Kırkpınar Mabedi !

MAKALEYİ DİNLE

Hani her yıl Hac mevsimi Müslümanlar Peygamber Efendimizin ziyareti için Kabe’ye gider ya.
Biz de, er Meydanı Kırkpınar’a ,Güreşin mabedine, tıpkı haccagider gibi olduk.
Tarihi Kırkpınar’ın bu yıl 651.cı senesi.
Benim ise bu yıl tam 51.ci yılım.
Sarayiçi’nin Kırkpınar mevki bir harman yerinin iki,üç büyüklüğünde,sararmış otlar,klaslar oturak,tahta iskemleler “lüks KOLTUK” olarak kullanıldığı ,yağlı güreşlerin yapıldığı 600 cü yılında başlamışız şimdi ise yemyeşil bir kocaman futbol sahası,etrafında tribünler modern koltuklar olan bir MABED’de 51 yıllık Kırkpınar geçmişini hatırlayacağız.
Kırkpınar sevdalısı, Edirneli meslektaşlarımızla, yabancı Basın mensubu arkadaşlarla kucaklaşacağız.
Bugün Selimiye’de pehlivanlarla birlikte Cuma namazını eda edeceğiz.
Kimler geldi kimler geçti bu Kırkpınar çayırından.
Çatma,çer-çöple gölgelikli hakem kulesine, kiraz toplanan merdivenle çıkardı hakemler.
Şimdi Bilgisayarlı kuleleri var.
Hiç unutmam Karamürselli Aydın Demirle Manisalı Arap Mustafa’nın Başpehlivanlık müsabakası yaparken çıkan kavgayı. Pehlivanlar,seyirciler hakem kulesini yerle bir etmişti.
Adapazarlı Kör Sezai’nin, İzmirli Kara Alinin,Davut Yılmaz, Hasan Şahin, İbrahim Gümüş, Mehmet Ali Yağcı, Saffet Kayalı, Ordu’lunun,Nazmi Uzunun,Sabri Acarın,Mehmet Güçlünün, Recep Gürbüzün, Reşit Karabacak’ın, Hüseyin Çokal’ın,Aydın Demirin,Ahmet Taşçı’nın , Vedat Ergini, OsmanAynur ,Şaban Yılmaz, Kenan Şimşek,Cengiz Elbeye,Hasan Tuna,Recep Kara’nın,Mehmet Güçlü ve de Ali Gürbüz’ün Başpehlivanlık kürsüsüne çıktıkları an yüzlerindeki”gurur” gülümsemesine şahit olmuşluğun verdiği rehavetle güreşin mabedi Edirnenin Kırkpınar’ına 51.nci kez gidiyoruz.
Son Başpehlivan Ali Gürbüz ve ondan bu ünvanı almak için Kırkpınara gelen ve de ondan bu ünvanı almak için çayırda ter dökecek,kol bağlayacak pehlivanların en ilginç notlarını sizlere aktarmaya çalışacağım. Bu gün Selimiye camiinde kılınacak Cuma namazından sonra, yağlı güreşin mabedi Kırkpınar’da 651.nci Kırkpınar yağlı güreşleri başlayacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR