Bitkilere bel yapma tekniği ve bel çeşitleri

MAKALEYİ DİNLE

Değerli okuyucularım; Bu yazımda sizlerle bitkilerimizi belleme, belleme tekniği, bel çeşitleri ve bellemenin yanlış yapıldığı zaman vereceği zararları; doğru yapıldığı zaman ise faydalarını paylaşacağım. Bazı kişiler, çıkıp da “Belin usulü mü olur?” veya “Belin çeşidi mi olur?” diyebilirler. Ancak böyle düşünenler, aşağıdaki belleme ve bel çeşitleriyle ilgili konuları gözden geçirdikleri zaman fikirlerinin değişeceğine inanıyorum. Doğru bir belle, doğru şekilde belleme yaparsak; bitkilerimizin köklerinin havalanmasına, toprağın yumuşamasına, verdiğimiz gübrelerin toprağa iyi bir şekilde karışmasına ve bitki köklerinin güzel bir şekilde gıda almasına katkı sağlayacaktır. Ayrıca bellenmeyen kısım ile bellenen kısım kıyaslandığında, bellenmiş kısımda nem daha uzun süre toprakta kalacaktır. Bundan dolayı bitkilerimiz, daha sağlıklı olacak; sağlıklı olunca da daha çabuk büyüyüp gelişecektir.

 

EN UYGUN BEL ÇATAL BEL

Tabi ki; bütün bunların iyi olması için uygun bel ile bel yapmak önceliğimizdir. Bunun için de en uygun bel çatal beldir. Çatal belin de en az dört dişlisi veya daha fazla beş, altı dişlisi olabilir. Böyle bir bel ile yapacağımız belleme sırasında bitkilerimizin, gül ve çiçeklerimizin üstte bulunan kökleri kesilip zarar görmeyecek ve toprağımız da kalıp şekilde çıkmayacak, dağılacaktır. Eğer büyük çıkan parçalar olursa, çatal bel ile dağıtması daha kolay olacaktır. Bu da bitki için daha faydalı olacaktır.

 

İKİNCİ BEL ŞEKLİ KÜREK BEL İLE YAPILMAKTA

İkinci bir bel şekli de kürek bel dediğimiz bel ile yapılmaktadır. Çevremize baktığımız zaman genelde bu tür beller ile bel yapıldığını görürüz; fakat bence böyle bir bel ile yapılacak belin, bilhassa bitki köklerinin toprak üstünde olan kısımlarını keserek zarar vereceğinden ve hatta ölümüne sebep olabileceğinden yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu tür beli, toprağa batırdığımız andan itibaren üstte olan fidan köklerini keseriz veya yaralamış oluruz. Boş bir alanda, bitki olmayan yerlerde bu tür bel ile bel yapılabilir; fakat bitkilerin olduğu yerlerde veya bitki köklerinin toprak üstüne çok yakın olduğu yerlerde bu tür alet ile bel yaptığımız zaman, beli toprağa batırdığımız andan itibaren bitkilerin kökleri kesilmeye başlıyor veya yaralanıyor. Biz ise bitkimiz daha güzel olsun, büyüsün diye emek sarf ederken bitkimizin iyi olması öyle dursun bel yaparken farkında olmadan kesilen bitkinin köklerinden dolayı bitkimiz zamanla soluyor, sararıyor veya kuruyor. Biz ise hem boşu boşuna yorulmuş oluyoruz, hem de fayda yerine bitkimize bilmeden zarar vermiş oluyoruz. Bitkimize gübresini veriyoruz, suyunu veriyoruz, iyi gelişsin diye her türlü bakımını yapıyoruz; ancak yanlış bir alet ile yaptığımız belleme sonucu bitkimiz, zarar görmüş oluyor. Bu durumun böyle olmasını önlemek için buna uygun olan alet ile -çatal bel ile- bitkilerimizin bel işini yaparsak, bitkilerimiz bozulmayacaktır; kökleri de zarar görmeyecektir. Biz de üzülmeyeceğiz... Diktiğimiz bitkimiz güzel oldukça, büyüdükçe biz de emeğimizin karşılığını almış olacağız ve de mutlu olacağız. En sağlıklı günler ve en sağlıklı bitkiler, sizlerin olması dileğiyle. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Tınaztepe - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR