Mesken kira geliri İstisnasından kimler yararlanamaz?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Mükellef grupları içinde en fazla sayısı kira geliri elde edenler oluşturmaktadır. Kira gelirlerinin beyanı da başlamış bulunmaktadır. Bu haftaki yazımızda kira gelirlerini beyan edenlerden, hangi durumda olanlar yasanın tanıdığı 3.200 TL tutarında ki istisnadan yararlanamaz bu konuyu değerlendirmeye çalışacağız.

 

İSTİSNA TUTARI VE ÖZELLİĞİ

            Gelir vergisi yasamızda meskenlerden elde edilen kira gelirlerine 2013 yılı için 3.200 TL istisna uygulanacaktır. Bu nedenle 2013 yılında 3.200 TL’nin altındaki kira geliri elde edenlerin beyanda bulunmasına ve vergi ödemesine gerek yoktur. 3.200 TL’nin üstünde mesken kira geliri elde ediliyorsa, 3.200 TL istisna düşüldükten sonra kalan tutardan götürü %25 (veya gerçek gider) gider düşülecek kalan tutar vergi matrahı olacaktır.. Örneğin 10.000 TL mesken kira geliri varsa, 3.200 istisna düşülecek kalan 6.800 TL’den %25 götürü giderde indirildiğinde vergi matrahı 5.100 TL üzerinden %15 oranında 765 TL vergi ödenecektir. Yani ortalama bir hesapla kira gelirlerinin 11 ayı sizin 1 ayı devletin şeklinde olmaktadır. Şu soruda akla gelebilir 3.200 TL istisna her durum için geçerli midir?

 

  • İstisna mesken kira gelirleri için vardır. İşyeri kira gelirlerinde istisna yoktur. Hem işyeri hem mesken kira geliri varsa istisna mesken için uygulanır.
  • Birden fazla meskenden kira geliri elde edilse de toplam üzerinden 3.200 TL istisna uygulanır.
  • Bir meskende ortak 2 veya daha fazla kişi kira alıyorsa her ortak ayrı ayrı 3.200 TL istinaden yararlanır. Örneğin 2 ortaklı bir daireden yılda 5.000 TL kira alınıyor kişi başına 2.500 TL düşeceğinden ve istisna tutarının altında kaldığından beyan yapılmaz.

 

KİMLER İSTİSNADAN YARARLANAMAZ?

1-) Kira gelirini beyan etmeyenler veya gerçek beyan etmeyenler;

Vergi idaresinin yaptığı tespitler sonrası var olan kira gelirinin beyan edilmediği veya eksik beyan edildiği tespit edilmesi durumunda yapılan cezalı işlemde istisna tutarı dikkate alınmaz

.

2-) Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı sahipleri elde ettikleri mesken kira bedellerini beyan ederken 3.200 TL istisnadan yararlanamaz.

 

3-) Ücret, Menkul Sermaye İradı, Gayri Menkul Sermaye İradı ve diğer kazanç elde edenler

 

            Bu uygulama ilk defa bu yıl başlayacaktır. Önceki yıllarda böyle bir uygulama yoktu. Buna göre eğer bir kişi ayrı ayrı veya birlikte elde ettiği, ücret, menkul sermaye iradı, kira geliri ve diğer kazançlar toplamı vergi tarifesinin ücretler için üçüncü diliminde yazılı tutarı aşıyorsa istisnadan yararlanamaz. Ücretlere ait üçüncü dilimin tutarı 94.000 TL’dir. Bu düzenlemeye göre bir kişi 2013 yılında 94.000 TL’nin üzerinde kira alıyorsa veya ücret gelirleri, kar payı gibi gelirlerin toplamı 94.000 TL’yi geçiyorsa 3.200 TL’nin istisnadan yararlanmayacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR