BAKÜ VE ZİYARET

MAKALEYİ DİNLE

Diasporadan sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov'un daveti üzerine iki günlük bir çalışma ziyareti nedeni ile Bakü'deydim. Temmuz ayının ilk haftasında Bakü'de geniş katılımlı çeşitli ülkelerde mevcut teşkilat başkanlarının, bilim adamlarının, siyasi liderlerinin katılımı ile 3'üncü Dünya Azerbaycanlılar Kurultayı geçirilecektir.
Türkiye'den davet edileceklerin tespiti, kurultay çalışmaları hakkında istişareler olmak üzere görüş alışverişinde bulunmak üzere geldim. Ayrıca Bakü’de çalışmalarımızla ilgili bir basın toplantısı da yapacağım.
Bakü hızlı bir değişim içindedir. Her tarafı adeta yenileniyor. Bütün binalar estetik bir şekilde yenileniyor. Battı çıktı sayısı artmış. Yollar genişletilmiş. Ama bir o derecede de trafikteki araba sayısı çoğalmış. Bakü tek kelime ile hızlı bir değişim ve dönüşüm içindedir.
Fırsat bulabilirsem daha önce Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile birlikte ziyaret ettiğimiz TÜSİAB (Türkiye Sanayici ve İş adamları Derneğini) de ziyaret edeceğim.
Gelişmeleri daha sonra sizlere aktarmak üzere Bakü’den selamlar diyorum.

SARIYER’DE HAYDAR ALİYEV

Bir ülkenin kaderini etkileyen ve değiştiren lideri o ülkenin insanları kolay kolay unutmazlar. Azerbaycan'ın Milli Lideri olarak kabul edilen Haydar Aliyev, halkının kalbinde yer almıştır.
Bu sevgi çemberi git gide büyümektedir. Azerbaycan’da başta havaalanı olmak üzere parklara, okullara kurum ve kuruluşlara Haydar Aliyev adı verilmiştir.
Türkiye de de birçok parklara, caddelere ve kültür merkezlerine Haydar Aliyev adı verildi.
Haydar Aliyev'in doğum tarihi 10 Mayıs olması nedeni ile Türkiye'nin birçok yerinde anma toplantıları düzenlendi. İstanbul Sarıyer’de deniz kenarında caddeye ve parka Haydar Aliyev adı verilmiştir. Burada geniş katılımlı bir anma ve kutlama programı gerçekleştirildi.
İstanbul Azerbaycan Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu Zeynalov günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Sarıyer Belediye Başkanı, Azerbaycan'dan gelen bir millet vekili, TADEF adına ben ve bir öğrenci günün anlam ve önemi üzerine duygu ve düşüncelerimizi belirtik.
Konuşmamda Kartepe Belediyesi’nin verdiği ve açılışını yaptığımız parktan söz ettim. Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği Sekapark taki Azerbaycan Kültür Merkezi olarak açılışı yapılacak müze ve kütüphane olarak kullanılacak yerin duyurusunu yaptım.
Basının ve televizyonların yoğun ilgisi ve desteği oldu. Resmi giysileri ile gelen birçok subayın iştiraki yoğun ilgi ile karşılandı.
Öğleden sonraki salon toplantısına katılmadan ayrıldığımız anma toplantısı görülmeye değerdi.
TOPLU TAŞIMA

İşi icabı insanlar devamlı hareket halindedir. İnsanlar bir yerden başka bir yere giderken iki noktayı göz önünde bulundurur. Birinci nokta ucuza getirmek.
İkinci nokta ise rahat ve sağ salim gitmek. Ulaşımlar karayolu, havayolu, demiryolu, denizyolu ile yapılır. Biri birinden farklı özellikler taşıyan toplu taşıma araçlarının seçilmesinde en başta gelen tercih nedeni ücret konusudur. Bizim burada dile getirmek istediğimiz esas “ kent içi “ ulaşımdır. Kent içinde bir yerden başka bir yere giderken “toplu taşıma“ araçları tercih edilmelidir.
Toplu taşıma araçları dediğimiz zaman ilk akla gelen belediye otobüsleri, anlaşmalı halk otobüsleri, minibüsler, taksiler ve metrolardır.
Toplu taşıma hem kent içi trafikte rahatlık sağlar hem de en ucuz ulaşım aracıdır. Toplum olarak ulaşımda toplu taşıma araçlarını tercih edersek hem ucuza gideriz, hem de trafik kilitlenmesi olmayacağı için gideceğimiz yere çok kısa sürede gidebiliriz. Ayrıca az benzin kullanarak Türkiye ekonomisine fayda sağlarız.
Taşıma kooperatifleri şehir içinde toplu taşıma araçlarındaki ücretlendirmeleri yaparken kısa mesafe ve uzun mesafeyi ayırt etmeli ve ona göre fiyatlandırmalıdır. Kısa mesafedeki bir yere giden kişi uzun mesafedeki bir yere giden kişi ile aynı ücreti ödememelidir.
Toplu taşıma özendirilmeli, teşvik edilmelidir.
Mutlu, umutlu günlere dileğimle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR