Caferiler özür bekliyor!

MAKALEYİ DİNLE

 

Türkiye'deki Caferilerin tek resmi kurumu olan Türkiye Caferileri Vakfı önceki gün basın açıklaması yaparak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı kınadı…

Vakfın açıklaması şöyle;  

Başbakan geçtiğimiz günlerde, TV24'de Mustafa Karaalioğlu'nun programında Fetullah Gülen ve Cemaat yapısına ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamalarda cemaatin yapısını anlatırken "Bunların bir defa üç tane önemli hasleti var, takiye var, yalan var, iftira var, üçünün neticesi fitne var, fesat var, bunlar Şia'yı geçmiş vaziyette. Şia bunların eline su dökemez,"  ifadelerini kullanmıştı.

**

Bu yapılan açıklama Türkiye'de yaşayan üç milyondan fazla Caferi vatandaşı derinden yaralamıştır. Bir başbakanın görevi; halkın arasında ayrımcılık yapmak, tefrika salmak ve bir toplumu diğerinden üstün veya alçak göstermemektir. Ama maalesef başbakan bu açıklaması ile Türk toplumunun asil taşlarından biri olan Caferi kesimini incitmiş ve derinden yaralamıştır.

**

 Başbakan bu açıklaması ile "Belki de yıllardır içinde sakladığı Şia'ya bakış açısını ortaya koymuştur" düşüncesini akıllara getirmektedir.  Başbakanın yaptığı açıklamada "Şia kötüdür, yalan ve fesat ehlidir ama cemaat onlardan daha kötüdür" anlamı çıkarılmaktadır. Sayın başbakana şunu sormak isteriz "Bu güne kadar Şia ve Caferi toplumundan bir kötülük veya fesat yaratacak bir eylem veya söyleme şahit olmuş mudur?" Biz Türkiye'de yaşayan Caferi vatandaşların en büyük iftiharlarından biri bu güne kadar hiç bir Caferi vatandaşı herhangi bir terörist eylem içinde olmamıştır.

**

Siyasal anlamda zor günlerden geçen Türkiye'mizin, bu günlerde birlik ve beraberliğe daha fazla ihtiyacı bulunmaktadır. Ama maalesef bu yapılan açıklama birlik ve beraberliğimize zarar verme yönünde atılmış bir adım olmuştur.  Başbakan biran önce yaptığı büyük yanlışın farkına varmalı ve Tüm Caferi toplumundan özür dilemelidir. Hatta bu güne kadar her an bir açıklama ve özür haberi beklediğimizden dolayı basın açıklamasını geciktirdik ama beklenen açıklama gelmediğinden dolayı bu basın açıklamasını yapmak zorunda kaldık.

**

Türkiye Caferileri Vakfı olarak başbakanın bu açıklamalarını kınadığımızı bir kez daha dile getirir, şunu hatırlatmak isterim ki; Şia toplumu kimsenin eline su dökecek veya su döktürecek konumda değil, izzet ve şerefi ile yaşamını sürdürmüş ve sürdürmeye devam edecektir...”

**

Açıklama böyle…

Başbakan Erdoğan, günden saptırmaya devam ediyor…

Dün başka toplumları ötekileştirdi, bugün de Caferileri ötekileştirmeye çalışıyor…

İlimizde de birçok Caferi var, onlar da Başbakan Erdoğan’ın bu benzetmesine tepkili…

Bütün Caferiler, Erdoğan’dan özür bekliyor…

Hiç beklemesinler, ancak kırmızı kar yağarsa Erdoğan özür diler…

 

Gürcü Kafkas Derneği’nden

Tanışma ve Kaynaşma Gecesi

Gölcük Gürcü Kafkas Kültür Evi Derneği, tanışma ve kaynaşma gecesi düzenliyor. Dernek Başkanı Safet Çelik, “Derneğe katkı amaçlı düzelmemiş olduğumuz yöresel müzik üstatlarımızın katılacağı 20 Mart 2014 Perşembe günü saat 18.00’de Gölcük Kongre Sarayı’ndaki tanışma ve kaynaşma gecesine üyelerimizin katılımını bekliyoruz” diyor. Başkan Çelik etkinliğe katılacak yöresel sanatçıları şu şekilde sıralıyor: “Türkülerde Adnan Gürel, Tulumda Hayrettin Reyhanoğlu, Akordeon’da Hayrettin Koras, Zurnada Osman Adanur, Mızıkada Mustafa Gündüz, Celal Kılıç ve Akif Öner, Kemençede Fikri Karagözoğlu.

 

Ellibeş, amigoluk yaptı!

AKP’de ustalık dönemi olarak tabir edilen üçüncü dönem yeniden aday gösterilen ender isimlerden biri olan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in şu sıra keyfine diyecek yok. Partisinin programlarındaki enerjisi ile dikkat çeken Ellibeş, son olarak Şirinköy’de düzenlenen parti toplantısında adeta amigoluk yaptı.

Adının anons edilmesinin ardından sahneye çıkan ve bir eline aldığı Türk bayrağı ve diğer elindeki AKP bayrağı ile partilileri selamlayan Ellibeş’in bu hareketi, salondakileri coşturmaya yetmiş de artmış bile. Bir anda havaya giren salondaki partililerde bayrakları sallayarak kendisine eşlik etmiş ve büyük tezahüratta bulunmuşlar. Ellibeş, belli ki, Gölcük halkından önce AKP’lileri 30 Mart seçimlerine hazırlıyor…

 

Sandığa gözünüz gibi bakın!

CHP Karamürsel İlçe Örgütü, sandık başında görev yapacak kişilere eğitim verdi.  Eğitime CHP İlçe Başkanı Şinasi Yazar, CHP Karamürsel Belediye Başkan adayı Mustafa Asım Uğurlu, yönetim kurulu üyeleri ve sandık başında görev yapacak kişiler katıldı. Eğitimde sandıklara sahip çıkma noktasında bilgiler verildi. Uğurlu, “Sandıklar seçim kuruluna teslim edilene kadar oy sandığına gözünüz gibi bakmalısınız.Ayrıca sandık başında sayım esnasında şüphelendiğiniz durumlarda sandık başkanlarından tekrardan sayım yapılmasını isteyebilirsiniz” dedi.  Anlaşılan CHP, bu seçimlerde sıkı sıkıya sandığa sarılacak. Zira diğer seçimlerde hep sandık skandalları ortaya çıkmıştı.

 

Korkmaz: Derinceliyiz

Saadet Partisi Derince Belediye Başkan adayı Veysel Korkmaz, esnafzZiyaretleri ile birlikte rakiplerine gözdağı vermeye devam ediyor. Korkmaz önceki gün Denizciler ve İstasyon Caddesindeki esnafları ziyaret etti. Korkmaz, “Biz 30 Mart’tan önce nasıl isek 30 Mart’tan sonrada aynı kalacağız. Çünkü biz halkımızın içinden geliyoruz. Derince’de oturuyoruz. Seçilsekte seçilmesekte burada oturup yaşamaya devam edeceğiz. İnşallah 30 Mart’tan sonra halkımızdan aldığımız destek ile Ilcemizi Kocaelide ’de parmakla gösterilecek bir konuma getireceğiz” dedi.

 

Köken, moral veriyor

Kandıra Kazım Dinç Devlet Hastanesi Başhekimi Dr.Adil Kurban,  AKP Kandıra Belediye Başkan adayı Ünal Köken’i ağırladı. Köken ve beraberindekilere hastaneyi gezdirdi. Köken, Kurban’la birlikte acil servis bölümünde ve polikliniklerde tedavi gören hastaları ziyaret ederek karanfil dağıttı.

 

 

Pardal’dan SEDAŞ’a teşekkür

 

Başiskele Kaymakamı Ali Partal, SEDAŞ Dağıtım Direktörü Yunus Bekircan’a eğitime sağladıkları katkı ve son dönemde yapılan işletme bakım ve yatırım çalışmaları sonucu elektrik kesinti sayısı ve süresinde sağlanan olumlu gelişme nedeniyle teşekkür etti.

 

Kocaelili liseliler 

İstanbul’da yarıştı

Müzik için hayallerini arkadaşlarını ve enstrümanlarını alıp Kocaeli’nden Vodafone FreeZone  17. Liselerarası  Müzik Yarışması’nın İstanbul elemelerine gelen liseliler büyük coşkuyla yarıştılar. Şehirlerini temsil etmek için İstanbul’da buluşan Kocaelili gençler bir yandan heyecanlarını paylaşırlarken gençlerin aralarındaki tatlı rekabet de dikkat çekiyordu. Kocaeli’nden katılan okullar:  Özel Seymen Anadolu Lisesi, Sabancı Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Körfez Atatürk Anadolu Lisesi, İzmit Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi,Derince Necip Fazıl Anadolu Lisesi, 24 Kasım Anadolu Lisesi, Kocaeli Anadolu Lisesi, Muhammer Dereli Anadolu Öğretmen Lisesi, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR