Din soytarısı Prof. Zekeriya Beyaz!

MAKALEYİ DİNLE

Karamürsel Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından, İlahiyat profesörü Zekeriya Beyaz’a verdirilmek istenen konferans yasağa takıldı.
Yapacakları konferans için ADD Başkanı Münteha Purut, Karamürsel Belediyesi’ne dilekçeyle müracaat ederek Kültür Merkezini talep etti.
Kültür Merkezinde 13 Mart’ta yapılacak olan konferansta Prof .Dr .Zekeriya Beyaz “Türkiye’nin bugünkü İslami ve demokrasi adına duruşu” konusunu anlatacaktı.
Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, önüne konulan ADD dilekçesine “olumsuz” yanıt verince ortam gerildi.
Olayın ardından bir açıklama yapan Karamürsel ADD Başkanı Münteha Purut, izin verilmemesini anlamsız bulduklarını söyledi.
Purut, Başkan Yıldırım ile görüştüklerini ve izin talep ettiklerini belirterek başkanın:
“- O din soytarısı bu ilçeye giremez !”
Diye, yanıt vermesine şaşırdım, dedi.
Yaşanan diyaloga Belediye Halkla İlişkiler Müdürü Bilgütay Bağdat’ın da şahit olduğunu belirten Purut ,hala o şoku yaşıyor.
Başkan Yıldırım’ın, “-Bir haham, bir papaz, hatta Kızıl Ordudan bir komünist getir vereyim ama o din soytarısına belediyenin hiçbir imkanını vermem” dediğini ileri süren ADD Başkanı ,
“-Bu tür davranışı şiddetle kınıyoruz” dedi.
Bu yaklaşım tarzına bir anlam veremediğini söyleyen Purut;
“-Gazeteler dahil istediğim yere gidip şikayet edebileceğimi bile söyledi. Biz de çaresiz, Karamürsel Er Meydanın Düğün salonunu kiraladık. Afişlerimizi değiştirdik, başkan Yıldırım Atatürkçülüğü kendine zül sayan Mümtazer Türköne’yi kahraman, Prof.Dr. Zekeriya Beyaz’ı DİN SOYTARISI olarak kabul ediyorsa düşünmek lazım” diye konuştu.
Öyle görülüyor ki, Prof.Dr.Zekeriya Beyaz Başkan Yıldırım’ın “yasaklılar” listesinde.
O makamında oturduğu sürece Zekeriya Beyaz’a Karamürsel Belediye Tesislerinde etkinlik yapmasına izin verilmeyecek.

Haftaya Kocaeli’de yayımlanan bir gazetenin “oltaya vuranlar” köşesinde çıkan yukarıdaki haberle giren Karamürsel, haftayı bu habere gelen aşağıdaki yorumlarla tamamladı:
Birtan Pekkul:
Demokrasi herkes için lazımdır, Belediye Başkanları her kuruma eşit mesafede durmalıdır. Kişisel davranmamalıdır. Bırakın kimin soytarı olduğuna halk karar versin.
Serkan Purut:
Başkanı Karamürsel’in Başkanı zannediyordum.
Sade Vatandaş:
Şevval Sam’a izin yok! Zekeriya Hoca’ya izin yok! Ona izin yok! Karamürsel’de ki evimize misafir çağırmak için bundan sonra İsmail Yıldırım’dan izin alalım aman neme lazım belki sevmediği, sevmeyeceği birini çağırmışızdır kızar sonra! Karamürsel onun ya! Madem Karamürsel senin neden Karamürsel’e bi şeyler yapmıyorsun neden B.Şehirden bekliyorsun. Madem Karamürsel senin yap bakalım Karamürsel için İsmail Yıldırım imzalı bi şeyler de görelim.
MÜNTEHA PURUT:
Partinizi değiştirdiğinizde Atatürkçü çizgimden asla ödün vermem demiştiniz. Kültür sitesine Atatürk resimleri asarak Atatürkçü olunmuyor.
Mehmet İpek:
Sayın Başkan nasıl bir Demokrat kökenlidir anlamak mümkün değil öyle keyfi işler yapıyor ki anlamak imkansız.
Karton:
İsmail Başkan geçende Şevval Sam’a şimdi Zekeriya Beyaz’a kültür merkezi kimlere verilemez listesini verse iyi olur .Söylediği kelimeler doğru ise yazıklar olsun deyip Allaha havale etmekten bir şey gelmez. Allah şaşırtmasın insanı.
Mehmet:
İsmail Yıldırım yetkisini ve haddini aşıyor. eğer Karamürsel’in belediyesini yönetiyorsa ona göre davransın Kültür Merkezini ticarethane gibi börekçiye çörekçiye lokanta gibi veriyor Kültür merkezi diyor bilim adamlarına kapatıyor bu terbiyesizliktir.
Emine Sönmez:
Sn.Başkan Yıldırım kültürümüzde din alimlerine gösterilen saygı. hoşgörü ve anlayıştan uzak, düşüncelerinden dolayı kınıyorum.
Fedai Uğurlu:
Ne bekliyordunuz
Hamet Göker:
Doğduğu günden bu güne kadar kendisini her alanda destekleyen herkesi onbinden fazla insanı bir dakikada bırakıp arkasına bile bakmadan çekip giden birisinin böylesi uygulamalar yapması son derece normal. Atatürkçüymüş ha ha bundan sonra bu halk bu zat’ın Allah bir dediğinden başka bir şeyine inanmaz. Gülünç zatı muhterem artık iyice komik olmaya başladı. Sanırım çok sık gittiği yurt dışı gezilerinin birinde gizlice ameliyatla komik oldu.
YOLCU:
AK Partiliyim. beni iyi tanırsın başkan. Zekeriya Beyazı’da fikirlerini benimsemem. Ama bur hareket partiye yaramaz harekettir. Sen zaten tabanına ihanet ederek bunu kanıtladın. Sen AK Partiye geçince istifa etmiştim. Bu seçimlerde seni aday gösterirse yemin ediyorum aleyhinde çalışacağım.
Dilek Sancaktar:
Zekeriya Beyazla kişisel bir şeyler var galiba KINIYORUM
ŞEYDA:
ADD’nin çalışmalarını taktirle izliyorum. Görmeyi hayal bile edemediğimiz kişilerle tanışma fırsatı bulduk. Teşekkürler ADD. Devammm. Hüseyin Üzmez’i mi getirseydiler?
Zeyyat GÖRGAN
Bu güzelim Kasabaya gerici başkan yakışmıyor. Kınıyorum.
Mustafa KÜPÇÜ
Sayın Belediye Başkanı parti değiştirirken huy da değiştirmiş. Biz kendisini farklılıklara tahammülü olan bir insan bilirdik. Demek ki artık hem polis, hem savcı, hem de yargıç olmuş. Başkanın da demokrasi özürlü hoşgörüsünü tutumunu şiddetle kınıyorum.
**
İşte Karamürsel haftayı bu haber ve yorumlarla geçirdi.
YORUMSUZ yazının yorumları okurlara kalıyor…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR