Muhasebe ücretlerinin tespiti

MAKALEYİ DİNLE

Son günlerde meslek mensuplarının mükellefleri ile yapacakları sözleşmelerde ortaya çıkan muhasebe ücretleri ile ilgili değişik yorumlar ortaya atılmaktadır.

Aynı işle ilgili farklı fiyatların meslek mensupları tarafından önerildiği, bu nedenle de ticaret erbabının şikâyetlerinin oluştuğu duyumları alınmaktadır.

Bilindiği üzere bu yıl ilk defa meslek mensubu ile işletme sahibi veya yetkilileri arasında yapılan sözleşmeler E-sözleşme şeklinde gerçekleşmektedir. Direk olarak sözleşmeler TÜRMOB sitesinde belirli formatta yer almakta, firmanın durumuna göre seçenekler tespit edilmek suretiyle asgari ücret ortaya çıkmaktadır. Ücretin oluşmasında seçenekler şunlardır;

  • Firmanın tabi olduğu usul
  • İşletme – Bilanço
  • İli (Kocaeli 1. Grup) %5 artı
  • İşin mahiyeti
  • İmalat – İnşaat – Turizm v.s. her bir iş türüne göre belli bir tutar ilave edilmekte
  • İşçi sayısı
  • Şube sayısı
  • Her şube için %20, fazla %60’ı geçemiyor.
  • KDV’nin tek mi çoklu mu olduğu?
  • v.s. gibi seçenekler mevcuttur.

Firmaya uygun seçenekler doğru şekilde işaretlendiğinde nihai asgari ücret tutarı ortaya çıkmaktadır.

Burada önemli olan sözleşme düzenlenirken seçilen seçeneklerin firmaya uygun olup olmadığının tespitidir. Uygun seçenekler seçilerek doldurulan sözleşme doğru ve uygulanması gereken sözleşmedir.

Eğer aynı firma ile ilgili yapılan farklı sözleşmelerde aynı fiyat çıkmıyorsa hata sözleşmede belirtilen seçeneklerin firmaya uygun bir şekilde seçilip, seçilmemesinden kaynaklanmaktadır. Ya olmayan bir seçenek varmış gibi gösterilmiştir veya var olan bir seçenek sözleşmeye dahil edilmemiştir.

Bu nedenle firma sahip veya yetkililerinin sözleşme yapılırken seçilen seçeneklerin kendi firmasına uygun olup olmadığını kontrol etmeden farklı ücret tespitlerine ilişkin yorum yapmaları doğru sonuç vermeyecektir.

Yapılması gereken, yapılan e sözleşmenin gözden dikkatlice geçirilerek firmanın özelliklerini tam olarak taşıyıp taşımadığı, fazla veya eksik seçenek işaretlenmiş olup, olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Böylesi bir kontrolün yapılması durumunda kesinlikle hangi meslek mensubu olursa olsun tespit edilen ücret farklı olmayacaktır.

 

Firma sahip veya yetkililerinin hassasiyetlerini bu noktada göstermeleri iyi ve doğru muhasebe hizmeti alınmasında önemli bir unsur olacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR