Gazetecilerin hakkını CHP’li Akar savundu!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, milletvekili seçildiği günden beri birçok konuda TBMM Başkanlığı’na sonu önergesi verdi.
Akar önceki gün de yerel basının güçlendirilmesi ve gazetecilere haklarının verilmesi yönünde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yazılı olarak cevaplaması isteğiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.
***
Akar’ın soru önergesi şöyle;
Demokrasi ve çoğulculuğun gelişmesinde basının özellikle de yerel basın organlarının önemi büyüktür. Anadolu’nun sesi olan yerel basın, haberleşme temel işlevinin yanı sıra yerel demokrasinin güçlenmesi, toplumu bir arada tutan değerlerin yaşatılması ve yarınlara taşınması konusunda son derece hayati bir görevi yerine getirmektedir. Aynı zamanda ulusal basının da mutfağı ve önemli bir haber kaynağıdır. Ülkemizde; 2011 yılında 73 bölgesel gazete, 2.368 Yerel Gazete bulunmaktadır. Yerel basında görevli arkadaşlarımız zor şartlarda, büyük fedakarlık ve özveriyle faaliyet göstermeye çalışmaktadır. Yerel basının en önemli gelir kaynağı olan Basın İlan Kurumu gelirlerinde, 2004 yılında yapılan düzenleme ile bir artış sağlanmakla birlikte, daha sonraki yıllarda geriye doğru gidiş söz konusu olmuştur.
***
Bu bağlamda;
1-Yerel basının kredi, kağıt ve diğer girdi yönünden desteklenerek güçlendirilmesi ile ilgili hükümetinizin bir çalışması var mıdır? Varsa bu çalışma ne aşamadadır?
2-Yerel basında istihdam edileceklerin sosyal güvenlik primi ödemeleri için bir teşvik getirilecek midir?
3-Basın İlan Kurumu’nun yerel basın organlarından aldığı yüzde 15’lik komisyonda indirime gidilecek midir?
4-AB Ülkelerinde yerel basına verilen destekler ve teşvikler nelerdir? Bu konudaki AB kriterlerini ülkemize adaptasyonda hangi aşamadayız?
5-Meslek kuruluşları, Basın sektöründe çalışan gazetecilerin birçoğunun kayıt dışı çalıştıklarını ileri sürmektedir. Yine aynı meslek kuruluşları üniversitelerin iletişim bölümünden mezun olanların 212 Sayılı kanun kapsamında basın sigortasından istifade edemediklerini, 1475 sayılı kanun kapsamında çalıştıklarını belirtmektedirler. Bu durum binlerce kişinin gazetecilik mesleğini icra ettikleri halde gazeteci sayılmamaları ve mesleki haklarını kullanamama sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu konumda olan gazetecilerin sayısını tespit etmek ve durumlarını düzeltmek için herhangi bir çalışma yürütülmekte midir?
***
Akar’ın soru önergesini okudunuz.
Gazetecilerin iki yıl önceye kadar “yıpranma hakkı” bulunuyordu.
Ama AKP hükümeti, gazetecilerin bu hakkını elinden aldı.
Akar, soru önergesi vererek gazetecilerin hakkını savundu…
Sarı Basın Kartı sahibi olarak CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’a teşekkür ediyoruz. Bakalım Bülant Arınç, Akar’ın soru önergesine nasıl cevap verecek?


“Kocaeli Gençlik Derneği arsamızı bölmesin”
Önceki gün gazetemize Suadiyeli olduğunu söyleyen Ahmet Türksoy geldi.
Türksoy’un bir sorunu vardı. Türksoy, Suadiye merkezde bulunan ve hisseli olan arsasıyla ilgili şikayetçi. Türksoy’un ağabeyi, kendi hissesini Gülen cemaatiyle bağlantılı olduğunu söylediği Kocaeli Gençlik Derneği’ne bağışlamış. Dernek, buraya yurt yapmak istiyor. Türksoy, arsanın bölünmemesi adına dernekten ağabeyinin hissesini almak istiyor.
***
Ahmet Türksoy olayı şöyle anlattı;
“Bizim Suadiye merkezde 986 metrekare bir arsamız var. Bu arsanın 206 metrekaresi bana ait. Burada 3 katlı evim var. 160 metrekaresi rahmetli ağabeyim Raşit Türksoy’a aitti, şimdi varislerinin. Geriye kalan 620 metrekare arsa da ağabeyim Mustafa Türksoy’undu. Mustafa ağabeyim bu arsayı Kocaeli Gençlik Derneği’ne bağışlamış. Dernek Fethullah Gülen cemaatiyle ilişkili bir dernek. Buraya yurt yapmak istiyorlarmış. Ben kendileriyle görüştüm. Baba ocağı arsamızı bölmeyin dedim. Kendileri Suadiye potansiyelleri olmadığı için yurt yapmaktan vazgeçtiklerini söylediler.
Ben de arsayı bana satmalarını söyledim. Konuyu görüşeceklerini söylediler. Daha sonra da teklif ettiğim 80 bin lirayı beğenmediler. Benden alternatif fikir istediler. Ben de kendilerine Suadiye merkezde bulunan bir başka arazimi önerdim. Bu arsa 2 bin 168 metrekarelik bir arsa. Burayı alın takas yapalım o halde. Kalan kısmını peyderpey ödersiniz dedim. Bunu da kabul etmediler. Ne önerdiysem olmadı. Şimdi tek bir arzum var, arsamızı bölmesinler”.
Ahmet Türksoy’un açıklamaları böyle.
Kocaeli Gençlik Derneği, konuyla ilgili açıklama yaparsa, bu köşeden yayınlarız.


MHP’li Mercan umreye gidiyor
MHP Körfez İlçe kongresi yapıldı.
Tartışmalı geçen kongre sonunda Ahmet Mercan bir kez daha başkan seçildi.
Mercan seçimi kazanarak birilerine de mesaj verdi.
Kim mi bunlar?
Onlar kendini biliyor.
Başkan Mercan şu sıralar büyük bir heyecan içinde.
Zira 20 Şubat-15 Mart tarihleri arasında eşi ile birlikte umreye gidecek.
Kutsal toprakları görecek.


Bahçeşehir Koleji’nde kazandıran sınav
Bahçeşehir Koleji’nin Akademik Değerlendirme Sınavı 19 Şubat Pazar günü yapılacak. Türkiye genelindeki başarı seviyesini keşfetmek, Bahçeşehir Kolejli olma şansını yakalamak ve “Benim Okulum” diyebilmek için isteyen tüm öğrenciler sınava girebilir. Sınavda başarılı olan öğrencilere burs verilecek. Sınav ilköğretim 4, 5, 6 ve 7.sınıf öğrencilerinin katılımına açık.


BBP Derince’den “dindar nesil” açılımına destek
Büyük Birlik Partisi Derince İlçe Başkanı İsmail Çorbacı, önceki gün bir açıklama yaptı.
Başbakan Erdoğan’ın dindar açılımına destek verdi.
Çorbacı’nın açıklaması şöyle;
“Geçtiğimiz günlerde Sayın Başbakan’ın dindar nesil açıklamasından sonra ortalığı velveleye veren bir takım azınlık kitle ve bu kitleyi pohpohlayan medya grubu tiner imalathaneleri patronları ile herhalde gizli bir anlaşmaya mı vardılar? Dün hepsi Ermeni olan bu ucube azınlık şimdi de tinerci oluverdiler. Biz de Büyük Birlik Partili "ALPERENLER" olarak Sayın Başbakan gibi dindar bir nesil istiyoruz. Hatta milliyetçi, vatanist, idealist, çağa değil çağın ona ayak uydurduğu ve ALLAH'ın emrettiği üzere yaşayabilen bir genç nesil yetişmeli.”


Hasan Aydınlık müsteşar yardımcısı mı oluyor?
İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Aydınlık’ın Ankara’da çok önemli bir göreve getirileceği son günlerde kent kamuoyunda sıkça konuşuluyor.
Aydınlık’ın hangi göreve getirileceği merak ediliyor.
Aydınlık şu sıralar terfi iddialarını yalanlıyor.
Ama aldığımız duyumlara göre Hasan Aydınlık’ın Sağlık Bakanlığı’na müsteşar yardımcısı olarak atanacağı konuşuluyor.


Türkiye’nin IMF’ye borcu ne zaman bitecek?
Türkiye, 50 yıllık süreçte IMF ile 19 Stand-By Anlaşması yaptı. Türkiye’nin, IMF ile gerçekleştirdiği Stand-By Anlaşmaları genelde bitmesi gereken zamandan önce, başarılamadan sona erdi. Yarım asırlık süreçte, genellikle krizlerin ardından mecburi olarak bu düzenlemeye giden Türkiye, bu dönemde IMF’den 50 milyar doların üstünde kaynak sağladı. IMF verileri Türkiye’nin, 2013’te Fon’a olan borcunun biteceğini ve faizler dahil 566 milyon SDR ödeyeceğini ortaya koyuyor. Buna göre Türkiye, IMF’ye 900 milyon dolar ödeyerek hesabını kapatacak.


Muhasebecilerden açıklama var!
Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası yönetim kurulu KCK operasyonunda gözaltına alınan muhasebeci haberleriyle ilgili açıklama yaptı. Muhasebecilerin açıklaması şöyle;
14.02.2012 tarihli gazetelerde yer aldığı şekliyle Kocaeli’de yürütülen KCK operasyonları kapsamında Gebze Çayırova’da faaliyet gösteren S.Ö. veya Ö.S. isim ve soy isminin baş harfleri duyurulan muhasebecinin ev ve işyerlerinde yapılan aramalar sonucu gözaltına alınması haberleri üzerine; Odamız kayıtlarında yapmış olduğumuz incelemede anılan bölgede belirtildiği şekilde isim ve soy isim baş harflerini taşıyan herhangi bir odamıza kayıtlı ruhsatlı bir meslek mensubu üyemiz bulunmadığı anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


10 bin yeni milyoner oldu
Aralık sonu itibarıyla yurtiçi yerleşiklere ait toplam mevduatın yüzde 47'sini 1 milyon liranın üzerindeki hesaplar oluşturdu. Yurtiçinde yerleşiklerin bu mevduat hesaplarında tuttuğu para geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 artışla 313 milyar 453 milyon lira olurken, 1 milyon lira üzeri hesaba sahip olan mudi sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,7 artışla 44 bin 109 oldu. Yurtiçi milyoner hesaplarında tutulan 313 milyar 453 milyon liranın yüzde 31,9'unu gerçek kişiler, yüzde 56,9'unu ticari ve diğer kuruluşlar oluştururken, yüzde 11,2'si resmi kuruluşlara ait. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) aralık ayı interaktif aylık bülten verilerine göre, toplam mevduatın 667 milyar 688 milyon lirası yurtiçi yerleşiklere, 27 milyar 814 milyon lirası ise yurtdışı yerleşiklere ait.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNZ?
Parmak izleri , dil izleri gibi insana özeldir.


KONUŞAN FOTOĞRAF:MHP Kocaeli eski Milletvekili Cumali Durmuş: Bak Emin kardeşim (MHP Derince İlçe Başkanı Emin Şimşek), sen diğer tarafı dikkate alma, sen beni dinle. Unutma, bal tutan, parmağını yalar. Bu arada Aydın kardeşimiz (MHP İzmit İlçe Başkanı Aydın Ünlü) yabancı değil.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR