü aktif olarak şu an araç kullanmıyor. Ancak büyük bir çoğunluğu okulların tatil olması  nedeniyle deniz kenarlarına veya yazlıklarına gidecekler.

Asıl tehlike burada yatmaktadır.

Çünkü yolların kullanma yoğunluğu en az iki kat ve hatta üç kat artacaktır. Birde  sıcak bir havada uzun yollara gidecekler ve yeni sürücü belgesi almış gençlerin sabırsızlıkları ve heyecanı da ölümlü kazaları tetikleyen önemli bir unsurdur.

Mutlaka trafikte tecrübeli sürücüler acemi sürücülere rehberlik etmelidirler. Aslında tecrübeli sürücü, usta sürücü risk almaktan kaçınan sürücüdür.

**

Ölümlü Trafik kazalarını azaltabilecek en  basit tedbirler;

1-Araç sürücüsü olarak sabah yola çıkacaksanız mutlaka normal kahvaltınızı yapınız. Aşırı yemek yemeyiniz. Yolda kullanacağınız sağlıkla ilgili ilaçlarınız var ise onları da yanınıza almayı unutmayınız. Dar ayakkabı ve dar elbise giymeyiniz. Hususi otomobillerin istiap haddi sürücüsü ile birlikte 5 kişidir. Bundan fazla katiyen yolcu almayınız, mümkünse daha rahat bir yolculuk için 4 kişi ile seyahat ediniz.

2-Mutlaka sürücü ve yanındaki  koltukta oturan ve arkada oturanlar emniyet kemeri takınız veya taktırınız. Bu konuda eşler veya çocuklar birbirlerinize tolerans göstermeyiniz. Eşlerden biri emniyet kemeri takmaz ise kesinlikle arabadan ininiz. Kesinlikle 12 yaşından küçük çocukları ön koltukta oturtmayınız. Ön koltuğa oturarak bebeklerinizi ve çocuklarınızı kucağınıza almayınız. Bu hatayı yapan başka insanları da mutlaka uyarınız ve ikna ediniz.

3-Araç kullanırken mutlaka direksiyon simidini 9-15 şeklinde tutunuz. Ayrıca tek el ile araç kullanmayınız. Yan dikiz aynalarınızı 90 dereceye ayarlayınız. Arka dikiz aynanızı tam geriyi görecek şekilde ayarlayınız.

4- Sürekli araç kullanmak yorgunluğa ve uykuya sebep olacağı için devam etmekten ısrarla kaçınınız. Yaz sıcağında en az 3 saatte bir verilecek 10-15 dakikalık molalar ile dinleniniz ve en az 100 metre yürüyünüz.

5-Araç bakımınızı ve gerekli kontrolleri tatile çıkmadan önce yapınız veya uzmanına yaptırınız.(Lastikler, aydınlatma donanımı, sıvı kontr.vb.) Araç lastik havalarını standarda göre vurunuz.

6-Uyku getiren veya aşırı gürültülü müzikten kaçınınız. Stresli konulardan veya aile içi münakaşalardan kaçınınız. Ayrıca sürücünün yol izlemesine engel olacak hal ve hareketler yapmayınız. Aracın ön konsol önüne, çakmak, kalem, nazarlık vs. koymayınız

7- Tepe üstleri, köprüler, kavşak ve tünellerde öndeki araçları sollamayınız. Hız kurallarına mutlaka uyunuz. (Hız: otomobiller için şehirlerarası bölünmüş yollarda azami 110 km. Oto yollarımızda azami hız 120 km. dir.

8-Gözlerinde problemleri olanların gece yolculukları yapmaları sakıncalıdır. Ayrıca çok zorunlu olmadığı müddetçe  gece yolculuğa çıkmayınız. Gündüze göre gece görüşü azaldığı için güvenli yolculuğun temeli gündüz yolculuk yapmaktır. Şayet gece yolculuk yapacaksanız öndeki araçla takip mesafenizi iki katına çıkartanız ve hızınız gündüz yolculuğuna göre biraz daha düşürünüz.

9-Cep telefonunu seyir halinde iken kullanmayınız. Mutlaka kapatınız ve mola yerlerinde açarak konuşma ihtiyacınızı karşıladıktan sonra tekrar kapatınız.   Acil bir durumda telefon konuşmanızı aracınızı yol kenarına  çekerek yapınız.

10-Varış noktasına yaklaşıldığında (30-40 km kala) rehavete varıp trafik kurallarını hiçe saymayınız, hızınızı artırmayınız ve daha dikkatli olunuz.

11-Lütfen yukarıdaki kurallara uyunuz. Biliyoruz diye es geçmeyiniz. Ölümlü kazaların hepsi bilip de uymamaktan ve 2 saniyelik bir hatadan kaynaklanmaktadır. Kendi canınız, eşiniz, çocuğunuz, anne  ve babanızın canını (iki) saniye için harcamayınız. Trafik ve yol güvenliği alanında danışmak için   web sitemiz www.trafik.org.tr dir.”

**

Uyarılar böyle…

Siz siz olun trafik kurallarına uyun…

Bazı araçların arkasında “Rahmetli de sollardı” diye bir yazı vardır…

Sanırım bu yazı çok şeyi anlatıyordur…

 

 

 

Muhtar Zaim’den

örnek davranış

 

Gazetemizin Doruktakiler 2013’te yılın muhtarı seçilen Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim, başarılı çalışmalarına devam ediyor. İlçemizin en aktif ve maddi durumu yerinde olmayan vatandaşlara yardım etmeyi seven ve bu davranışıyla da herkesin takdirini kazanan Muhtarı Nuran Zaim çocuğunu sünnet ettirmek isteyen maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar için sünnet takımı vereceğini söyledi.

 

Emrullah Özcan evleniyor

Kandıra Beylerbeyi köyünün sevilen gençlerinden olan ve halen İstanbul İSKİ Kartal bölgesinde koruma ve güvenlik şefi olarak görev yapan Emrullah Özcan bugün Selime Palancı ile dünya evine giriyor. Düğün telaşında olan Emrullah- Selime çifti tüm dost ve akrabalarını düğüne davet ediyor. Düğün köy meydanında.

 

 

Doğan ailesinde

5. kuşak heyecanı

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan anlamlı bir ziyarette bulundu. Özel Konak Hastanesi’nde dünyaya merhaba diyen Sübra - Erhan İlhan çiftinin bebekleri Ercan Tahir İlhan bebeği ziyaret eden Başkan Doğan farklı bir duygu içerisindeydi. Dünyaya ve doğan ailesine merhaba diyen Ercan Tahir bebek Başkan Doğan’ın annesinin torununun torunu olarak aileye katıldı. Ziyareti esnasında hastane doktorlarından anne ve çocuğun durumu hakkında bilgi alana İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, ailesin bu mutluluğunu hastanede onlarla birlikte paylaşarak, Allah'tan sağlıklı, mutlu ve güzel bir ömür diledi.

 

Şener’den Keskin’e ziyaret  

Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Mehmet Şener önceki gün Gölcük’te yeni görevine başlayan İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Faruk Keskin’i makamında ziyaret etti. Mehmet Şener, “İlçemize yeni göreve başlamanızdan dolayı sizlere hayırlı uğurlu olmasını diliyorum, sizler İlçemizin can ve mal güvenliği konusunda özverili bir şekilde çalışıyorsunuz bu anlamda görevinizde başarılar diliyorum” dedi. Biz de Keskin’e başarılar diliyoruz. Umarız uzun süre yerinde kalır. Zira, şu sıralar emniyette sürekli değişimler yaşanıyor.

 

GFSD sezonu

‘Kömürcüler’ ile kapattı

Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (GFSD) sezonun son fotoğraf gösterisini önceki akşam Düzce Akçakocalı fotoğraf sanatçısı Süheyla Akın'ın "Kömürcüler" konulu gösterisi ile kapattı. Fotoğraf gösterisi katılımcılardan tam not aldı. Fotoğraf sanatçısı Süheyla Akın, “Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi son sınıf öğrencisiyim. Bitirme tezi olarak bu çalışmamı hazırlıyordum. Fakat Soma’da yaşanan maden faciası meydana gelince tezimi noktaladım. Buraya gelmiş olmaktan dolayı çok mutluyum ”dedi. GFSD Başkanı Şakir Satır, Süheyla Akın’a teşekkür etti. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR