Vatandaşa sefalet vekillere saltanat düzeni!..

MAKALEYİ DİNLE

“Nitelikli insan gücü” üretimi zayıf olan ülkelerde “niteliksiz ama ihtiraslı siyasetçi” çok olur!

Çünkü, “siyaset sahnesi devlet kaynaklarıyla beslenme, semirme olanağı sağlar!”

Demokrasi kültürü gelişmiş, halkı bilinçli ve siyasetçinin çok yönlü denetlenebildiği ülkelerde, “Milletvekilleri” ne bizdeki gibi yüksek maaş alabilirler ne de ömür boyu ve sülale boyu beleş hizmet alabilirler!..

Birçok ülkede, milletvekilliği bittikten sonra “Emekli Maaşı” kıyağı da yoktur!

O ülkelerde, gerçek anlamıyla “SOSYAL DEVLET” nitelikleri hayata geçtiği için; çocukların burslu okumaları, her yaşta sağlık ve sosyal güvenlik hizmeti, barınma hakkı vardır. Bu yüzden, siyaset bir “geçim ve çıkar sağlama kaynağı” olarak görülmez.

Bizde, Milletvekili ve birinci derecede yakınları diledikleri yerde en gelişmiş sağlık hizmetlerini alabilirler. Faturayı Meclis yani HALK öder!

Milletvekilinin 25 yaşına kadar çocukları bu hizmetten yararlanır!

Diledikleri zaman “Maaş ve diğer hakları artırmada” hemen “oybirliği” sağlarlar! Özellikle, kırmızı plakalı Meclis Makam aracı ile seçim bölgelerinde seçmenle buluşmak en büyük tatmin unsurudur!

Şimdi de bir “eski milletvekili”, kendilerine ve eşlerine de “trafik cezalarından muaf tutulma hakkı” istemiyle TBMM’ne dilekçe vermiş!

Gerekesi de şu; “İçtüzüğün 167. Maddesine göre, TBMM eski üyeleri yasama, ödenek ve yolluk, Genel Kurul ve parti gruplarına girme hakları dışında kalan ve TBMM üyelerine tanınan bütün haklardan yararlanır” diyor.

Eski milletvekili öğrenmiş ki; “Milletvekili ve eşleri trafik cezası ödemiyor! BEN DE İSTERİM, BU BENİM HAKKIM” diyor…

Trafik cezaları her yıl artırılır ve vatandaşın ümüğü sıkılarak bütçe açıkları kapatılmaya çalışılır!

Ama “vatandaşa HİZMET” etmekle görevli, vatandaşın cebinden geçinen “VEKİLLER” diledikleri trafik kusurunu işlemekte özgürler! Bu özgürlükten, eskiler de yararlanmak istiyor!

Ne yaptınız?

Yaptıkları, yapmadıkları ortada;

Hızla artan sefalet, geçim sıkıntısı, işsizlik, ailelerin çatırdaması, aile içi şiddet, cinayetler, ağzına kadar dolu cezaevleri, trafik cinayetleri, iş kazaları, terör kurbanları ve her geçen gün ruhsal dengesi bozulan bir halk…

Ama, “sorgulamayan, merak etmeyen, hesap sormayan, biat eden bir halk!”

Başımıza gelenler BİZİM yüzümüzden!

Kimsenin bir günahı yok! 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR