Demokratik Sol Parti ve Önder Aksakal…

MAKALEYİ DİNLE

Demokratik Sol Parti (DSP) 12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası, Bülent Ecevit’in kurduğu bir siyasal örgüt.

DSP, başındaki lidere büyük saygı ve güven duyan, siyasal yaşamda “yeni” sayılabilecek kişilerce kuruldu.

Ecevit, “karizmatik bir lider” örneğiydi. Ancak, genel başkanı olduğu CHP’yi yeniden siyasal yaşama kazandıracak eylemin içinde olmadı. Bunun nedenleri üzerinde durmayacağım.

12 Eylül 1980 darbesi sonrası,  “CHP’nin devamı” niteliğinde olan SODEP ile Halkçı Parti siyasal yaşamda yol almış ve SHP çatısı altında da birleşmişlerdi. Bu koşullarda, DSP’nin kuruluş yıllarında somut bir başarı sağlanamadı.

Bülent Bey, dürüstlüğü ve demokrasiye olan bağlılığının yanında, “duygusal ve kırılgan” bir insandı! Genel Başkanlıktan istifa etti ve Rahşan Ecevit DSP Genel Başkanı oldu. Daha sonra Bülent Ecevit yeniden DSP’nin başına geçti ve DSP’de yükseliş başladı.

20 Ekim 1995 Genel Seçimlerinde yüzde 14.64 oy alan DSP, 76 milletvekili ile “Solun en büyük partisi” olarak Meclis’e girdi.

“28 Şubat süreci” sonunda DSP-ANAP- Demokrat Türkiye Partisi ile kurulan Mesut Yılmaz hükümetinde Ecevit Başbakan Yardımcısıydı.

25 Kasım 1998’de Mesut Yılmaz, Gensoru önergesinin kabulü ile istifa etti ve 11 Ocak 1999’da “ülkeyi seçime götürmek üzere” diğer partilerin de üzerinde anlaşmalarıyla Ecevit DSP azınlık hükümetini kurdu. Bu dönemde, CIA-MİT işbirliği ile Öcalan Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilince, Ecevit’e olan saygı ve güven hızla yükseldi ve 18 Nisan 1999 seçimlerinde yüzde 22.19 oy alan DSP birinci parti oldu. DSP-ANAP-MHP koalisyonu ile Ecevit 57. Hükümeti kurdu.

Cumhurbaşkanı Sezer’le tartışma, küresel düzenin kurguladığı ekonomik kriz ve DSP içindeki ayrışma, Ecevit’i hem siyasal hem de bedensel olarak yıprattı. Türk siyasal yaşamının en dürüst siyasetçisini yitirdik.

Sonrasında DSP bir türlü toparlanamadı.

Acı ama gerçek şu ki; DSP gerçek anlamda “demokratik bir sol parti” olamadı!

Şimdi, DSP’de yeni bir hareket var.

Değerli dostum İl Başkanı Halim Dedeoğlu ve yol arkadaşları bu yolda, başarıya ulaşmaya ve DSP’yi “Gerçek bir Sol parti” yapmaya kararlılar.

En büyük inançları da DSP’de uzun yıllar emek vermiş ve hiç sapma göstermemiş yeni genel başkan Önder Aksakal…

Aksakal, 1960-Antalya doğumlu bir inşaat mühendisi. Yaşamı siyaset ve DSP içinde geçmiş bir siyaset adamı. Özellikle, “örgütlenme bilinç ve deneyimi” olan, Demokratik Kitle Kuruluşları ile sürekli iç içe olmuş, toplumu ve toplumsal dinamikleri çok iyi tanıyan bir insan.

Aksakal ve yol arkadaşlarının başarılı olmalarını içtenlikle istiyorum. Çünkü, ülkemizdeki “Sol” partilerin birbiri ile “hizmet ve program rekabetine” ve bu suretle gelişip serpilmeye, halkla buluşmaya ihtiyaçları var. Halkın da “nitelikli, net programı, yetişmiş güvenilir kadroları olan” sol partilere ihtiyacı var!

Kongreler sürecine giren DSP’de Kocaeli İl Kongresi bu Pazar günü saat 13.00-17.00 arasında KYÖD sosyal tesisinde yapılacak. Siyasete ilgi duyanlar bu kongreyi izlemeli ve “Yeni DSP’yi tanımalıdırlar.

“Seçilmiş başkan” sıfatını alacak olan Dedeoğlu ve arkadaşlarına, DSP’ye ve Önder Aksakal’a bu yolda başarılar diliyorum…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Aziz Şibga - Sol tek çatı altında toplanmalı,bölünmek fayda getirmez,bu çatı CHP'dir,DSP'li arkadaşlara başarılar dilerim,ancak solun bölünmeye tehammülü yok.

Yanıtla . 0Beğen 06 Ekim 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR